22,59 proc. wynosi frekwencja na godzinę 12:00 w wyborach parlamentarnych 2023. Od godziny 7:00 rano Polacy wybierają posłów i senatorów oraz biorą udział w referendum. Głosowanie zakończy się o 21:00. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza. Pierwsze szacunkowe wyniki wyborów podane na podstawie badania exit poll poznamy po zamknięciu lokali wyborczych.
Frekwencja wyborcza na godz. 12 wyniosła 22,59 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. To wyższa frekwencja niż 4 lata temu - podał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Cztery lata temu w wyborach do parlamentu frekwencja na godz. 12 wyniosła 18,14 proc.
Szef PKW poinformował, że najwyższa frekwencja o godz. 12 była w okręgu nr 14 Nowym Sączu i wyniosła 25,68 proc., a najniższa (19,75 proc.) była w okręgu nr 21 w Opolu.
Marciniak poinformował także, że "jeżeli chodzi o zbiorcze informacje w wybranych miastach, to są najczęściej miasta wojewódzkie".
Najwyższa frekwencja w tej chwili na godz. 12 to jest Białystok - 26,54 proc - podkreślił.
Podał, że na drugim miejscu jest Warszawa - 25,34 proc., na trzecim jest Szczecin z frekwencją - 25,03 proc. Najniższa frekwencja była w Gdańsku - 17,53 proc., Lublinie - 22,84 proc. i Rzeszowie - 22,99 proc.
W stosunku do liczby uprawnionych do głosowania najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w miejscowości Krynica Morska (powiat nowodworski, woj. pomorskie) - 52,98 proc.
Natomiast w stosunku do liczby uprawnionych najmniej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Pawłów (powiat starachowicki, woj. świętokrzyskie) - 12,20 proc. - przekazał przewodniczący PKW.
KONFERENCJA PRASOWA PKW, 15 PADZIERNIKA GODZ. 13:30 https://t.co/h1gdbhsheS
PanstwKomWybOctober 15, 2023
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przekazał na konferencji prasowej o godzinie 13:30, że nie odnotowano dotąd żadnych wydarzeń nadzwyczajnych, czy też wydarzeń, które mogłyby mieć wpływ na przebieg wyborów.
Z informacji Komendy Głównej Policji wynika natomiast, że od ostatniego meldunku zgłoszono dwa przestępstwa określone w Kodeksie karnym: z art. 248 pkt 3 Kk - czyli niszczenie dokumentów wyborczych i referendalnych oraz dwa przestępstwa określone w Kodeksie wyborczym z art 497 a, czyli wyniesienie karty wyborczej.
Jeśli chodzi natomiast o przestępstwa od ostatniego meldunku, to łącznie ta liczba urosła do 10 takich zdarzeń. Z kolei wykroczenia - łącznie od poprzedniego naszego spotkania - 19. W ten sposób łącznie przestępstw i wykroczeń od początku działań 173, a od ostatniego spotkania liczba wzrosła o 23 - powiedział Marciniak.
Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 29 mln 91 tys. 533 osób. Swój głos mogą oddać w 31 tys. 497 obwodach głosowania.
Wybory rozpoczęły się o godzinie 7:00 i potrwają do godziny 21:00. Wówczas będą mogły być publikowane sondaże exit poll.
Polacy wybierają dziś 460 posłów i 100 senatorów. W referendum odpowiadają na cztery pytania.
Na pierwszej niedzielnej konferencji Państwowa Komisja Wyborcza o godzinie 10:00 nie przekazano danych o frekwencji.
Kolejna konferencja PKW zapowiedziana jest na 18:30.
Na konferencji o 10:00 przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że "jak na razie wybory przebiegają spokojnie, głosowanie odbywa się bez znaczących problemów i incydentów". Przekazał, że okręgowe komisje poinformowały o kilku zdarzeniach.
Jak mówił, w Legnicy w lokalu jednej z obwodowych komisji wyborczych nie było energii elektrycznej, ale awaria została już usunięta.
Okręgowa komisja w Słupsku powiadomiła PKW, że w jednej z obwodowych komisji znalazły się błędne spisy wyborców, ale urząd wydrukował poprawne spisy i dostarczył do komisji. Również w tym okręgu w jednej z miejscowości - i w lokalu komisji wyborczej - brakowało energii elektrycznej, ale awaria ta także została już usunięta - wyliczał szef PKW.