Poznaliśmy już wszystkie pytania, jakie Prawo i Sprawiedliwość chce zadać Polakom w referendum. Ostatnią propozycję przedstawił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej w krótkim filmiku udostępnionym w mediach społecznościowych przekazał, że ostatnie pytanie będzie dotyczyło ochrony polskiej granicy z Białorusią.

"Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczpospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" - tak dokładnie będzie brzmiało pytanie.

Dla nas zawsze decydujcy jest gos zwykych Polakw. Czwarte pytanie bdzie brzmiao #PolacyDecyduj pic.twitter.com/uMPzpsJ73I

pisorgplAugust 14, 2023

"Z każdym pytaniem referendalnym PIS udowadnia, że traktuje Polaków jak Morawiecki u Sowy. Dziwne, że przy okazji nie pytają o zasypanie przekopu na Mierzei Wiślanej. Ten sam poziom absurdu" - tak na platformie X (wcześniej znanej jako Twitter - przyp. RMF FM) czwarte pytanie skomentowała Katarzyna Lubnauer.

Z kadym pytaniem referendalnym PIS udowadnia, e traktuje Polakw jak Morawiecki u Sowy. Dziwne, e przy okazji nie pytaj o zasypanie przekopu na Mierzei Wilanej. Ten sam poziom absurdu.#ReferemdumRozpaczy #Referendum2023

KLubnauerAugust 14, 2023

"Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dla rządu PiS najważniejszą wartością. Rozwój i dozbrojenie armii oraz ochrona naszych granic to priorytet w dobie rosyjskiej agresji. Każdy polski polityk powinien współpracować z rządem i wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa naszej Ojczyzny" - stwierdziła z kolei Beata Szydło.

"Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tutaj nie ma miejsca na błędy. Polityka PO to reset z Rosją, zwijanie Wojska Polskiego, głosowanie przeciw zaborze na granicy z Białorusią. Potrzebny jest mocny głos Polaków za polityką bezpiecznej granicy i silnej armii" - tak czwartek pytanie skomentował Marcin Ociepa.

Prawdziwe referendum to karta wyborcza. Pytanie, na ktre wsplnie odpowiemy pozytywnie, bdzie brzmiao: "Czy chcesz odsunicia od wadzy najwikszych po 1989 r. szkodnikw, ktrzy Polsk zamienili w prywatny folwark prezesa?".

bbudkaAugust 14, 2023

Lewica będzie nawoływała do bojkotowania referendum

Prezes Kaczyński i spółka postanowili zapytać Polaków o to, co jest ważne dla PiS. Ale nie pytają o inflację i drożyznę, nie pytają jak wyjść z kryzysu gospodarczego, nie pytają o to, jak i kiedy powinniśmy sprowadzić pieniądze z UE, nie pytają Polaków czy chcą naprawy ochrony zdrowia, czy chcą lepszej szkoły - stwierdził Gawkowski na konferencji prasowej w stolicy.

Podkreślił, że żadne z pytań referendalnych nie ma znaczenia dla budowania odpowiedzialności tu i teraz. Nie dajmy się nabrać - zaapelował.

Zapowiedział, że Lewica będzie nawoływała do bojkotowania referendum. My w tym referendum nie będziemy brali udziału, bo referendum, w którym zadajemy pytania Polkom i Polakom o przyszłość, ale nie tu i teraz, o przyszłość która nie ma realnego znaczenia dla Polek i Polaków, to po prostu oszustwo wyborcze - powiedział.

Jego zdaniem ostatnie referendalne pytanie, które dotyczy bezpieczeństwa Polski, to "strzał w stopę" szefa MON Mariusza Błaszczaka". Gawkowski podkreślił, że Błaszczak "o bezpieczeństwo powinien zadbać tak, żeby śmigłowce, które wleciały do Polaki półtora tygodnia temu nie pojawiły się, albo żeby je dobre zidentyfikować, kiedy tu wlatują".

Jakie są pozostałe pytania?

W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania propozycje pytań referendalnych. Pierwsza z nich - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?".

"Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?" - to propozycja drugiego pytania przedstawiona przez Beatę Szydło.

Propozycję trzeciego pytania w niedzielę przedstawił premier Mateusz Morawiecki. PiS chce spytać: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"

Zgodę musi dać jeszcze Sejm

Referendum miałoby się odbyć razem z wyborami, które prezydent Andrzej Duda zarządził na 15 października.

Jak przekazał rzecznik PiS Rafał Bochenek, "uchwała referendalna zostanie przedłożona na posiedzeniu Sejmu i będzie obejmowała cztery pytania, które będą systematycznie w najbliższych dniach prezentowane".

16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu; zgodnie z harmonogramem, ma zająć się m.in. rozpatrzeniem wniosku o zarządzenie ogólnokrajowego referendum.

W czerwcu wicepremier Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.