W sylwestra nie wdrażamy godziny policyjnej. Apelujemy jednak, by bawić się w gronie kameralnym - mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Rząd w rozporządzeniu zakazał wychodzenia z domów między godz. 19 w sylwestra a godz. 6 w Nowy Rok. Prawnicy wskazywali, że rząd nie może jednak tego zakazać bez ustawy i premier przyznał im rację.
Dziś Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd nie wprowadza godziny policyjnej. Aby mogła być zastosowana musielibyśmy - za decyzją pana prezydenta - wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną - powiedział.
W sylwestra apelujemy o to, by bawić się, cieszyć, tańczyć w gronie nie dużym, tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym. Tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej będą mogły móc z nich korzystać - podkreślił. Dla ogromnej większości ludności apelujemy o pozostanie w domu - dodał.
Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest to, czego oczekiwaliśmy po sylwestrze kilka miesięcy temu, ale w tym roku tak powinno być - mówił.
Funkcjonariusze nie odpowiadają wprost, czy będą egzekwować zakaz wychodzenia z domu w sylwestra.
Rzecznik policji Mariusz Ciarka, zapytany przez dziennikarza RMF FM Krzysztofa Zasadę, czy osoby nieprzestrzegające godziny policyjnej w sylwestra spotkają kary, odpowiedział: Naszym priorytetem będzie kontrolowanie kierujących, którzy mogą prowadzić, będąc pod wpływem alkoholu czy podobnie działających środków. Nie będzie też taryfy ulgowej dla osób spożywających alkohol w miejscach publicznych.
O zakazie przemieszczania się w noc sylwestrową mówił w niedzielę Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera. Pełnomocnik rządu do spraw szczepień na COVID-19 w "Faktach po Faktach" stwierdził: Premier wyraźnie powiedział, że nie wprowadzamy godziny policyjnej, bo nie wprowadzamy żadnego z trzech stanów nadzwyczajnych.
Jak zaznaczył, korzystamy z ustawy z 2008 roku o zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Szef kancelarii premiera tłumaczył: Tam jest artykuł 46., który mówi o nakazie określonego sposobu przemieszczania się. W oparciu o ten artykuł zostało wydane rozporządzenie. Jak dodał, "jest to rozporządzenie, do którego powinniśmy się stosować".
Przypomnijmy, w rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącym nowych obostrzeń o ograniczeniu przemieszczania się w sylwestra zapisano:
Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu: 1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia