Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 827,6 tys. uchodźców - poinformowała w sobotę po południu straż graniczna.
"Już ponad 800 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy odprawili w przejściach granicznych funkcjonariusze SG. Dzisiaj tj. 05. 03 do godz.15.00 do Polski przyjechało z Ukrainy - 74 tys. osób. Od 24 lutego 827,6 tys. osób" - poinformowała straż graniczna na Twitterze.
#PomagamyJu ponad 800 tys. osb uciekajcych z objtej wojn Ukrainy odprawili w przejciach granicznych #funkcjonariuszeSG .Dzisiaj tj.05.03 do godz.15.00 do przyjechao z - 74 tys. osb.Od 24.02 - 827,6 tys.#SolidarnizUkrain #NadbuaskiOSG #BieszczadzkiOSG pic.twitter.com/E0oOwrNnAV
Straz_Graniczna5 marca 2022
Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.
Pomoc rządowa dla polskich rodzin, które będą chciały wsparcia finansowego ze względu na to, że ponoszą koszty utrzymania uchodźców z Ukrainy, będzie kierowana poprzez samorządy - poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu, pytany przez dziennikarzy o pomoc finansową dla samorządów i osób indywidualnych, które przyjmują uchodźców z Ukrainy, odparł: "Obecnie kończymy prace nad specjalną ustawą, która ma pomóc włączyć tych ludzi do naszego życia społecznego, jednocześnie w sposób pozytywny dla nich, ale także pozytywny dla polskiego społeczeństwa".
Ten projekt to przełom w spojrzeniu na problem uchodźców. Zapewnia im opiekę socjalną, oświatową, medyczną, zapewnia im prawo do pracy. Jest to przełom, ja bym powiedział, nawet na skalę europejską - mówi w rozmowie z RMF FM Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który brał udział w konsultacjach dotyczących specustawy. Jego zdaniem, nowe prawo powinno zapewniać lepsze traktowanie także innych uchodźców wojennych, zwłaszcza z Białorusi i Afganistanu.