W najbliższy poniedziałek, 18 stycznia, uczniowie klas 1-3 podstawówek wrócą do szkół: o takiej decyzji rządu poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Starsi uczniowie będą nadal mieć lekcje online.

REKLAMA

Szef resortu zdrowia poinformował, że podejmując decyzję ws. powrotu uczniów do szkół i przedłużenia koronawirusowych obostrzeń, rząd opierał się na prognozach "tego, jakie byłyby skutki luzowania poszczególnych typów obostrzeń".

"Ważąc wszystkie za i przeciw, (...) doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać, a który jednocześnie według symulacji i prognoz nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3" - ogłosił Adam Niedzielski.

Koszt odcięcia najmłodszych uczniów od grup rówieśniczych jest zbyt wysoki

Minister zaznaczył, że decyzja rządu musiała "ważyć dwie rzeczy: z jednej strony ryzyko pandemiczne, ale z drugiej strony również koszty tego, że dzieci najmłodszych klas nie chodzą do szkoły".

Ostatecznie uznano, że zbyt wysoki jest koszt tego, że najmłodsze dzieci nie mogą przebywać w szkolnych grupach rówieśniczych ani mieć tradycyjnych lekcji.

"Przeważyła nasza opinia, że to ryzyko napędzenia pandemii nie jest - w naszej ocenie - aż tak duże, natomiast szkody związane z nieprzebywaniem dzieci klas 1-3 w normalnej grupie rówieśniczej, z nieuczestniczeniem w normalnym, tradycyjnym trybie edukacyjnym to jest koszt, który nie równoważyłby w tej chwili tego ryzyka - którego, jak podkreślałem, nie oceniamy zbyt wysoko" - wyjaśnił Niedzielski.

Minister @MZ_GOV_PL @a_niedzielski w #KPRM: Wac wszystkie za i przeciw oraz opierajc si na modelach prognostycznych doszlimy do wniosku, e krokiem, ktry moemy wykona, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3.

PremierRPJanuary 11, 2021

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślał natomiast: "Decyzja bardzo ważna, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w tych najmłodszych grupach wiekowych jest najmniej efektywne, najbardziej uciążliwe dla samych uczniów, dla nauczycieli, ale i dla rodziców".

Wskazał, że resorty edukacji i zdrowia oraz sanepid wypracowały wytyczne dot. powrotu uczniów do szkół [przeczytasz o nich TUTAJ >>>>].

Wśród rekomendacji znalazło się, przypomnijmy, zalecenie, by każda klasa miała swój odrębny godzinowo plan lekcji: chodzi o to, by uczniowie z różnych grup mieli lekcje i przerwy o różnych godzinach - by zminimalizować ryzyko spotkań. Ponadto każdą klasę powinni uczyć ci sami nauczyciele, nie zmieniając się.

"To są oczywiście zalecenia do zrealizowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe" - zastrzegł i zaznaczył: "Mam pełne przekonanie, że jesteśmy przygotowani do powrotu dzieci w klasach 1-3 do nauczania stacjonarnego najbardziej, jak to jest tylko możliwe".

Minister @MEIN_GOV_PL @CzarnekP w #KPRM: Odbylimy szereg konsultacji, w tym z Rad Konsultacyjn ds. Bezpieczestwa w Edukacji, w ktrej skad wchodz dyrektorzy wybranych szk, kuratorzy, eksperci i wirusolodzy. Opracowalimy zalecenia i wytyczne do zastosowania dla klas 1-3.

PremierRPJanuary 11, 2021

Szef MEiN zwrócił także uwagę, że właśnie z uwagi na bezpieczeństwo w całym kraju wystartowały dzisiaj masowe testy na obecność koronawirusa dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół.

Badania są dobrowolne i bezpłatne, a zgłosiło się do nich około 165 tysięcy nauczycieli. Operacja ma zakończyć się 15 stycznia.

"Wiem, że to badanie przebiega zgodnie z planem, zgodnie z założonym harmonogramem, (....) bez żadnych zakłóceń. Ci (nauczyciele), którzy wykryją u siebie koronawirusa, nie wrócą do szkoły - dzięki temu to bezpieczeństwo zdrowotne na terenie szkoły (...) będzie na bardzo wysokim poziomie" - podsumował Przemysław Czarnek.

Minister @MEIN_GOV_PL @CzarnekP w #KPRM: Rozpoczlimy dzisiaj oglnopolsk akcj testowania nauczycieli. Przebiega ona bez zakce i potrwa do pitku. Tak, aby wszyscy nauczyciele klas 1-3 zostali przetestowani przed 18.01, dla najwyszego poziomu bezpieczestwa w szkoach.

PremierRPJanuary 11, 2021

Od 9 listopada wszyscy uczniowie mieli lekcje online

Decyzję ws. powrotu najmłodszych uczniów do szkół rząd ogłosił na tydzień przed zakończeniem zimowych ferii.

W tym roku, właśnie ze względu na pandemię koronawirusa, postanowiono, że we wszystkich regionach ferie odbędą się w jednym terminie: od 4 do 17 stycznia.

Od 9 listopada natomiast wszyscy uczniowie uczyli się zdalnie: tego dnia lekcje online wprowadzono w klasach 1-3 podstawówek, już wcześniej natomiast w domach uczyli się starsi uczniowie: z klas 4-8 podstawówek i ze szkół ponadpodstawowych.