Polski rząd będzie dążył do ustalenia uporządkowanego sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zabezpieczenia w tym procesie interesów Polski i innych krajów członkowskich Unii - powiedziała Beata Szydło po spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej na wspólnej konferencji prasowej. Szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka podkreślał, że Grupa Wyszehradzka powinna działać wspólnie tak, by mieć jak największy wpływ na wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią ws. Brexitu.

REKLAMA

W nadchodzących negocjacjach (ws. Brexitu) rząd polski będzie dążył do ustalenia uporządkowanego sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zabezpieczenia w tym procesie interesów Polski i innych krajów członkowskich. Zależy nam na dobrych relacjach z Wielką Brytanią, dla Polski to jest ważny partner, chcemy, żeby był również ważnym partnerem dla Unii po opuszczeniu naszego grona - mówiła Beata Szydło.

Bohuslav Sobotka zaznaczył natomiast, że w środę premier Wielkiej Brytanii Theresa May ma wysłać oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Jak dodał, pod koniec kwietnia ma odbyć się nadzwyczajny szczyt 27 państw UE, na którym przyjęte mają zostać wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu.

Na tym kwietniowym spotkaniu Rady Europejskiej powinniśmy wszyscy wspólnie, jednomyślnie uchwalić mandat dla naszych negocjatorów, który w imieniu UE będą dyskutowali z Wielką Brytanią - mówił Sobotka.

Uważam za bardzo istotne, aby Grupa Wyszehradzka pracowała wspólnie, żebyśmy byli w stanie mieć jak największy wpływ na ten mandat negocjatorski, żebyśmy mieli udział w jego przygotowaniu, żeby to zadanie, które Unia da negocjatorom, odzwierciedlało interesy nasze państwowe - zaznaczył.

Jak dodał, dla Czech ważna jest kwestia praw obywateli czeskich, którzy pracują i płacą podatki w Wielkiej Brytanii, a także utrzymanie dostępu do rynku brytyjskiego dla czeskich przedsiębiorców, tak by Brexit nie miał negatywnego wpływu na czeski eksport do Zjednoczonego Królestwa.

(e)