Adam Buksa dał reprezentacji Polski prowadzenie, ale w ostatecznym rozrachunku o jednego gola lepsi byli Holendrzy. To oni zadali cios w końcówce, wygrywając 2:1 w grupie D Euro 2024. Michał Probierz pokonany po raz pierwszy w roli selekcjonera, choć jego ekipa pokazała się w Hamburgu z dobrej strony.

Bramki: 1:0 Adam Buksa (16.), 1:1 Cody Gakpo (29.), 1:2 Wout Weghorts (83.)

Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia). Widzów: 57 000.

Polska: Wojciech Szczęsny - Jan Bednarek, Bartosz Salamon (87. Bartosz Bereszyński), Jakub Kiwior - Przemysław Frankowski, Taras Romanczuk (55. Bartosz Slisz), Piotr Zieliński (78. Jakub Piotrowski), Kacper Urbański (55. Karol Świderski), Sebastian Szymański (46. Jakub Moder), Nicola Zalewski - Adam Buksa.

Holandia: Bart Verbruggen - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Virgil van Dijk, Nathan Ake (87. Micky van de Ven) - Jerdy Schouten, Tijjani Reijnders, Joey Veerman (62. Georginio Wijnaldum) - Xavi Simons (62. Donyell Malen), Memphis Depay (81. Wout Weghorst), Cody Gakpo (81. Jeremy Frimpong).

* * * * * *

Biało-Czerwoni byli o krok od cennego remisu z silnymi Holendrami. Niestety zakończyło się minimalną porażką.

Choć przez większą część meczu przeważali Holendrzy, także Polacy mieli dobre momenty, zwłaszcza w drugiej połowie.

Jedyną bramkę dla reprezntacji Polski zdobył w 16. minucie Adam Buksa, który celnie główkował po rzucie rożnym Piotra Zielińskiego. Pomarańczowi odpowiedzieli trafieniami Cody'ego Gakpo i wprowadzonego w końcówce Wouta Weghorsta. W kilku sytuacjach ratował nas Wojciech Szczęsny.

To pierwsza porażka Michała Probierza w roli selekcjonera reprezentacji Polski.

Już w piątek Polacy rozegrają kolejny mecz w grupie D, a ich rywalami będą Austriacy.

Opis / Leszek Szymański / PAP

90+5 minuta

KONIEC! Przegrywany 1:2 z Holandią. A było tak blisko cennego remisu!

90+5 minuta

Holenderski bramkarz broni bombę Zalewskiego z dystansu!

90+2 minuta

Moder zdecydował się na strzał z dystansu, ale piłkę bez problemu złapał Verbruggen.

90. minuta

Sędzia doliczył pięć minut.

89. minuta

Ależ szansa Polaków. Piotrowski znakomicie przedarł się w pole karne i podał do Świderskiego, a ten uderzył, lecz obronił to holenderski bramkarz. Dobitka Piotrowskiego z ostrego kąta niecelna!

86. minuta

Michał Probierz robi kolejną zmianę. Bartosz Bereszyński w miejsce Bartosza Salamona.

83. minuta

Gol dla Holandii. Przegrywamy 1:2. Wprowadzony dopiero co na boisko Weghorts wykończył akcję Holendrów, uprzedzając Salamona.

sport_tvpplJune 16, 2024

81. minuta

Zmiany u Holendrów. Schodzi z boiska Gakpo, a także Depay. Na murawie Frimpong i Weghorst.

80. minuta

Holenderski bramkarz łapie piłkę po dośrodkowaniu z prawej strony.

77. minuta

Szykuje się kolejna zmiana w polskim zespole. Zieliński oddaje opaskę kapitańską Szczęsnemu. A w miejsce Zielińskiego Jakub Piotrowski.

75. minuta

Dobre, odważne wyjście Polaków i dwa dośrodkowania przed bramkę naszych rywali. Zabrakło nieco precyzji, by ktoś mógł dojść do strzału.

73. minucie

Po rzucie rożnym główkował jeden z Holendrów tuż nad naszą bramką.

72. minuta

Znów nieco groźniejsi Holendrzy. To oni dłużej utrzymują się przy piłce na naszej połowie.

68. minuta

Jaka szkoda. Świderski zagubił się w dryblingu po znakomitej kontrze naszej drużyny.

65. minuta

Teraz Holendrzy. Dumfries uderzył minimalnie niecelnie z ostrego kąta.

60. minuta

Moment bardzo dobrej gry Polaków. Utrzymujemy się na połowie Holendrów. Atakujemy, strzelamy.

58. minuta

Mieliśmy okazję po akcji Zalewskiego! Kiwior uderzył lewą nogą, a potem dobijał Zieliński. Verbruggen obronił strzały Polaków!

wietnie na lewej stronie Nicola, byo blisko! Ogldaj #POLNED 1:1 https://t.co/P94KOLrOjw pic.twitter.com/aqSFYgldtm

57. minuta

Szalony rajd Zalewskiego lewym skrzydłem, zakończony faulem Holendra.

55. minuta

Podwójna zmiana w polskim zespole. Boisko opuścili Romanczuk i Urbański, a na murawie zameldowali się Świderski i Slisz.

54. minuta

Polacy byli w ataku, ale Holendrzy wyprowadzili błyskawiczną kontrę, zakończoną niecelnym strzałem.

53. minuta

Ostre starcie Modera z Simonsem. Polak uderzył łokciem rywala, ale obyło się bez kartki.

48. minuta

Mocno cisną Holendrzy. Strzał Reijndersa zablokowany przez Kiwiora. Potem Depay uderzał niecelnie.

47. minuta

Holendrzy rozpoczęli z furią tę drugą połowę. Już było gorąco przed naszą bramką. Szczęsny uratował sytuację po zgraniu głową Holendra.

46. minuta

SĘDZIA ROZPOCZĄŁ DRUGĄ POŁOWĘ SPOTKANIA

46. minuta

Mamy zmianę w polskim zespole. Jakub Moder zmienia Sebastiana Szymańskiego.

45. minuta

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY! Na razie mamy bezcenny remis!

45. minuta

Jeszcze raz mieliśmy dużo szczęścia. Depay minimalnie chybił po znakomitej długiej piłce w pole karne.

45. minuta

Sędzia doliczył jedną minutę do pierwszej połowy.

45. minuta

W odpowiedzi Reijnders z dystansu strzela bardzo niecelnie.

44. minuta

Szkoda tej akcji. Zaczął ją Salamon kapitalnym przejęciem. Ale na końcu Zieliński źle podał w pole karne i piłka trafiła do rywali.

42. minuta

Koronkowa akcja Holendrów. Ake uderzał z kilku metrów nad naszą bramką! Selekcjoner Ronald Koelman nie może uwierzyć, że nie ma gola.

39. minuta

Biało-Czerwoni spokojniej rozgrywają piłkę. Holendrzy nieco zwolnili tempa.

37. minuta

Holenderscy kibice zachęcają swoich piłkarzy do kolejnych ataków. Moment nieco wolniejszej gry z obu stron.

32. minuta

Groźnie przed holenderską bramką! Bramkarz broni potężny strzał Kiwiora lewą nogą!

29. minuta

Niestety gol dla Holandii. Jest 1:1. Koszmarna strata Biało-Czerwonych na własnej połowie, źle podawał Zalewski. Do piłki dopadł Gakpo i uderzył zza pola karnego. Piłka odbiła się jeszcze od Salamona i zaskoczyła Szczęsnego.

Ze wybicie Nicoli Zalewskiego, rykoszet po drodze i Holendrzy trafiaj na 1:1. pic.twitter.com/Jf0gQXB8ak

28. minuta

Gakpo złamał akcję do środka i znów próbował zaskoczyć Szczęsnego płaskim strzałem. Uderzył jednak obok bramki Biało-Czerwonych.

25. minuta

Znów groźnie w naszym polu karnym. Piotr Zieliński uratował nas kapitalnym wślizgiem.

23. minuta

Znów mieliśmy trochę szczęścia. Depay huknął jak z armaty, ale nad polską bramką.

22. minuta

A tak padła bramka dla reprezentacji Polski! Coś pięknego!

GOOOOOOOOL! RANY BOSKIE, ADAM BUKSA! Ogldaj #POLNED 1:0 https://t.co/P94KOLrOjw pic.twitter.com/5dEl3oTpCc

20. minuta

Szczęsny kapitalnie broni strzał z bliska Holendra po rzucie rożnym!

18. minuta

Niesamowity zwrot akcji. To Holendrzy dominowali, tymczasem na prowadzeniu Biało-Czerwoni!

16. minuta

GOOOOOL dla Polski! Adam Buksa! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego Buksa celną główką zaskoczył bramkarza rywali!

15. minuta

Pierwsza żółta kartka w meczu! Ukarany Joey Veerman, który ostro faulował Szymańskiego.

15. minuta

"Gramy u siebie" - śpiewają polscy kibice na trybunach.

14. minuta

Xavi Simons zdecydował się na strzał z dystansu. Uderzył płasko, ale zbyt słabo i niecelnie.

13. minuta

Młody Kacper Urbański gra bez respektu dla rywali. Nie boi się indywidualnych pojedynków. W końcu zagroziliśmy bramce rywali, choć sędzia dopatrzył się spalonego.

10. minuta

Polacy w końcu przedarli się w okolice pola karnego rywali, lecz strzał Buksy został zablokowany.

9. minuta

Mieliśmy mnóstwo szczęścia! Po podaniu z prawej strony Reijnders uderzył płasko z 12 metrów tuż obok słupka bramki Szczęsnego!

7. minuta

Pierwsze minuty zdecydowanie dla naszych rywali. Gakpo wywalczył kolejny rzut rożny dla Holandii. Polska na razie bez pomysłu na akcję ofensywną.

6. minuta

Każde wejście Pomarańczowych w pole karne jest niebezpieczne. Szczęsny łapie piłkę.

4. minuta

Niezwykle groźny jest Gakpo. Znów wpadł w pole karne Polaków, na szczęście zagubił się w dryblingu.

2. minuta

Szczęsny już zatrudniony! Wybija na róg piłkę po płaskim groźnym strzale Gakpo z pola karnego!

1. minuta

Salamon wybiciem w aut przerywa akcję Holendrów prawym skrzydłem.

1. minuta

Portugalski sędzia Artur Dias rozpoczął mecz!

14:58

Przypominamy skład Biało-Czerwonych:

Urbaski, the youngest player in the Poland squad, starts in Hamburg #EURO2024 | #POLNED pic.twitter.com/UWDQ1ZkwZP

EURO2024June 16, 2024

14:57

A teraz przywitanie kapitanów obu drużyn.

14:56

A teraz Mazurek Dąbrowskiego! Słychać głośny śpiew polskich kibiców.

14:55

Hymn Holandii na stadionie w Hamburgu.

14:54

Piotr Zieliński wyprowadza polską ekipę na murawę! To nasz kapitan pod nieobecność kontuzjowanego Lewandowskiego.

14:51

Co ciekawe, na rozgrzewkę wyszli wszyscy piłkarze reprezentacji Polski, łącznie z Robertem Lewandowskim. Nasz kapitan nie jest gotowy do gry. A może jednak?

PROWAD SZEFIE! _ #POLNED #EURO2024 pic.twitter.com/c7AuMaF9l9

LaczyNasPilkaJune 16, 2024

14:50

Już tylko 10 minut dzieli nas od rozpoczęcia meczu Polski z Holandią!

14:44

Zapraszamy na specjalne wydanie Faktów RMF FM sprzed stadionu w Hamburgu!

14:43

Tak wygląda szatnia reprezentacji Polski przed meczem.

NASZA SZATNIA! _ #POLNED #EURo2024 pic.twitter.com/rukX1CAqca

14:38

A my zapraszamy Was do Strefy Kibica RMF FM przed Galerią Kazimierz w Krakowie.

14:33

Karol Świderski niby wyzdrowiał, ale nie zaczyna meczu w wyjściowym składzie. W meczu nie wystąpi kontuzjowany Paweł Dawidowicz.

14:32

Tuż przed godziną 14 poznaliśmy składy obu drużyn. Nie brakuje niespodzianek w ekipie Biało-Czerwonych! Pod nieobecność kontuzjowanego Roberta Lewandowskiego w ataku mecz zaczyna Adam Buksa.