"Serce Niemiec bije nadal dla Europy” – zapewniał prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier, otwierając 61. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa, która potrwa do niedzieli. Wiceprezydent USA J.D. Vance skrytykował europejską demokrację. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że USA nigdy nie widziały Kijowa w NATO. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opowiedziała się za większymi wydatkami na obronność.

REKLAMA

20:33

Próby negocjacji z przywódcą Rosji Władimirem Putinem nie mają sensu, gdyż niezależnie od tego, do czego się zobowiąże, będzie kłamać i oszukiwać - oświadczyła w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wdowa po liderze rosyjskiej opozycji Aleksieju Nawalnym, Julia.

"Wojna, którą Putin rozpętał" na Ukrainie, "zakończy się dopiero w chwili, gdy jego nie będzie" - oceniła Nawalna, której mąż zmarł rok temu w kolonii karnej.

Według niej Putin "będzie kłamać, oszukiwać, zmieniać w ostatniej chwili zasady gry i zmusi was do grania w jego grę, dokładnie tak samo jak rok temu", gdy wydawało się bliskie porozumienie o wymianie więźniów obejmujące jej męża.

19:35

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie planują rozmów z rosyjskimi urzędnikami w Monachium - podała telewizja CNN, powołując się na swoje źródła. W czwartek prezydent USA zapowiedział, że takie spotkanie odbędzie się podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

19:05

Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Yi w Monachium wezwała Pekin do wstrzymania eksportu towarów podwójnego zastosowania do Rosji. Było to pierwsze spotkanie nowej wysokiej przedstawicielki UE ds. zagranicznych z jej chińskim odpowiednikiem.

17:51

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w Monachium, że nie planuje rozmów o zakończeniu wojny w jego kraju z żadnymi Rosjanami oprócz ich przywódcy Władimira Putina. Podkreślił, że do spotkania z Putinem dojdzie wtedy, gdy opracuje plan działań z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

17:47

Jestem przekonanym zwolennikiem współpracy transatlantyckiej, wielkim przyjacielem Ameryki, American Dream fascynował mnie od zawsze. Dlatego nie mogę przejść nad tym do porządku dziennego, nie mogę pozostawić przemówienia wiceprezydenta USA bez komentarza - powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa niemiecki minister obrony Boris Pistorius. Zarzucił J.D. Vance’owi, że zakwestionował demokrację w Europie i porównał sytuację w części kontynentu do tej w autorytarnych reżimach.

Pistorius podkreślił, że Europa przedstawiona przez wiceprezydenta USA nie jest Europą, w której on żyje i prowadzi kampanię wyborczą.

17:27

Bądźmy uczciwi: Stany Zjednoczone nigdy nie widziały nas w NATO. One tylko o tym mówiły. Ale tak naprawdę nie chciały, żebyśmy byli w NATO - mówił w Monachium prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ja nie mówię o zwykłych ludziach. Jest wielu senatorów, kongresmenów, którzy zawsze byli zaangażowani w nasze dążenia do NATO - zaznaczył.

15:17

Ursula von der Leyen nie ma wątpliwości, że Europa musi zwiększyć wydatki na obronność. Podziela tym samym pogląd, jaki panuje obecnie w Waszyngtonie. Jak to jednak zrobić? Szefowa Komisji Europejskiej ma pewien pomysł.

15:14

Otwierając 61. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa prezydent Niemiec Frank Walter Steinmeier powiedział, że Niemcy "usłyszeli sygnał alarmowy", jakim był atak Rosji na Ukrainę, który zniszczył europejski ład pokojowy. Bundeswehra musi stawać się coraz silniejsza, nie po to, żeby prowadzić wojnę, ale by jej zapobiec - tłumaczył.

Prezydent Niemiec przyznał, że Europejczycy będą musieli zwiększyć wydatki na wojsko. Potrzebny jest bardziej wyrównany podział ciężarów między Europą a USA - dodał. Zaapelował do Stanów Zjednoczonych, aby zapowiedziana redukcja amerykańskich żołnierzy w Europie przebiegała w skoordynowany sposób.

Steinmeier opowiedział się za zachowaniem wspólnoty międzynarodowej i obroną liberalnej demokracji. Zaznaczył, że nowa amerykańska demokracja ma "inny obraz świata" i "nie przejmuje się istniejącymi regułami". Nie możemy tego zmienić, musimy przyjąć to do wiadomości - zauważył.

15:00

Zagrożenie, o które najbardziej się martwię w kontekście Europy, to nie Rosja, to nie Chiny, to nie żaden inny zewnętrzny aktor. To, o co najbardziej się martwię, to zagrożenie z wewnątrz, odwrót Europy od niektórych z jej najbardziej podstawowych wartości, wartości dzielonych ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki - oświadczył w Monachium wiceprezydent USA J.D. Vance.

Uderzyło mnie, że były komisarz europejski niedawno wystąpił w telewizji i mówił zachwycony, że rząd rumuński właśnie unieważnił całe wybory. Ostrzegał, że jeśli sprawy nie pójdą zgodnie z planem, to samo może się zdarzyć w Niemczech. Teraz te oświadczenia tak lekko wygłaszane są szokujące dla amerykańskich uszu - dodał.

14:29

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius ponownie skrytykował prezydenta USA Donalda Trumpa za rezygnację "bez potrzeby" z dwóch ważnych pozycji negocjacyjnych wobec Władimira Putina: członkostwa Ukrainy w NATO i obrony jej integralności terytorialnej w ramach porozumienia pokojowego.

Uważam, że to było niezręczne, że to był błąd - powiedział na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Pistorius, cytowany przez portal programu informacyjnego tagesschau.

Boris Pistorius zaapelował o rozwagę w obliczu ostatnich wydarzeń. Jak powiedział, teraz chodzi także o zachowanie "chłodnej głowy". Wtedy na pewno znajdą się rozwiązania - sugerował.

14:22

"Jesteśmy całkowicie zaangażowani w działania na rzecz suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy. Ukraina musi być w stanie zwyciężyć w wojnie (wywołanej przez - przyp. red.) Rosję, by zapewnić sobie sprawiedliwy i trwały pokój. Wynik tej wojny będzie miał fundamentalne i długotrwałe skutki dla bezpieczeństwa europejskiego i transatlantyckiego" - czytamy we wspólnej deklaracji przywódców grupy NB8 - Estonii, Łotwy, Litwy oraz Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Islandii, opublikowanej przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa przez kancelarię prezydenta Finlandii Alexandra Stubba.

Nordic-Baltic Leaders: Denmark, Estonia, Finland, Iceland, Latvia, Lithuania, Norway and Sweden issued a joint statement on Ukraine on Friday 14 February 2025.https://t.co/biyFlHc744

TPKansliaFebruary 14, 2025

Przywódcy krajów NB8 opowiedzieli się za przyznaniem Ukrainie "silnych gwarancji bezpieczeństwa" oraz za tym, by "Ukraina i Europa były zaangażowane we wszelkie negocjacje na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju".

13:54

Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, spotkał się w piątek w Monachium z gen. Keithem Kelloggiem, specjalnym wysłannikiem prezydenta USA Donalda Trumpa. Obie strony omówiły koordynację wspólnych wysiłków na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju oraz przyszłą wizytę Kellogga w Ukrainie.

13:33

Viktor Orban jest przekonany, że Donald Trump promuje wartości, które Węgry głosiły od wielu lat. Jego zdaniem dziś za pokojem na Ukrainie opowiadają się jedynie Węgry, Watykan i USA pod rządami nowej administracji. Jest też przekonany, że Rosja niebawem odzyska dostęp do światowej gospodarki.

13:02

W Warszawie sekretarz obrony USA Peter Hegseth spotkał się z szefem polskiego MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Polska w Unii Europejskiej jest liderem, jeżeli chodzi o wydatki na zbrojenia, na bezpieczeństwo i to, o czym mówi prezydent Trump jako oczekiwania w stosunku do pozostałych krajów Europy, to Polska w praktyce już realizuje. Nieprzypadkowo też ta wizyta jako pierwsza dokonuje się w Polsce, ponieważ te relacje są bardzo dobre. Nigdy nie było zgrzytów na linii Warszawa-Waszyngton - mówił w rozmowie z Tomaszem Weryńskim na antenie Radia RMF24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Gen. Polko: Żaden kraj w Europie nie może czuć się bezpiecznie, jeżeli nie będziemy działać razem

12:51

Ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Sybiha wezwał w piątek kraje partnerskie, aby nie bały się podejmować odważnych kroków w celu powstrzymania Rosji i nie powtarzały błędów z przeszłości.

"Trzy lata temu w Monachium zaproponowaliśmy odważne kroki, aby zapobiec rosyjskiej wojnie na pełną skalę. Ale nasze apele pozostały w dużej mierze bez odzewu. Lekcja jest teraz jasna: słuchajcie Ukrainy i nie powtarzajcie błędów z przeszłości. Uwierzcie w Ukrainę i nie bójcie się podejmować odważnych kroków w celu powstrzymania Rosji" - napisał Sybiha na platformie X.

12:48

Krótko po południu w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem obrony USA Pete'm Hegsethem. Wcześniej Hegseth spotkał się z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

12:48

Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak przekazał w czwartek, że w Monachium panuje oburzenie po doniesieniach o rosyjskim ataku dronem na elektrownie jądrową w Czarnobylu. Cały świat inwestował w sarkofag, a rosyjscy "debile" zaatakowali go dronem - dodał.

12:32

Szef Pentagonu Pete Hegseth pytany, czy Ukraina może zachować granicę sprzed inwazji Rosji w 2022 roku, odparł, że "wszystko jest możliwe". Zaznaczył, że nigdy nie ograniczył tego, co prezydent USA Donald Trump jest w stanie wynegocjować z przywódcami Rosji i Ukrainy.

Hegseth zaznaczył jednak, że jego zadaniem jest "wprowadzenie pewnej dawki realizmu" do negocjacji.

11:58

Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność, ale również w obronę całego kontynentu - ocenił w Warszawie sekretarz obrony USA Pete Hegseth. Hegseth podkreślił, że więzi USA z Polską są niezachwiane.

11:56

Przywódca Rosji Władimir Putin tylko udaje, że chce porozumienia pokojowego, "bo się ciebie boi" - miał według portalu Axios powiedzieć Donaldowi Trumpowi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas ich środowej rozmowy telefonicznej.

Według czterech źródeł portalu rozmowa prezydenta USA z Zełenskim trwała ponad godzinę i była dłuższa niż poprzedzająca ją rozmowa Trumpa z Putinem.

11:53

Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Jesteśmy w stanie zrobić wszystko, by go z dnia na dzień jeszcze bardziej rozwijać. Na to się umówiliśmy, na wspólne inwestycje, wspólne gwarancje bezpieczeństwa, na podnoszenie swoich zdolności (obronnych - red.) - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z Petem Hegsethem w Warszawie.

11:48

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w Monachium, że UE musi przyspieszyć proces akcesyjny Ukrainy. Zapewniła też, że UE stoi zdecydowanie po stronie Ukrainy i będzie ją wspierać w ewentualnych rozmowach pokojowych z Rosją.

11:42

Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Reutersa, stwierdził, że nie sądzi, by Stany Zjednoczone miały już gotowy plan pokojowy. Podkreślił też, że nie wie nic o rozmowach z przedstawicielami strony rosyjskiej w Monachium.

11:34

Europa musi więcej wydawać, musi inwestować w przemysł zbrojeniowy. Polska wywiązuje się ze swoich sojuszniczych zobowiązań. Dziękujemy za obecność wojsk amerykańskich w Polsce - mówił na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem Pentagonu szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

11:29

Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen oświadczył, że żaden przedstawiciel Rosji nie został akredytowany na tym wydarzeniu.

11:12

Pytany o plany pokojowe rzecznik Kremla informuje, że nie ma nic nowego do powiedzenia w sprawie wysiłków pokojowych Ukrainy - donosi Reuters.

10:42

Portal "Europejska Prawda" twierdzi, że planowane w Monachium spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z wiceprezydentem USA J.D. Vancem zostało przesunięte. Reuters poinformował, cytując źródło w ukraińskiej delegacji, że rozmowa ma się odbyć o godzinie 17.

Przyczyną ma być konieczność, aby USA dopracowały projekt memorandum o partnerstwie, który Ukraina sfinalizowała i przekazała Amerykanom - poinformował portal.

10:40

Chcemy, aby NATO było przygotowane na przyszłość - powiedział przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA J.D. Vance. Wcześniej stwierdził, że USA mogą wysłać wojska do Ukrainy, jeśli Rosja nie zgodzi się na jej niepodległość.

Vance powiedział, że kwestia negocjacji dotyczących zakończenia wojny w Ukrainie będzie głównym tematem jego rozmów w Monachium.

10:34

Stany Zjednoczone mogą zapewnić obronę powietrzną przyszłym siłom pokojowym w Ukrainie w zamian za metale ziem rzadkich - podał dziennik "Times", powołując się na brytyjskie źródła rządowe.

Według gazety, strona brytyjska ma lobbować u Amerykanów, aby zapewnili oni jakąś formę obrony powietrznej w celu ochrony wojsk na Ukrainie, które miałyby nadzorować przyszłe porozumienie pokojowe.

10:18

10:15

10:00

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o nałożenie sankcji na sektor jądrowy Rosji po ataku rosyjskiego drona na sarkofag nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu w nocy z czwartku na piątek.

"Ten akt terrorystyczny po raz kolejny pokazuje okrucieństwo Kremla i jego obojętność na ludzkie życie. Atak na sarkofag, chroniący przed zagrożeniem promieniotwórczym, jest wyzwaniem dla całego świata" - powiedział Szmyhal.

09:59

USA mogą wysłać wojska do Ukrainy lub zastosować sankcje, jeśli Rosja nie zgodzi się na porozumienie pokojowe, które zagwarantuje Kijowowi długotrwałą niepodległość - powiedział wiceprezydent USA J.D. Vance w opublikowanym w piątek wywiadzie dla "Wall Street Journal".

"Są gospodarcze narzędzia nacisku i są oczywiście wojskowe narzędzia nacisku", a opcja wysłania wojsk do Ukrainy "pozostaje na stole" - powiedział Vance dziennikowi.

09:55

O godz. 11.25 odbędzie się konferencja prasowa Kosiniaka-Kamysza i Hegsetha. O godz. 12.15 w Pałacu Prezydenckim zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Hegsethem. Po południu Kosiniak-Kamysz i Hegseth odwiedzą 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie spotkają się z żołnierzami.

09:43

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz o godz. 9.30 powitał w Warszawie sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha. Politycy mają rozmawiać o rozwoju bilateralnej współpracy, wspólnych projektach oraz kontynuacji działań odstraszających na wschodniej flance NATO.

Sekretarz Obrony USA Pete Hegseth wanie wyldowa w Polsce - na lotnisku zosta przywitany przez Charg dAffaires a.i. Daniela Lawtona. @SecDef spotka si z polskimi przywdcami aby omwi silne dwustronne partnerstwo obronne, dziaania na rzecz wzmocnienia odstraszania na... pic.twitter.com/NDYZjXg1T9

USEmbassyWarsawFebruary 13, 2025

09:40

Szansa na koniec wojny w Ukrainie? W Monachium rozpoczyna się dziś 61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, która potrwa do niedzieli.

W czwartek Donald Trump mówił, że w Monachium spotkają się przedstawiciele USA, Ukrainy i Rosji. Kijów twierdzi jednak, że do tego nie dojdzie. W tegorocznej konferencji wezmą udział przywódcy z około 60 krajów.