Wspólne opodatkowanie małżonków jest możliwe pod warunkiem istnienia pomiędzy nimi wspólnoty majątkowej przez cały rok podatkowy, którego dotyczy opodatkowanie.

REKLAMA

Z preferencyjnej formy rozliczenia można skorzystać także wtedy, gdy:

- związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo kiedy związek małżeński trwał przez cały rok podatkowy, ale małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego,

- jeden lub oboje małżonkowie posiadają miejsce zamieszkania za granicą (państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej), pod warunkiem, że przychody osiągnięte przez nich w Polsce stanowią łącznie co najmniej 75 procent całkowitego przychodu ze źródła przychodu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (między innymi stosunek pracy, emerytury i renty) osiągniętego łącznie przez małżonków w danym roku, a zagraniczne miejsce zamieszkania małżonka lub małżonków udokumentowane jest certyfikatem rezydencji. Warunkiem dodatkowym jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym małżonek (małżonkowie), korzystający ze wspólnego opodatkowania ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Wspólne opodatkowanie małżonków nie jest możliwe, gdy pomiędzy małżonkami nie istnieje wspólność majątkowa. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej małżonkowie posiadający miejsce zamieszkania za granicą korzystający z preferencyjnego opodatkowania, są obowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym:
- zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ podatkowy państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, lub innym dokumentem potwierdzającym wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym.

Opodatkowanie osób samotnie wychowujących dzieci

Z opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dziecko może skorzystać rodzic lub opiekun prawny dziecka, będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Taki sposób opodatkowania może zastosować wyłącznie osoba faktycznie samotnie wychowująca dziecko. Skorzystanie z preferencji jest również możliwe tylko w przypadku jednego rodzica lub opiekuna prawnego danego dziecka.

Preferencyjne opodatkowanie może zostać zastosowane w przypadku osób wychowujących dzieci małoletnie, uczące się – do 25. roku życia, bądź bez względu na wiek w przypadku dzieci otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną.

W przypadku dzieci do 25. roku życia warunkiem rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dzieci jest nauka w szkole, w tym za granicą oraz uzyskanie przez to dziecko dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie 3.089 zł. Do dochodów tych nie wlicza się renty rodzinnej.

Opodatkowanie osób samotnie wychowujących dzieci jest możliwe również w przypadku, gdy osoba taka mieszka za granicą (państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej), pod warunkiem, że przychody osiągnięte w Polsce stanowią łącznie co najmniej 75 procent jej całkowitego przychodu ze źródła przychodu wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. stosunek pracy, emerytury i renty), a zagraniczne miejsce zamieszkania udokumentowane jest certyfikatem rezydencji.

Podobnie jak w przypadku wspólnego opodatkowania małżonków warunkiem jest również istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, do uzyskania przez Polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym osoba korzystająca z preferencyjnego opodatkowania ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Tak jak w przypadku wspólnie rozliczających się małżonków, osoby korzystające z rozliczenia jako rodzice samotnie wychowujący dziecko, posiadający miejsce zamieszkania za granicą - na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej są obowiązani udokumentować wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym:
- zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ podatkowy państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub innego państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, w którym osoby te mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, lub innym dokumentem potwierdzającym wysokość całkowitych przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym.

Nie wiesz, czy należy Ci się ulga rehabilitacyjna. Sprawdź tutaj.

Jak działa darowizna? Sprawdź tutaj.

Źródło: Ministerstwo Finansów

(ug)