Najwięcej pielgrzymów z Polski pojedzie na uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II autokarami. Są też tacy, którzy zamierzają tam dotrzeć samochodami lub samolotami, a nawet rowerami. Do tej pory obecność w Rzymie zadeklarowało 32 tys. Polaków.
Jak powiedział ks. Piotr Studnicki z rzymskiego Biura Informacji dla Pielgrzymów z Polski, zarejestrowano 500 grup, które mają przyjechać autokarami.
Organizatorzy uroczystości beatyfikacyjnych apelują do biur turystycznych i przewodników grup pielgrzymkowych z Polski oraz pielgrzymów indywidualnych o zgłaszanie przyjazdów do Biura Informacji dla Pielgrzymów. Działa ono przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie na via delle Botteghe Oscure 15. Tel /fax. 0039 06 97746340; tel. komórkowy: 0039 380 7967559.
Bez pomocy biur podróży wyjazd do Rzymu organizuje kościół akademicki św. Anny. Początkowo miały jechać dwa autokary, jednak - jak mówi rektor świątyni ks. Jacek Siekierski - zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. Do Włoch pojedzie więc sześć autobusów z pielgrzymami. Z Warszawy wyjadą 28 kwietnia, powrót zaplanowano na 4 maja. Cena wycieczki obejmującej dwa noclegi to 850 zł dla studentów i 1000 zł dla pozostałych uczestników.
Kilka tysięcy wiernych wybiera się na beatyfikację z archidiecezji katowickiej i diecezji sosnowieckiej. Wyjazdy najczęściej organizują parafie. Do 14 kwietnia - według informacji Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Katowicach - wyjazd planowało ok. 1 tys. osób. "Już po tej dacie mieliśmy jednak ok. 60 kolejnych zgłoszeń. Najczęściej to pielgrzymki autokarowe, część wiernych wybiera się własnymi samochodami. Na razie wiemy o jednej grupie, która wybiera się do Rzymu samolotem" - poinformował dyrektor wydziału ks. Piotr Kurzela.
Kuria Diecezjalna w Sosnowcu nie prowadzi rejestracji pielgrzymek. "Z sygnałów, jakie do nas napływają, wiemy, że będzie to ok. 2-3 tys. osób. Najczęściej parafie podejmują współpracę z jakimś biurem podróży. Ludzie młodzi szukają jak najtańszych opcji - nocleg na polu namiotowym, a noc poprzedzającą beatyfikację spędzą już na Placu św. Piotra" - powiedział rzecznik diecezji ks. Jarosław Kwiecień.
Z archidiecezji lubelskiej do Rzymu pojedzie ok. dwóch tysięcy pielgrzymów. Parafie organizują 40 pielgrzymek autokarami, zaś kuria - 51-osobową grupę, która poleci samolotem - poinformował ks. Ryszard Podpora z kurii w Lublinie.
Według szacunków kurii diecezjalnej w Rzeszowie, ponad 1 tys. pielgrzymów z diecezji rzeszowskiej wyjedzie na beatyfikację Jana Pawła II. Z kolei kuria archidiecezjalna w Przemyślu ma informację o planowym wyjeździe ok. 500 osób.
W archidiecezji przemyskiej nie wszystkie parafie, które organizowały pielgrzymki, powiadamiały o tym kurię. Dodatkowo w obu diecezjach do Rzymu organizowane są także wyjazdy indywidualne i przez biura podróży.
Z wrocławskich parafii na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II wyjedzie około pięciu autokarów z pielgrzymami. "Niestety, nie znam dokładnej liczby pielgrzymów, którzy pojadą do Rzymu. Wiemy, że wiele osób wybiera się indywidualnie; na pewno wyjazd organizuje duszpasterstwo akademickie i jedna z wrocławskich parafii" - powiedział PAP rzecznik prasowy archidiecezji wrocławskiej ks. Stanisław Jóźwiak. Około 200 osób pojedzie na uroczystości w Rzymie w ramach pielgrzymek organizowanych w diecezji świdnickiej.
Z diecezji płockiej (Mazowieckie) na beatyfikację Jana Pawła II oficjalnie wybiera się ponad 700 osób, w tym 200 osób w ramach pielgrzymki autokarowej, organizowanej przez wydział duszpasterski kurii w terminie od 28 kwietnia do 3 maja i ponad 500 osób w ramach pielgrzymek z poszczególnych parafii - wierni dotrą do Rzymu autokarami i samolotami.
Jak podkreśla ks. Roman Bagiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego płockiej kurii, poza oficjalnymi pielgrzymkami, wiele osób z diecezji wybiera się na uroczystość beatyfikacji indywidualnie. Do Rzymu dojedzie też grupa pięciu rowerzystów, którzy z Płocka wyruszyli w środę.