Premier Rosji Michaił Miszustin powiadomił w czwartek, że zdiagnozowano u niego koronawirusa. Szef rządu poinformował o tym prezydenta Władimira Putina i zaproponował, by jego obowiązki jako premiera przejął pierwszy wicepremier Rosji Andriej Biełousow.
Sam Miszustin pozostanie teraz w samoizolacji z powodu zakażenia.
, :https://t.co/84VactDz9G pic.twitter.com/UJ9lfhhzXL
tass_agencyApril 30, 2020
Właśnie się okazało, że testy, które robiłem dały wynik pozytywny - powiedział Miszustin podczas rozmowy z Putinem poprzez łącze wideo. Wyjaśnił, że musi teraz pozostać w samoizolacji i przestrzegać zaleceń lekarskich. Rząd będzie pracował w normalnym trybie, planuję pozostać z kolegami w aktywnym kontakcie telefonicznym - dodał premier.
Zgodnie z propozycją Miszustina Putin powołał już Biełousowa, swojego byłego doradcę ds. gospodarczych, na p.o. premiera.
50-letni Miszustin objął stanowisko premiera Rosji w styczniu br., niedawno minęło 100 dni jego rządu.
, pic.twitter.com/pPB7E2gmEw
ntvruApril 30, 2020
Rosyjski prezydent życzył Miszustinowi szybkiego powrotu do zdrowia. Zauważył, że zakazić się koronawirusem może każdy - przed czym on sam stale ostrzega - a premier i ministrowie są szczególnie narażeni na ryzyko, bowiem w pracy nie mogą mimo wszystko obejść się bez bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.
Miszustin został premierem Rosji w styczniu tego roku. W administracji państwowej Miszustin zaczął pracować w 1998 roku, najpierw w służbach podatkowych, gdzie awansował do stopnia zastępcy szefa resortu. Na tym stanowisku odpowiadał za informatyczny system rejestracji i kontroli wpływu podatków i ogółem za modernizację techniczną służb. Gdy w 1999 roku resort podatków przekształcono w ministerstwo, zajął stanowisko wiceministra (do 2004 roku). Dzięki jego staraniom resort stał się jedną z najnowocześniejszych technologicznie struktur administracji państwowej w Rosji.
Od marca 2004 roku Miszustin kierował służbami katastralnymi, gdzie tworzył jednolity system rejestracji obiektów nieruchomości w Rosji. W 2006 roku stanął na czele krajowej agencji administracji specjalnych stref ekonomicznych. Rozwój specjalnych stref ekonomicznych był jednym z najambitniejszych projektów ówczesnego ministerstwa gospodarki Rosji, którym kierował wtedy German Grief.
Lata 2008-2010 to krótki okres działalności w biznesie - Miszustin kierował wówczas firmą inwestycyjną UFG. Rozwijała się też jego kariera naukowa: w 2010 roku obronił rozprawę habilitacyjną z zakresu podatków majątkowych. Choć wysokim urzędnikom państwowym w Rosji często przypisuje się plagiaty, do prac naukowych Miszustina nie zgłaszano zastrzeżeń.
Po powrocie do struktur państwowych Miszustin w 2010 roku stanął na czele Federalnej Służby Podatkowej (FNS), zapowiadając rozwój usług elektronicznych. W FNS przeprowadzona została błyskawiczna cyfryzacja; ocenia się, że jest ona w czołówce struktur państwowych pod względem integracji baz danych z innymi resortami. Media wskazywały, że za rządów Miszustina ukrócono masowe wyprowadzanie pieniędzy z budżetu pod pretekstem zwrotu VAT. Ściągalność VAT wzrosła, a zmniejszyła się skala zwrotu tego podatku. Odnotowując sukcesy Miszustina na tym polu media niezależne oceniają, że sam proces wprowadzania w FNS nowych technologii nie zawsze był przejrzysty.
W wywiadzie dla dziennika "Wiedomosti" pod koniec 2018 roku Miszustin podkreślał, że w ciągu pięciu lat dochody z podatków wzrosły w Rosji o niemal 70 proc. (prawie 40 proc. bez uwzględnienia inflacji).