W Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim wykryto podwyższone wartości rtęci - taką informację w komunikacie podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W rozmowie z reporterką RMF FM Anną Kropaczek Małgorzata Zielonka z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach tłumaczy skąd rtęć mogła się wziąć w wodzie i jakie były wyniki badań przeprowadzonych w kolejnych dniach po przekroczeniu normy rtęci.
Inspektorzy monitoruj wody Kanau Gliwickiego i Odry z ziemi i za pomoc dronw. Podczas analizy wody z Kanau 11.08.2022 wykryto jednorazowe przekroczenie poziomu rtci, dlatego prby s pobierane codziennie. Kolejne wyniki nie potwierdzaj przekrocze https://t.co/m5du0zIchC pic.twitter.com/hi5lKfSdOQ
wios_katowiceAugust 18, 2022
W środowym komunikacie dotyczącym badań z Odry Główny Inspektorat Środowiska przekazał, że w Kanale Gliwickim i Kędzierzyńskim wystąpiły podwyższone wartości rtęci. W kontekście dyskusji o przyczynach katastrofy ekologicznej w Odrze informacja o wykryciu podwyższonych wartościach pierwiastka wywołała falę komentarzy w mediach społecznościowych.
O sprawie z rzeczniczką Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach rozmawiała reporterka RMF FM Anna Kropaczek. Małgorzata Zielonka tłumaczy, że podwyższone wartości rtęci w Kanale Gliwickim wystąpiły jednorazowo. Pojawiły się tylko w próbkach pobranych 11 sierpnia. Norma dla rtęci wynosi 0,07 µg/l (mikrograma/litr). Parametry z 11 sierpnia zostały oznaczone zostały na poziomie 0,286 a także 0,301 oraz 0,319 µg/l.
WIOŚ tłumaczy, że rtęć tak jak inne metale ciężkie jest pierwiastkiem, który występuje w różnych związkach chemicznych w środowisku naturalnym, również w środowisku wodnym. Szczególnie kumuluje się w osadach dennych rzek, kanałów oraz zbiorników wodnych. Po wzruszeniu dna rzecznego związki rtęci mogą się uwolnić w większej ilości, wówczas rtęć pojawia się punktowo w próbach badawczych. Dlatego też badania pod kątem występowania związków rtęci i innych metali ciężkich zawsze są powtarzane i standardowo robione w cyklach rocznych.
Od 11 sierpnia badania wody w Kanale Gliwickim wykonywane są codziennie. Jak mówi Zielonka, notowane są podwyższone wartości parametrów wpływających na zasolenie wód, ale jest to typowe w regionie ze względu na odprowadzanie do nich wód dołowych z kopalń.
Wyniki badań - jeśli chodzi o chlorki, siarczany, sód - nie odbiegają od tych wyników, jakie przez ostatnie lata były stwierdzane przez Państwowy Monitoring Środowiska - podkreśliła.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach przekazał, że próbki do badań wody pobiera w trzech punktach na Kanale Gliwickim:
- marinie w Gliwicach,
- Pyskowicach,
- Pławniowicach kilka kilometrów od granicy województwa śląskiego.
W dwóch punktach w rzece Odrze:
- Chałupkach,
- w Ciechowicach - Grzegorzowicach.
Próbki pobierane są także na rzece Kłodnicy na wysokości mariny.
Inspektorzy WIOŚ prowadzą kontrole podmiotów, które odprowadzają ścieki do Kanału Gliwickiego. Pełnych wyników jeszcze nie ma.
Zgłaszać przypadki naruszenia przepisów dotyczących ochrony środowiska można przez całą dobę 7 dni w tygodniu, dla całego obszaru działalności Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach przez:
całodobowy telefon alarmowy 539 344 130,
e-mail: dyzur@katowice.wios.gov.pl.