Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny czas. W świątecznej atmosferze wiele osób zasiada z rodziną do kolacji, składa sobie życzenia i śpiewa kolędy przy choince. Wielu kończy wigilijny wieczór tradycyjną pasterką, czyli mszą świętą o północy. Co roku również wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy w wigilię obowiązuje post?
Zwyczaj postu wynika z wielowiekowej polskiej tradycji. Nasi przodkowie, przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, pościli podczas adwentu. Ukoronowaniem tego czasu był właśnie wieczór wigilijny.
Wigilia Uroczystości Narodzenia Pańskiego rozpoczyna się po pierwszych nieszporach Bożego Narodzenia - a więc 24 grudnia wieczorem - i jest częścią tejże uroczystości.
Wigilijny post w dniu 24 grudnia jest więc częścią polskiej tradycji, ale nie wynika on z aktualnie obowiązujących przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego czy Konferencji Episkopatu Polski.
Polscy biskupi zachęcają jednak do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych także w Wigilię.
"Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego" - czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 roku. Przeczytaj cały dokument>>>
W Kościele katolickim rozróżnia się post ilościowy i jakościowy. Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych.
Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego.