Dymisja Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego ma być ceną utrzymania koalicji z Solidarną Polską - dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze RMF FM. Wczoraj wieczorem doszło do pierwszego, wielogodzinnego, spotkania Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry ws. dalszej koalicyjnej współpracy. Według nieoficjalnych ustaleń RMF FM, jednym z warunków Prawa i Sprawiedliwości ma być właśnie oddanie przez Ziobrę Prokuratury Krajowej.
Zjednoczona Prawica od kilku dni boryka się z poważnym wewnętrznym kryzysem, który wybuchł po sprzeciwie Solidarnej Polski i Porozumienia wobec przygotowanych przez PiS projektów ustaw: o ochronie zwierząt - popartej publicznie przez Jarosława Kaczyńskiego, a zakładającej m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra - oraz gwarantującej urzędnikom bezkarność za przestępstwa, jeśli zostały one popełnione w celu walki z Covid-19.
W dzisiejszej Porannej rozmowie w RMF FM wicerzecznik PiS Radosław Fogiel przyznał jednak, że problemy w koalicji przede wszystkim z partią Zbigniewa Ziobry narastały od miesięcy.
W poniedziałek po południu na Nowogrodzkiej zebrało się kierownictwo PiS, by rozmawiać o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.
Po tej naradzie rzeczniczka PiS Anita Czerwińska przekazała na Twitterze, że "podjęto decyzje o zdecydowanych rozstrzygnięciach", a o szczegółach partia poinformuje "w stosownym czasie".
Zakoczya si narada kierownictwa @pisorgpl Podjto decyzje o zdecydowanych rozstrzygniciach. O szczegach poinformujemy w stosownym czasie.
RzecznikPiSSeptember 21, 2020
Wieczorem natomiast doszło do wielogodzinnego spotkania Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą.
Jak ustalili nieoficjalnie dziennikarze RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość chce zabrać Zbigniewowi Ziobrze dużą część nadzoru nad prokuraturą, a jednym z warunków utrzymania koalicji ma być zmiana na stanowisku prokuratora krajowego.
Tym samym pracę miałby stracić jeden z najbardziej zaufanych ludzi Ziobry - Bogdan Święczkowski - a zastąpić go miałby ktoś bliższy Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Według ustaleń naszych dziennikarzy, ma to być forma ukarania Zbigniewa Ziobry za nadmierne ambicje.
Dymisja Prokuratora Krajowego Bogdana wiczkowskiego - cen utrzymania koalicji z SolPol. Wczoraj wieczorem odbyo si pierwsze spotkanie J.Kaczyskiego i Z.Ziobry w sprawie dalszej wsppracy.Jedyn z propozycji PiSu - oddanie Prokuratury Krajowej - @RMF24pl nieoficjalnie
k_berendaSeptember 22, 2020
Ostatecznie sytuacja miałaby wyglądać tak, że Ziobro utrzyma stanowisko ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, utrzyma również stanowiska dla kolegów i współpracowników - ale poza tym jednym, kluczowym: stanowiskiem Prokuratora Krajowego dla Bogdana Święczkowskiego.
Jak mówią politycy PiS: Ziobro usłyszał wczoraj ofertę, teraz ma ją przemyśleć i odpowiedzieć w ciągu najbliższych godzin.
Politycy Solidarnej Polski są wzburzeni, podkreślają, że chodzi im wyłącznie o bezpieczną Polską. Oferta PiS im się nie podoba, ale nie przesądzają, jaka decyzja w tej sprawie zapadnie.
Prokuratura Krajowa z rk Ziobry w rce PiS. Dymisja Bogdana wiczkowskiego to jeden z warunkw postawionych przez Kaczyskiego. Za nami pierwsze spotkanie JK-ZZ. Trwao kilka godzin. Bd nastpne. Wicej o 10 w @RMF24pl @k_berenda
Piekarski_MSeptember 22, 2020
Dlaczego warunkiem trwania koalicji z Solidarną Polską ma być właśnie głowa obecnego Prokuratora Krajowego?
Jak komentuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski: ten ruch to jak wyrwanie Ziobrze zębów - i to bez znieczulenia.
Chodzi o pozbawienie lidera Solidarnej Polski głównych narzędzi do sterowania poszczególnymi śledztwami. Prokurator Generalny może bowiem mieć pośredni wpływ na wszystkie śledztwa w kraju - ale jest to możliwe właśnie poprzez nadzór nad Prokuraturą Krajową.
Wymiana jej szefa na kogoś związanego z Nowogrodzką, a nie ze Zbigniewem Ziobrą, pozwoli PiS-owi kontrolować ministra sprawiedliwości.
Tutaj pojawia się wątek wojny na linii: Ziobro - Morawiecki. Politycy PiS obawiają się - a wręcz mają pewność - że w batalii o pozycje w Zjednoczonej Prawicy, gdy Mateusz Morawiecki ma być namaszczony na następcę Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniew Ziobro mógłby grać śledztwami skierowanymi przeciwko szefowi rządu: choćby ws. organizacji prezydenckich wyborów kopertowych z 10 maja czy ws. byłego już ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i tzw. afery maseczkowej.
Natomiast zmieniając Prokuratora Krajowego, Prawo i Sprawiedliwość będzie, po pierwsze, miało dostęp do planów Ziobry, a po drugie, może klinczować decyzje Prokuratora Generalnego.
Jak zauważa Mariusz Piekarski: to jak stwierdzenie, że "niezależna" prokuratura będzie teraz niezależna od Zbigniewa Ziobry.