Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak stwierdził, że ukraińska kontrofensywa jeszcze się nie rozpoczęła. "Wojska prowadzą działania ofensywne w celu zidentyfikowania słabych punktów w obronie sił rosyjskich" - powiedział. Ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów zamierza opracować projekt ustawy, który pozwoliłby prezydentowi Joe Bidenowi przejąć i przenieść na Ukrainę zamrożone w USA rosyjskie aktywa państwowe - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times". Na wszystkich kierunkach kontrofensywy ukraińskie siły posunęły się naprzód o około kilometr - przekazała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Najważniejsze informacje dotyczące 477. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji z 15.06.2023 r.

REKLAMA

Ta relacja zakończyła się - aktualne informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

21:53

Szczyt NATO w Wilnie ma potwierdzić, jakie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa ma kolektywna obrona - powiedział RMF FM ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że "ma też dowieść jaką strategiczną pomyłką Putina była inwazja na Ukrainę".

W rozmowie z Grzegorzem Jasińskim ambasador Brzezinski podkreślił, że intencją Zachodu "nie jest tylko to, by Ukraina przetrwała, ale to, by Ukraina rozkwitła", a Polska "będzie miała krytyczną rolę w jej transformacji i odbudowie". Ambasador zauważył, że znacznie wzrosła chęć inwestowania amerykańskiego biznesu w Polsce, za oceanem zauważono, że Polacy mają istotny atut, zdolność do mobilizacji.

21:39

Kanada przekaże Ukrainie pociski rakietowe dla obrony powietrznej i amunicję oraz przedłuży szkolenia dla ukraińskiej armii - poinformowała minister obrony Anita Anand w komunikacie po czwartkowym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

Przekazywana Ukrainie pomoc dla obrony powietrznej to 288 pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-7 Sparrow, które będą zmodyfikowane tak, by mogły być używane jako pociski ziemia-powietrze. Ponadto do Ukrainy trafi 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm - napisano w komunikacie przypominającym o złożonym podczas weekendowej wizyty w Kijowie zobowiązaniu premiera Kanady Justina Trudeau do uruchomienia nowej transzy pomocy wojskowej o wartości 500 mln CAD.

Ponadto Kanada dołączy do szkoleń dla ukraińskich pilotów, uczących się pilotować samoloty F-16, a także przedłuży do 2026 r. operację UNIFIER, by kanadyjskie siły zbrojne mogły "odpowiadać na pilne potrzeby szkoleniowe Ukrainy" - napisano w komunikacie. Od początku operacji UNIFIER w 2015 r. kanadyjscy eksperci wyszkolili ponad 36 tys. ukraińskich żołnierzy. Kanada będzie też wspierać znajdujące się w Polsce centrum obsługi czołgów Leopard 2.

21:10

Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. tortur, Alice Jill Edwards, alarmowała w czwartek, że rosyjskie wojsko na Ukrainie dopuszcza się "powszechnego" stosowania fizycznych i psychicznych tortur wobec cywilów i jeńców wojennych.

Według Edwards ONZ jest w posiadaniu raportów i zeznań, które wydają się wskazywać, że rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie konsekwentnie i celowo zadają ciężki fizyczny i psychiczny ból i cierpienie ukraińskiej ludności cywilnej i jeńcom wojennym.

Te tortury, jej zdaniem, są rzekomo przeprowadzane w celu wydobycia informacji wywiadowczych lub wymuszenia zeznań od zatrzymanych osób lub z powodu ich wcześniejszego członkostwa lub wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych.

Do rzekomych praktyk należą porażenia prądem, bicie, zakładanie kapturów, pozorowane egzekucje i inne groźby śmierci - powiedziała ekspertka ONZ cytowana w komunikacie, zamieszczonym na stronie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

20:20

Ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów zamierza opracować projekt ustawy, który pozwoliłby prezydentowi Joe Bidenowi przejąć i przenieść na Ukrainę zamrożone w USA rosyjskie aktywa państwowe - poinformował Financial Times.

FT przypomina, że kraje zachodnie zamroziły około 300 miliardów dolarów aktywów rosyjskiego banku centralnego od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

Zwolennicy projektu argumentują, że skoro Rosja ponosi winę za zniszczenia i zbrodnie wojenne na Ukrainie, to powinna również ponieść finansowe koszty reparacji. Prawdopodobnie mają również na celu zmniejszenie ciężaru wsparcia Ukrainy ze strony amerykańskich podatników i sojuszników.

Biorąc pod uwagę brutalność Rosji i ciągłe zbrodnie wojenne przeciwko narodowi ukraińskiemu, jedynym słusznym rozwiązaniem jest przejęcie funduszy rosyjskiego rządu w Stanach Zjednoczonych i wykorzystanie ich w celu pomocy Ukraińcom w wygraniu wojny i odbudowie ich kraju - powiedział republikański senator Jim Risch.

19:43

Bez dostaw z Rosji nie bylibyśmy dziś w stanie zaopatrzyć naszego kraju w energię - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Péter Szijjártó, przebywający na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

19:30

Pod koniec lata amerykańskie czołgi Abrams trafią na Ukrainę. Takie informacje podaje stacja CBS News, powołując się na swoich informatorów w Pentagonie.

19:22

Wzrósł bilans ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg, który miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. 13. ofiara śmiertelna to 38-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu z powodu oparzeń.

19:15

Ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów zamierza opracować projekt ustawy, który pozwoliłby prezydentowi Joe Bidenowi przejąć i przenieść na Ukrainę zamrożone w USA rosyjskie aktywa państwowe - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times".

19:07

Izrael prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży kilkuset czołgów Merkava dwóch krajom, w tym jednemu leżącemu w Europie - poinformował izraelski portal Ynet, powołując się na urzędników resortu obrony. Byłby to pierwszy przypadek eksportu tego flagowego produktu izraelskiego przemysłu zbrojeniowego.

Biorąc pod uwagę fakt, że izraelskie czołgi chce kupić europejski kraj, w mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje, iż maszyny mogą zostać przetransferowane na Ukrainę albo przynajmniej zastąpić czołgi, które otrzymają siły ukraińskie.

18:59

W ramach projektu Armia Dronów przeszkolono już na Ukrainie 10 tys. operatorów bezzałogowców, kolejnych 10 tys. osób rozpoczyna szkolenie - poinformował ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

Większość kursantów już działa na froncie.

18:42

Agresja Rosji wobec Ukrainy oraz zacieśnienie wzajemnych relacji między Polską i krajami Afryki - były głównymi tematami rozmów marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ambasadorami państw afrykańskich.

Trwały pokój można zbudować jedynie po zwycięstwie Ukrainy i po przywróceniu jej okupowanych terytoriów - mówiła Elżbieta Witek.

18:35

Rząd Estonii uzgodnił zasady wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich do wsparcia odbudowy Ukrainy - poinformował estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.

18:27

Na wszystkich kierunkach kontrofensywy ukraińskie siły posunęły się naprzód o około kilometr - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Wiceszefowa resortu obrony przekazała, że działania ofensywne i obronne trwają na różnych kierunkach. Na wschodzie Ukrainy Rosja koncentruje siły i zasoby oraz ściąga rezerwy z innych kierunków, w tym z południa.

18:20

Ograniczenie wsparcia, jakiego Stany Zjednoczone udzielają walczącej z Rosją Ukrainie, stanowiłoby dla mojego kraju wielkie ryzyko, jednak nie wierzę, że tak się stanie - powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej stacji NBC News prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując wypowiedzi części polityków z USA, w tym byłego prezydenta Donalda Trumpa.

18:11

Rada Narodu, izba niższa szwajcarskiego parlamentu, zatwierdziła wycofanie z eksploatacji 25 czołgów Leopard 2. Jeśli Rada Kantonów (izba wyższa) zaakceptuje tę decyzję, Szwajcaria będzie mogła reeksportować czołgi do Niemiec, a niemieckie władze będą mogły je przetransportować na Ukrainę.

18:03

Prawie połowa Rosjan, którzy opuścili kraj po ogłoszeniu mobilizacji, wróciła do Rosji - stwierdził ekonomiczny doradca prezydenta Rosji Maksim Orieszkin podczas forum ekonomicznego w Petersburgu.

17:54

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że ukraińska kontrofensywa jeszcze się nie rozpoczęła. Wojska prowadzą działania ofensywne w celu zidentyfikowania słabych punktów w obronie sił rosyjskich - poinformował.

17:41

Pewne wskaźniki zanieczyszczenia wody w Dnieprze po wysadzeniu zapory przewyższyły normę 28 tys. razy - poinformował minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, cytowany przez ukraińską redakcję BBC.

Minister podkreślił, że skutki zniszczenia przez rosyjskie siły tamy w Nowej Kachowce dopiero będą oceniane, ale już można stwierdzić, że będą bardzo poważne, zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzi.

Laszko zaprzeczył doniesieniom niektórych mediów o wykryciu w kraju przypadku cholery, jednak ostrzegł, że ryzyko pojawienia się tej, jak i innych chorób istnieje.

Podtopionych zostało wiele obiektów kanalizacyjnych, miejsc pochówków zwierząt, szamb. I jeśli zanieczyszczona woda trafi do sieci wodociągowej, może to doprowadzić do wybuchu ostrych infekcji przewodu pokarmowego, w tym cholery - ostrzegł Laszko. Zaapelował o przestrzeganie środków ostrożności i przeciwepidemicznych norm.

17:25

Parlament Australii przyjął uchwałę, zgodnie z którą Rosja nie będzie mogła wybudować nowej ambasady w pobliżu gmachu parlamentu. Legislację przyjęto w ciągu zaledwie godziny - poinformował australijski serwis ABC News.

17:17

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa NATO do dotrzymania zobowiązań wobec Ukrainy i zaproszenia jej w swoje szeregi - poinformowano w komunikacie na stronie PE.

17:10

Mamy środki, by kontynuować wysyłanie kolejnych zdolności wojskowych i uzupełniać straty sprzętu ponoszone przez Ukrainę w trakcie jej kontrofensywy - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obrony Ukrainy w siedzibie NATO w Brukseli.

Najwyższy rangą amerykański wojskowy gen. Mark Milley ocenił, że Ukraińcy dowodzą, że są w stanie "metodycznie" wyzwalać terytorium.

17:01

Izba niższa białoruskiego parlamentu przyjęła ustawę, która pozwoli organom ścigania wszczynać sprawy karne wobec zmarłych. Mowa o przestępstwach, które nie ulegają przedawnieniu, np. o ludobójstwie.

16:48

Z polskiej perspektywy Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w kwaterze głównej NATO minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu.

Z naszej polskiej perspektywy Ukraina powinna stać się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego, że stanowi ona dowód naszego wspólnego bezpieczeństwa. Oczywiście musimy być zjednoczeni (w ramach NATO - przyp. red.), dlatego jesteśmy otwarci na rozmowy na ten temat. W mojej opinii powinniśmy zaoferować (Ukrainie) ścieżkę wiodącą do tego celu. Mam nadzieję, że podczas szczytu natowskiego w Wilnie (11-12 lipca) ta ścieżka zostanie przedstawiona. Może nawet harmonogram - powiedział Mariusz Błaszczak.

16:40

Sytuacja na Ukrainie, wsparcie tego kraju i rosyjskie zbrodnie wojenne były przedmiotem dzisiejszych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcami Republiki Południowej Afryki, Zambii i Komorów.

Prezydent @AndrzejDuda i Prezydent Republiki Poudniowej Afryki Matamela Cyril Ramaphosa rozmawiali w Paacu Prezydenckim o sytuacji na Ukrainie, rosyjskich zbrodniach wojennych, wsparciu dla Ukrainy i afrykaskiej misji pokojowej. pic.twitter.com/Dw7TKZKN9s

prezydentplJune 15, 2023

16:33

Rosja zamierza przyjąć przepisy umożliwiające przejmowanie aktywów "nieposłusznych" zachodnich firm i utrudnić im opuszczenie kraju, co ma być odwetem za amerykańskie i europejskie sankcje nałożone na nią po inwazji na Ukrainę - podał "Financial Times".

16:26

Geneza, przyczyny, przebieg i skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej to tematy konferencji eksperckiej, która rozpoczęła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Udział w wydarzeniu biorą prelegenci z 15 państw.

16:19

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) namawia kolonie karne w Rosji, by nie prowadziły werbunku więźniów do najemniczej Grupy Wagnera - przekazał przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

Funkcjonariusze FSB przekazują administracji (kolonii) ustne rekomendacje, by zakończyć werbunek kontyngentu specjalnego do Grupy Wagnera, tłumacząc to brakiem współpracy tej najemniczej firmy wojskowej z jednostkami rosyjskich sił zbrojnych na froncie - poinformował Hromow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Jednocześnie Kreml stara się uzupełnić straty wojenne poprzez werbunek najemników wśród więźniów - podkreślił przedstawiciel ukraińskiego sztabu.

Tylko w maju zwerbowano ok. 460 więźniów w trzech obwodach. Są wśród nich obywatele innych krajów odbywający karę w Rosji. W przypadku odmowy pójścia na front więźniom grozi się wszczęciem wobec nich spraw karnych.

16:12

Nasi sojusznicy zazdroszczą nam Ustawy o obronie ojczyny - powiedział w czwartek w kwaterze głównej NATO minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony sojuszu w Brukseli.

Chciałbym podkreślić, że podczas rozmów kuluarowych słyszę słowa uznania wobec naszej aktywności, jeśli chodzi o wzmacnianie Wojska Polskiego, o wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesną broń. Jestem otwarty na współpracę z naszymi sojusznikami, żeby ten proces przebiegał szybko. Nasi sojusznicy zazdroszczą nam Ustawy o obronie ojczyny. Dzielę się z nimi tymi przepisami, które są w Ustawie o obronie ojczyzny zawarte - powiedział dziennikarzom wicepremier.

16:05

Usłyszeliśmy dziś ważne wieści, że koalicja myśliwcowa rozpocznie szkolenia ukraińskich pilotów - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow po spotkaniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy w Brukseli. Jak dodał, swoje myśliwce do testów udostępni też Szwecja.

Jestem zadowolony ze spotkania, bo usłyszeliśmy dziś bardzo ważne wieści ze strony tzw. koalicji ptaków, czy koalicji myśliwcowej. Dziś otrzymaliśmy zobowiązanie naszych partnerów, że kursy szkoleniowe się rozpoczną i że zbudujemy razem konsorcjum myśliwców - powiedział Reznikow podczas krótkiego oświadczenia z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Jak dodał, konsorcjum przewodzą Dania i Holandia i dołączą do niego inne państwa. Podkreślił też, że choć sprawa zaczęła się od F-16, to swoje myśliwce do testów udostępni także Szwecja.

Stoltenberg powiedział wcześniej, że szkolenia na F-16 się zaczęły, choć nie ma jeszcze konkretnych decyzji na temat tego, które państwa przekażą swoje myśliwce Ukrainie.

To (szkolenie) pomoże nam je dostarczyć. Bo piloci, którzy będą w stanie nimi latać, będą do tego gotowi - powiedział Norweg.

15:57

Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy, żeby po jej podbiciu Rosja poszła dalej - podkreślił w kwaterze głównej NATO w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który bierze tam udział w dwudniowym posiedzeniu ministrów obrony NATO.

Wojsko ukraińskie wykorzystuje podczas kontrofensywy sprzęt, uzbrojenie, w które zostało wyposażone przez wolny świat, przez Zachód. Wspieramy Ukrainę, bo nie chcemy dopuścić do tego, by po podbiciu Ukrainy Rosja poszła dalej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że takie są prawdziwe intencje Rosji, prawdziwe intencje Putina - podkreślił wiceszef polskiego rządu.

15:50

Dwa tygodnie temu polska prokuratura oficjalnie przekazała prokuraturze ukraińskiej pełny materiał dowodowy obrazujący kilka zbrodni wojennych Rosji - poinformował w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że to jeden z efektów prac wspólnego zespołu śledczego.

Kaleta poinformował, że polska prokuratura przesłuchała już 1,7 tys. uchodźców, którzy byli "świadkami nalotów i konkretnych zbrodni żołnierzy rosyjskich".

15:44

Sojusznicy doceniają rolę Polski we wsparciu Ukrainy - podkreślił w kwaterze głównej NATO w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Naszym osiągnięciem jest też fakt, że wśród państw wspierających Ukrainę mamy zgodność co do tego, że imperium rosyjskie jest złem. Potępiamy te wszystkie działania, które są podejmowane przez Rosję, które kończą się zbrodniami wojennymi. Niewątpliwie też takim działaniem jest wysadzenie tamy na Dnieprze - powiedział wiceszef polskiego rządu.

To jest realne zagrożenie dla tysięcy ludzi. To jest też groźba natury ekologicznej, a więc potępiamy tego rodzaju działania. Oceniamy też te działania jako próby zatrzymania kontrofensywy ukraińskiej albo jej spowolnienia - dodał.

15:36

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia i Dania będą współpracować w wysyłaniu na Ukrainę systemów obrony powietrznej, w tym setek pocisków, aby pomóc jej w walce z siłami rosyjskimi - poinformowały kraje we wspólnym oświadczeniu.

W komunikacie podkreślono, że dostawa sprzętu już się rozpoczęła i powinna zostać zakończona "w ciągu kilku tygodni".

15:29

Ze ściany dawnego aresztu śledczego "Krzyże" (Kriesty) w Petersburgu zniknęła tablica upamiętniająca wybitną poetkę Annę Achmatową, matkę stalinowskiego więźnia politycznego - poinformował niezależny portal Meduza.

Tablica znajdowała się w pobliżu dawnego wejścia do aresztu śledczego, w którym w latach 1938-39 przetrzymywany był syn Achmatowej, Lew Gumilow. Jego matka wstrząsająco uwieczniła w wierszach siedemnaście miesięcy, kiedy dzień po dniu w tłumie matek innych aresztowanych czekała przed bramą więzienia w nadziei na widzenie z synem. W poemacie "Requiem" napisała, że gdyby kiedyś budowano dla niej pomnik, to mógłby stanąć tylko tam, gdzie "stałam przez trzysta godzin i gdzie nie otwierano mi zasuwy".

Pierwszy mąż Achmatowej Nikołaj Gumilow został rozstrzelany za rzekomy udział w "spisku kontrrewolucyjnym", syn spędził w łagrach ponad 12 lat.

Areszt Kriesty został zamknięty w 2017 roku. Jego teren przekazano w maju br. państwowej spółce Dom.fr, która ma go wystawić na aukcję.

15:23

Niezbędne jest zezwolenie Szwajcarii na reeksport broni własnej produkcji na Ukrainę - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do szwajcarskiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo.

Ukraiński przywódca dodał, że byłoby to kluczowe w walce z rosyjską inwazją. Podkreślił, że chroniąc Ukrainę, chroni się świat przed wojną.

Wiem, że w Szwajcarii toczy się dyskusja na temat eksportu sprzętu wojennego w celu ochrony i obrony Ukrainy. To byłoby konieczne - powiedział Zełenski. Potrzebujemy broni, aby przywrócić pokój na Ukrainie - podkreślił.

Szwajcaria od dawna prowadzi politykę zakazującą każdemu krajowi, który kupuje szwajcarską broń, jej reeksportu do państw-stron konfliktu. Berno w listopadzie ubiegłego roku nałożyło również embargo na amunicję kierowaną do Rosji lub na Ukrainę.

15:16

Ukraińskie wojska posunęły się naprzód pod Wuhłedarem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tauryda.

"Pod Wuhłedarem nasi żołnierze posuwają się naprzód. Zniszczenie wrogich sił trwa" - napisał generał w komunikatorze Telegram. Nie podał więcej szczegółów.

Służby prasowe wojsk obrony odcinka taurydzkiego poinformowały tego dnia, że w okolicach miasta Wuhłedar ukraińskie siły "posunęły się w stronę przeciwnika" na odległość do jednego kilometra.

Na początku lutego rosyjskie wojsko prowadziło na kierunku wuhłedarskim bardzo intensywne szturmy, okupione dużymi stratami. Zdziesiątkowane zostały tam przez siły ukraińskie dwie elitarne brygady rosyjskiej piechoty morskiej.

15:09

Zachodnie agencje wywiadowcze powinny uważniej przyglądać się obywatelom Rosji mieszkającym za granicą - powiedział prezydent Czech Petr Pavel w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

15:01

32 obiekty z ropą naftową, chemikaliami i benzyną znalazły się pod wodą po katastrofie Kachowskiej Elektrowni Wodnej - podało Greenpeace. Organizacja przekazała ponadto, ze w pierwszych dniach po katastrofie do wody przedostało się co najmniej 150 ton oleju silnikowego.

14:53

Alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie.

14:46

Od 19 czerwca pływanie i wędkarstwo będą zakazane na terenie obwodów chersońskiego, mikołajowskiego i odeskiego. Przyczyną jest znacznie pogorszenie się stanu wód po katastrofie Kachowskiej Elektrowni Jądrowej.

14:37

Pierwszy raz ze strony białoruskiej wystrzelono w nas jakiś przedmiot - zaalarmowała straż graniczna. Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Szefostwo tej formacji przedstawiło w Sejmie informacje na temat kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.

14:29

W środę w Rostowie nad Donem odbyła się pierwsza rozprawa przeciwko 22 członkom ukraińskiego pułku Azow, którzy zostali wzięci do niewoli przez siły rosyjskie. Zarzuca im się członkostwo w organizacji terrorystycznej i udział w działaniach mających na celu obalenie władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Agencja Associated Press poinformowała, że oskarżonych zostało osiem kobiet.

, , , . , . ... pic.twitter.com/qUZGVrjQ8J

Podolyak_MJune 15, 2023

14:20

Rosja uwolniła dwóch pracowników Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA), którzy przekroczyli omyłkowo we wtorek estońsko-rosyjską granicę - ogłosił Vallo Koppel z estońskiej policji.

Mężczyźni - 61- i 57-letni logistycy PPA - zostali przekazani na przejściu granicznym Saatse w południowo-wschodniej Estonii po wcześniejszym spotkaniu przedstawicieli służb granicznych obu państw.

14:03

Mieszkańcy okupowanych przez Rosję terenów na południu Ukrainy są zmuszani do przyjmowania paszportów wroga pod groźbą deportacji. Cywile z miejscowości Kyryliwka na wybrzeżu Morza Azowskiego zostali uprzedzeni, że mają tydzień na uzyskanie rosyjskich dokumentów - zaalarmował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

13:56

Moskwa podwoiła liczbę delfinów chroniących bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu na okupowanym Krymie - informuje amerykański portal morski Naval News. Ssaki mogą dzięki temu częściej patrolować większy obszar wokół bazy.

Delfiny - wyjaśnia portal - są jednym z wielu elementów złożonego systemu ochrony baz wojskowych. Ich zadaniem jest wykrywanie nurków, którzy mogliby przedostać się na chroniony obszar. "Te morskie ssaki mają przewagę nawet nad najlepiej wyszkolonymi ludźmi: żaden człowiek nie przegoni w wodzie delfina" - zauważa portal.

Ekspert serwisu H.I. Sutton zauważa, że dokooptowanie nowych delfinów do załogi w Sewastopolu oznacza, iż "Rosja uznaje zagrożenie atakiem sił ukraińskich za poważne". Naval News zwraca uwagę, że Moskwa zwiększa również ochronę innych baz i portów w rejonie półwyspu krymskiego, a także w odległym od teatru wojennego rejonie arktycznym.

Delfiny patrolują okolice sewastopolskiej bazy od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

13:49

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ocenił, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze powinien zająć się traktowaniem przez Rosję jeńców należących do ukraińskiego pułku Azow, których proces rozpoczął się w Rostowie nad Donem.

13:26

Premier Danii Mette Frederiksen, typowana przez ekspertów na nowego sekretarza generalnego NATO, powiedziała, że "przedłużenie kadencji Jensa Stoltenberga na tym stanowisku byłoby naprawdę dobrym rozwiązaniem".

13:08

Siły rosyjskie z powodzeniem przeprowadziły atak na zakłady produkujące drony w Ukrainie przy użyciu precyzyjnej broni dalekiego zasięgu - poinformował rosyjski resort obrony, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Ministerstwo obrony przekazało również, że rosyjska obrona powietrzna przechwyciła pięć pocisków wystrzelonych z amerykańskich wyrzutni HIMARS i zestrzeliła 25 dronów.

12:58

Według opublikowanego na stronie parlamentu Węgier harmonogramu sesji czerwcowo-lipcowej, izba ma w jej trakcie głosować nad przystąpieniem Szwecji do NATO. Nie podano jednak dokładnej daty, choć media mówią o decyzji na początku lipca, czyli jeszcze przed szczytem NATO w Wilnie.

12:51

Po pierwszym tygodniu ukraińskiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim okupantom można ocenić, że najważniejsze bitwy dopiero nastąpią; dowództwo w Kijowie wykorzystało na razie tylko trzy spośród 12 brygad przygotowanych do działań zaczepnych - pisze agencja Reutera, powołując się na analityków ds. wojskowości z krajów zachodnich, w tym z Polski.

Ukraina gromadziła siły z myślą o kontrofensywie przez co najmniej pół roku. Niezależni obserwatorzy przypuszczają, że armia utworzyła na potrzeby tej operacji 12 brygad, w tym dziewięć wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód. Brygada zazwyczaj składa się z co najmniej 3,5-4 tys. żołnierzy. Ponadto władze w Kijowie informowały, że sformowały też osiem brygad szturmowych podporządkowanych resortowi spraw wewnętrznych i liczących łącznie 40 tys. wojskowych - przypomniał Reuters.

W dotychczasowych walkach wzięły udział tylko trzy brygady. Początkowo, kilka dni temu Ukraińcy radzili sobie całkiem nieźle, ale później te postępy zostały powstrzymane. Tempo przesuwania się ukraińskich wojsk osłabło - i w zasadzie nie wiemy, dlaczego tak się stało - zauważył w rozmowie z Reutersem polski analityk Konrad Muzyka.

12:28

Rosja mówi o odparciu kontrofensywy ukraińskiej, choć ta jeszcze się nie zaczęła. Armia ukraińska obecnie testuje linię frontu - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Jeszcze nie zaczęliśmy kontrofensywy jako takiej, a Rosja już mówi: "zwyciężyliśmy, odparliśmy kontrofensywę - powiedział Podolak, cytowany przez agencję UNIAN. Scharakteryzował on obecny etap wojny jako testowanie przez armię ukraińskiej długiej linii frontu. Na tej linii "Rosja skoncentrowała wszystko, co tylko mogła i próbuje się utrzymać, ponieważ zdaje sobie sprawę, że jeśli front zostanie w jakimś miejscu przerwany - na jednym czy drugim kierunku, albo też jednocześnie na kilku (...), to doprowadzi to do załamania - zaznaczył Podolak.

Doradca prezydenta dodał, że obecnym celem armii ukraińskiej jest zniszczenie jak największej liczby zmobilizowanych wojskowych rosyjskich i sprzętu. "Mówię otwarcie - jak największej liczby po to, by zwiększyć presję psychologiczną na armię rosyjską" - dodał Podolak.

11:45

Wojny toczą się zgodnie z własną dynamiką, a nie kalendarzem politycznym, dlatego sukces ukraińskiej kontrofensywy przeciwko Rosji zależy nie tylko od sytuacji na froncie, ale też od cierpliwości sojuszników Kijowa; władze Ukrainy obawiają się, że oczekiwania Zachodu wobec ich armii mogą okazać się nadmierne - pisze w czwartek portal Politico.

W okresie poprzedzającym ukraińskie kontruderzenie, rozpoczęte w pierwszej połowie czerwca, prezydent Wołodymyr Zełenski i jego główni doradcy stanęli przed trudnym zadaniem. Władze w Kijowie próbowały wyjaśnić zniecierpliwionym sojusznikom i własnym obywatelom, oczekującym szybkich postępów militarnych, że działania ofensywne nie będą zwycięskim pochodem, lecz raczej uporczywym przełamywaniem wielu rosyjskich linii obronnych - zauważa portal.

11:43

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przybył do okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował ukraiński operator energii jądrowej Enerhoatom.

Grossi miał przyjechać do elektrowni już w środę, jednak wizyta została przełożona ze względów bezpieczeństwa. Dyrektor MAEA jest na Ukrainie od wtorku, spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Podczas wizyty zaplanowano przeprowadzenie rotacji stacjonującej tam misji MAEA i zwiększenie liczby jej członków z czterech do sześciu.

Położona na południu Ukrainy nieczynna obecnie siłownia jest największą elektrownią atomową w Europie; od 4 marca 2022 roku okupują ją wojska rosyjskie. Misja MAEA ma m.in. ocenić bezpieczeństwo obiektu po wysadzeniu zapory na Dnieprze, tworzącej zbiornik, z którego czerpana jest woda do chłodzenia elektrowni.

10:50

"Wojna w Ukrainie to maraton, nie sprint" - powiedział w czwartek minister obrony USA Lloyd Austin, otwierając w kwaterze głównej NATO spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zapewnił w imieniu sojuszników, że "będą zjednoczeni i będą wspierać Ukrainę (w odpieraniu rosyjskiej inwazji) tak długo, jak będzie trzeba".

"Wojna znajduje się w historycznym i krytycznym punkcie" - stwierdził szef Pentagonu, przypominając, że wojna toczy się o "zlikwidowanie prawa Ukrainy do egzystencji jako państwa".

"Jesteśmy z Ukrainą na długi dystans" - oświadczył Austin, podkreślając, że Ukraina jest w dobrej pozycji by sprostać przyszłym wyzwaniom.

Minister obrony USA wyraził szacunek dla niezwykłej odwagi obrońców zaatakowanego przez Rosję państwa, a także dla determinacji władz Ukrainy, w tym uczestniczącego w spotkaniu ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

09:57

Szkolenia około 200 ukraińskich żołnierzy na amerykańskich czołgach Abrams, trwające od trzech tygodni w Niemczech, zakończą się pod koniec lata; ten termin zbiegnie się w czasie z planowaną dostawą Abramsów na Ukrainę - powiadomiła w środę telewizja CBS News za anonimowymi przedstawicielami Pentagonu.

Program szkoleń ma trwać 12 tygodni. Obecnie ukraińskie załogi pancerne ćwiczą umiejętności indywidualne. Następnie żołnierze będą realizować zadania na poziomie różnych formacji, w tym batalionu - czytamy na portalu CBS News.

09:42

"Wsparcie NATO udzielane Ukrainie od wielu miesięcy realnie zmienia sytuację na polu bitwy" - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania Rady Północnoatlantyckiej. Siły ukraińskie prowadzą obecnie kontrofensywę, która ma na celu wyzwolenie terenów okupowanych przez wojska rosyjskie.

Zebrani w Brukseli ministrowie obrony państw NATO będą dyskutować między innymi o możliwości zwiększenia produkcji obronnej. Jest to potrzebne, aby zarówno "uzupełniać zapasy amunicji i sprzętu jak i kontynuować wsparcie dla Ukrainy" - powiedział Stoltenberg dziennikarzom.

Przypomniał też, że przyjęta przed dziesięcioma laty zasada, aby 2 proc. PKB przeznaczać na obronność nie oznacza, że jest to "maksymalny pułap wydatków, ale minimum inwestycji we wspólne bezpieczeństwo" - oświadczył sekretarz generalny NATO.

09:31

Norwegia i Dania przekażą Ukrainie 9 tys. kompletnych pocisków artyleryjskich - poinformowały resorty obrony w Oslo oraz Kopenhadze. Norwegia przekaże pociski, a Dania zapalniki i ładunki miotające.

"Ukraina pilnie potrzebuje amunicji artyleryjskiej, dlatego połączyliśmy siły z Danią, aby jak najszybciej przekazać darowiznę" - podkreślił minister obrony Norwegii Bjorn Arild Gram.

Norwesko-duńskie pociski mogą być wykorzystywane m.in. w dostarczonych wcześniej przez Norwegię amerykańskich haubicach samobieżnych M109.

Jak zauważają norweskie media, dostawy uzbrojenia są szczególnie ważne ze względu na rozpoczętą przez siły ukraińskie kontrofensywę, która ma na celu wyzwolenie terenów okupowanych przez wojska rosyjskie.

09:29

Japonia prowadzi rozmowy w sprawie dostarczenia pocisków artyleryjskich do USA; amunicja ma zwiększyć amerykańskie zapasy na potrzeby ukraińskiej kontrofensywy - napisał portal dziennika "Wall Street Journal". To zwrot w japońskiej polityce, która zakłada zakaz eksportu broni - dodano.

09:15

Spór właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna z rosyjskim ministerstwem obrony zbliża się do krytycznego momentu w związku wymogiem, by członkowie grup najemniczych podpisywali kontrakty bezpośrednio z tym resortem - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w minioną sobotę rosyjskie ministerstwo obrony zażądało, aby członkowie "formacji ochotniczych", takich jak Grupa Wagnera, podpisywali kontrakty bezpośrednio z nim, co następnie zostało we wtorek wyraźnie poparte w telewizji przez Władimira Putina.

Jak dodano, przez kilka miesięcy Prigożyn kierował zjadliwą krytykę pod adresem hierarchii ministerstwa obrony Rosji, ale podporządkował się autorytetowi Putina, lecz w środę powiedział, że "żaden z bojowników Grupy Wagnera nie jest gotowy, aby ponownie zejść na ścieżkę hańby. Dlatego nie podpiszą kontraktów".

"Retoryka Prigożyna ewoluuje w kierunku sprzeciwu wobec szerszej części rosyjskiego establishmentu. 1 lipca 2023 roku, termin podpisania kontraktów przez ochotników, będzie prawdopodobnie kluczowym punktem odniesienia w tej waśni" - napisano.

08:46

W areszcie śledczym w Rostowie nad Donem, na południowym zachodzie Rosji, zmarł opozycjonista Anatolij Bieriozikow, zatrzymany w maju za rozklejanie ulotek nawołujących żołnierzy rosyjskich walczących na Ukrainie do oddawania się w niewolę; aktywista mógł ponieść śmierć w wyniku tortur - podał w nocy ze środy na czwartek niezależny rosyjski portal OWD-Info.

08:03

Szwecja przekaże Ukrainie 250 wykrywaczy min, by pomóc uporać się ze skutkami powodzi po wysadzeniu zapory na Dnieprze; Sztokholm wyśle również na Ukrainę misję saperów - podały ukraińskie agencje informacyjne powołując się na oświadczenie rządu szwedzkiego.

W komunikacie, który przekazał portal Korrespondent.net w środę wieczorem, wskazano, że miny niesione powodzią stanowią zagrożenie dla życia mieszkańców zatopionych rejonów. Sztokholm skieruje również na Ukrainę misję 250 saperów, by przyspieszyć oczyszczanie terenów z min.

Wykrywacze min, których wartość wynosi 1,3 mln euro, zostaną przekazane Ukrainie w najbliższym czasie.

08:00

Rosyjscy tzw. blogerzy wojskowi powiadomili, że w pobliżu okupowanej Kreminnej na wchodzie Ukrainy zginęło około 100 żołnierzy agresora, których zgromadzono w jednym miejscu w oczekiwaniu na przemówienie dowódcy; ukraińskie wojska miały ostrzelać zgrupowanie wroga z wyrzutni rakietowych HIMARS - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Formacją, która poniosła straty, jest prawdopodobnie rosyjska 20. armia ogólnowojskowa. Żołnierze mieli przez dwie godziny oczekiwać na przybycie dowódcy tej jednostki generała Suchraba Achmedowa, o czym dowiedziała się strona ukraińska i przeprowadziła skuteczny atak. Oprócz około 100 zabitych, po stronie najeźdźcy odnotowano również około 100 rannych - przekazał ISW. Ośrodek zaznaczył, że nie jest w stanie zweryfikować tych doniesień, przekazywanych przez komentatorów związanych z Kremlem.

Think tank poinformował, że wydarzenia, do których miało dojść pod Kreminną spotkały się z oburzeniem rosyjskich blogerów.

07:24

Ukraina już teraz pełni rolę wschodniej flanki NATO broniąc "demokratycznej i cywilizowanej Europy przed barbarzyńską Rosją"; Kijów oczekuje, że szczyt NATO w Wilnie wyjaśni perspektywy członkostwa - powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Już osiągnęliśmy znaczące wyniki w walce przeciwko Rosji dzięki naszej współpracy z krajami członkowskimi Sojuszu. Już zgromadziliśmy niezwykle różnorodny arsenał broni i sprzętu. Zbudowaliśmy trasy logistyczne z państw NATO do naszego kraju i są to bardzo skomplikowane szlaki logistyczne. Zorganizowaliśmy programy szkoleń w krajach NATO. Będziemy wzmacniać taką współpracę również w przyszłości" - powiedział Reznikow w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Głosu Ameryki.

Dodał następnie, że obrona Europy nie jest "pojęciem abstrakcyjnym" dla Ukrainy. "Teraz cały kraj oczekuje jasności w kwestii, kiedy i jak zostaniemy pełnoprawnym członkiem Sojuszu" - podkreślił.

Reznikow zaznaczył, że celem Kijowa jest "wykonanie wszystkiego, co leży w kompetencjach ministerstwa obrony i armii" i rozwiązanie kwestii praktycznych "w takim stopniu, aby w Wilnie powstała jak największa przestrzeń do podjęcia niezbędnych decyzji politycznych na szczeblu szefów państw".

06:13

Wojska rosyjskie zaatakowały w nocy ze środy na czwartek dronami Shahed Odessę, ukraińskie miasto portowe nad Morzem Czarnym. Jak poinformował rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk ataku dokonano 13 dronami. Wszystkie zostały zniszczone.

"Według wstępnych informacji 13 dronów Shahed atakowało obwód odeski. Wszystkie zostały zniszczone przez naszą obronę powietrzną" - napisał Bratczuk na Telegramie.

Był to już kolejny rosyjski atak na ten rejon. Podczas poprzedniego, w nocy z wtorku na środę, pociski spadły na centrum miasta powodując duże zniszczenia. Zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych.

Air Force: Ukraine downs 20 Russian drones overnight.Ukraines air defenses shot down all 20 Shahed-136/131 drones launched by Russian forces overnight on June 15, the Air Force said in its morning update.Photo: Serhii Lysak/Telegram pic.twitter.com/rTFlCubFk5

KyivIndependentJune 15, 2023

05:13

Prowadzenie kontrofensywy jest dla sił ukraińskch wyjątkowo trudne ponieważ wojska rosyjskie gęsto zaminowały tereny walk i stawiają zacięty opór, ale mimo to wojska ukraińskie stale posuwają się naprzód - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar w ogólnokrajowym programie radiowym.

Jak relacjonuje portal Ukraińska Prawda, Maliar oświadczyła, że wojska ukraińskie prowadzą działania ofensywne na kilku kierunkach, ale Rosjanie prowadzą podobne działania na innych odcinkach frontu. "Tak więc w obecnej chwili prowadzimy zarówno działania obronne jak i kontrofensywę, po prostu na różnych frontach. Trwa bardzo poważna konfrontacja" - powiedziała Maliar.

Dodała, że Rosjanie zintensyfikowali też ataki przy użyciu artylerii, moździerzy, dronów i samolotów próbując zatrzymać ukraińską kontrofensywę. Podkreśliła, że na wielu odcinkach frontu, w tym na południu, żołnierze ukraińscy muszą forsować gęste pola minowe, co bardzo utrudnia posuwanie się naprzód, ale "postęp jest stały".

Maliar powiedziała też, że w Bachmucie w poniedziałek i we wtorek Rosjanom nie udało się posunąć naprzód.

05:05

Rząd Australii zapowiedział, że w czwartek przedłoży parlamentowi projekt ustawy uniemożliwiającej Rosji budowę nowej ambasady w pobliżu gmachu parlamentu, motywując to względami bezpieczeństwa.

Jak powiedział premier Anthony Albanese, ustawa wygasza dzierżawę przez Rosję działki w reprezentacyjnej dzielnicy stolicy kraju - Canberze, położonej niedaleko siedziby parlamentu. Albanese dodał, że rząd zdecydował się na ten krok za radą służb bezpieczeństwa.

05:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem, że rozmawiał tego dnia z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jak dodał, rozmowa trwała godzinę i dotyczyła przede wszystkim tematów związanych z bezpieczeństwem.

Zełenski przekazał, że rozmowa poświęcona była obecnej sytuacji na polu walki, a także broni i amunicji dla ukraińskich wojskowych. "Podziękowałem za wykonanie poprzednich obronnych uzgodnień" - dodał.