Bezpieczeństwo seniorów, utrzymanie wydolności systemu ochrony zdrowia, a także minimalizowanie strat w gospodarce to trzy filary nowej strategii rządu w walce z pandemią koronawirusa. W związku z tym od dziś będą obowiązywać nowe restrykcje. Które miasta i powiaty znalazły się w strefie żółtej i czerwonej? Jakie obostrzenia wprowadzono w każdej z nich? Kiedy trzeba zakrywać nos i usta? Wszystkie te kwestie omawiamy w poniższym artykule.

REKLAMA

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń, związanych z walką z pandemią koronawirusa w Polsce. Restrykcje wchodzą w życie dziś.

Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy - przyznał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zaznaczając jednocześnie, że Polacy nie są skazani na wybór między brakiem obostrzeń albo całkowitym lockdownem.

Jest droga pośrednia, droga rozsądkowa, która zakłada szereg rygorów i zakłada, że będziemy się wszyscy do tych obostrzeń stosować - mówił premier. Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale chcemy też, by gospodarka w dużym zakresie pracowała - dodał.

Cała Polska w strefie żółtej - co to oznacza?

Już od soboty, 10 października, cały kraj znajduje się w strefie żółtej z włączeniem stref czerwonych. Wiąże się m.in. z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz, czyli np. na ulicach.

Na uaktualnionej przez rząd liście restrykcji i nakazów w strefie żółtej znalazły się nowe zasady dotyczące prowadzenia lokali gastronomicznych, a także ograniczenia w organizacji imprez takich jak wesela.

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 - 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • graniczenie liczba osób w transporcie publicznym - zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • od 19.10 - ograniczona liczba osób na weselach i innych uroczystościach - max. 20 osób, bez możliwości zabawy tanecznej;
  • w uroczystościach religijnych może uczestniczyć max. 1 osoba na 4m2;
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 25 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie hybrydowe;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Co z siłowniami?

W całym kraju zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów, centrów fitness z wyłączeniem placówek, które m.in. prowadzą działalność leczniczą czy współorganizują zajęcia sportowe dla szkół i uczelni. Zakazuje się także funkcjonowania saun, łaźni tureckich, parowych, solariów, salonów odchudzających i salonów masażu.

Zgodnie z rozporządzeniem, w całym kraju zakazuje się także działalności dyskotek, klubów nocnych oraz obiektów udostępniających miejsce do tańczenia. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne i szkoły tańca.

UWAGA Z basenw bd mogy korzysta:osoby uprawiajce sport w ramach wspzawodnictwa sportowego, zaj sportowych lub wydarze sportowych, studenci i uczniowie w ramach zaj na uczelni lub w szkole. pic.twitter.com/14ha5MX54s

SPORT_GOV_PLOctober 16, 2020


Jakie miasta i powiaty w strefie czerwonej?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformowano także o rozszerzeniu liczby miast i powiatów znajdujących się w strefie czerwonej. Najostrzejsze koronawirusowe restrykcje obowiązują w 152 powiatach, a także 11 miastach wojewódzkich. To m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ MIAST I POWIATÓW, KTÓRE ZNALAZŁY SIĘ W STREFIE CZERWONEJ

Nowe restrykcje w strefie czerwonej

Dziś wirus nie wybucha w ogniskach, dziś wirus jest szeroko rozprzestrzeniany, mówimy o transmisji poziomej, musimy przerwać rozprzestrzenianie się wirusa za wszelką cenę. Skala pandemii, to jak ona będzie wyglądać, zależy od przestrzegania naszych obostrzeń, naszych rygorów, naszych nakazów, zakazów i zaleceń. I to jest to światełko w tunelu - powiedział na konferencji prasowej premier Morawiecki. Na liście restrykcji obowiązujących w strefie czerwonej znajdują się:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej.

Kiedy nosić maseczkę?

Każdy ma obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli w sklepie, autobusie, a także na ulicy. Zwolnione z tego nakazu są jedynie osoby, które mają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Policja zapowiedziała, że ci, którzy nie będą przestrzegali obostrzeń, mogą liczyć się z wysokimi mandatami.

Minister Zdrowia Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej wyjaśnił, że nakaz maseczek nie obowiązuje w przestrzeni leśnej, parkach i zieleńcach.

Ust i nosa nie trzeba zakrywać również podczas uprawiania sportu - dodał szef resortu zdrowia.

W uzasadnieniu rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw podkreślono, że z obowiązku zakrywania ust i nosa są wyłączone "osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, a nie np.: bieganie, chód czy jazda na rowerze dla przyjemności lub dla zdrowia, czy też jazda na rowerze po to, aby dojechać do pracy lub sklepu".

Koronawirus w Polsce. Tak dużej liczby zgonów jeszcze nie było

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 7 705 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarły kolejne 132 osoby z Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 157 608 zakażonych. Zmarło 3 440 spośród nich.