Wiemy, jak będą wyglądać przeprowadzane zdalnie próbna matura i próbny egzamin dla ósmoklasistów: Centralna Komisja Egzaminacyjna podała szczegółowe informacje nt. sposobu przeprowadzenia tych sprawdzianów podczas zawieszenia zajęć w szkołach z powodu epidemii koronawirusa.

REKLAMA
Pandemia koronawirusa. 26 marca w relacji minuta po minucie:

Tak będzie wyglądał próbny egzamin ósmoklasisty

Próby sprawdzian dla uczniów podstawówki zaplanowany jest w dniach od 30 marca do 1 kwietnia.

Arkusze z zadaniami ósmoklasiści będą mogli ściągnąć ze stron CKE albo komisji okręgowych. 30 marca będą to zadania z polskiego, dzień później z matematyki, a 1 kwietnia z języków obcych. Arkusze będą dostępne od godziny 09:00.

Po pobraniu zadań uczniowie powinni je wydrukować albo rozwiązać na komputerze.

CKE wylicza 4 możliwe metody rozwiązywania zadań:

1. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane zadania;

2. na wydruku, jeżeli uczeń ma w domu drukarkę;

3. na komputerze - korzystając z "zeszytu rozwiązań", który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (będzie to plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo, można będzie go również wydrukować i odpowiedzi zapisać odręcznie);

4. na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Rozwiązania należy później wysłać nauczycielowi mailem albo w innej uzgodnionej formie.

Tak będą wyglądać próbne matury

Maturzyści będą mogli podejść do próbnych sprawdzianów w dniach od 2 do 8 kwietnia. Również w tym przypadku arkusze egzaminacyjne zostaną opublikowane na stronach CKE i komisji okręgowych.

2 kwietnia rano - od godziny 09:00 - dostępny będzie arkusz sprawdzianu z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po godzinie 14:00 z języka polskiego i fizyki na poziomie rozszerzonym.

3 kwietnia rano zaplanowano egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu egzaminy na poziomie rozszerzonym z matematyki, filozofii, łaciny, historii sztuki i historii muzyki.

Po przerwie weekendowej, w poniedziałek 6 kwietnia rano odbędą się egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym, a po południu na poziomie rozszerzonym.

7 kwietnia będzie można ściągnąć arkusze z biologii i WOS-u (rano) oraz z geografii i informatyki (po południu).

W ostatnim dniu, 8 kwietnia, dostępne będą sprawdziany z chemii, historii, języka litewskiego, białoruskiego, ukraińskiego i kaszubskiego.

Wszystkie egzaminy mają mieć formę samodzielnej pracy ucznia z arkuszem.

W rozmowie z RMF FM szef CKE Marcin Smolik podkreśla, że uczeń ma pracować na komputerze albo na wydruku przez tyle czasu, ile zostanie wskazane na pierwszej stronie arkusza, i powinien pracować nie ściągając.

Co z uczniami, którzy nie mają dostępu do komputera i internetu?

Smolik przyznaje również, że problemem będą uczniowie, którzy nie mają dostępu do komputera i internetu. W tej kwestii CKE liczy na współpracę z dyrektorami szkół.

"Tak, żeby szkoła wydrukowała (arkusze zadań - przyp. RMF) i przesłała albo żeby ktoś mógł to odebrać. Zdajemy sobie sprawę, że jest to rozwiązanie awaryjne, ale obecnie innego nie ma" - wyjaśnia.

Próbne egzaminy są dobrowolne, a zasady oceniania mają być dopiero przekazane dyrektorom szkół i nauczycielom.