Mamy sprawdzony system informatyczny, tym razem nie będzie problemów - zarzeka się Państwowa Komisja Wyborcza. Jeżeli zadziała - PKW w poniedziałek wieczorem ma znać wyniki wyborów w całym kraju i podać, które ugrupowania pojawią się w parlamencie. Wyniki ostateczne poznać mamy we wtorek wieczorem po weryfikacji danych informatycznych z papierowymi protokołami.
System był już dwa razy wykorzystywany - przy okazji wyborów prezydenckich i referendum. W ostatnich dniach informatycy kilka razy testowali jak radzi sobie z dużym obciążeniem sieci i czy poprawnie generuje protokoły w wyborach parlamentarnych - zapewnia szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj.
Niedzielne głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21.
Karta w wyborach do Sejmu jest biała i składa się z kilku lub kilkunastu stron, w zależności od liczby komitetów startujących w danym okręgu. Na pierwszej stronie znajduje się instrukcja głosowania, czyli informacja, jak oddać ważny głos. Kolejna kartka to spis treści, czyli lista komitetów, które umieszczone są na karcie. Kolejne kartki to listy kandydatów na posłów.
Żeby nasz głos był ważny, wybieramy tylko jedną listę i na niej wybieramy jednego kandydata - podkreśliła Tokaj. Wyboru dokonujemy stawiając znak "x" lub "+" w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata. Muszą to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki - powiedziała Tokaj.
Z kolei karta do głosowania w wyborach do Senatu jest żółta i jednostronicowa. Na tej karcie także wybieramy też jednego kandydata. Również na karcie w wyborach do Senatu głos oddajemy stawiając znak "x" lub znak "+" przy nazwisku wybranego kandydata. Warunkiem ważności głosu jest to, by były to dwie przecinające się w obrębie kratki linie. Końce linii mogą wychodzić poza kratkę.
(mpw)