To jest próba ognia i lodu – dziś po raz pierwszy na tor Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim w Łódzkiem wyjechali łyżwiarze szybcy. Zawody rangi mistrzostw Polski to test dla nowo powstałego toru lodowego pod dachem – pierwszego w Polsce.
Jestem pod dużym wrażeniem - mówił mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim, Zbigniew Bródka. Widziałem kilkanaście obiektów na świecie i nie mamy się czego wstydzić. Ten obiekt może jest minimalistyczny, ale nie odbiega od tych najlepszych, najszybszych. Myślę, że tutaj pozostaje jeszcze kwestia dopracowania szczegółów i zamknięcia tej budowy, bo tak naprawdę zawody, które się odbędą, Mistrzostwa Polski, to będą zawodami testowymi. Dwa, ostatnie dni trenowaliśmy na tym lodzie i muszę powiedzieć, że z dnia na dzień jest coraz lepszy. Dojechały też nowe rolby; jestem spokojny, że lód będzie naprawdę dobrej jakości - dodał.
Pozytywnie nowy obiekt ocenia także najbardziej doświadczony łyżwiarz polskiej kadry - Konrad Niedźwiecki. Wiadomo, Holendrzy są mistrzami, jeśli chodzi o przygotowanie lodu i są najlepszymi lodomistrzami, mają najlepszy sprzęt i cała infrastruktura jest z najwyższej półki - mówił brązowy medalista mistrzostw Świata w Soczi. Tutaj to jest na razie początek, natomiast wiem, że ekipa była i informowała się na Thialfie w Heerenveen, w jaki sposób ten lód mrozić, w jaki sposób o niego dbać, więc jest to kwestia czasu zanim będzie naprawdę bliskie porównanie między lodem właśnie w Heerenveen a tomaszowskim. Trzeba wierzyć, że lodomistrzowie będą też słuchali naszych podpowiedzi i myślę, że niebawem ten lód będzie bardzo porównywalny - zauważył.
Koszt budowy Areny Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim to ponad 47, 5 miliona złotych, a roczne utrzymanie szacowane jest na poziomie 2,5 miliona złotych.
Hala przystosowana jest nie tylko do organizowania zawodów łyżwiarstwa szybkiego rangi krajowej i międzynarodowej - mistrzostw Polski, mistrzostw Europy i świata oraz Pucharu Świata, które będzie mogło oglądać ok. 3,5 tys. kibiców - tłumaczył prezydent Tomaszowa Mazowieckiego - Marcin Witko. Zapraszamy także łyżwiarzy figurowych, bo mamy pełnowymiarowe lodowisko wewnętrzne. Obiekt jest pomyślany jako wielofunkcyjny i całoroczny i oprócz toru i lodowiska mamy także boisko do siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki i korty tenisowe. A w sezonie letnim, myślę, że będzie to arena największych koncertów w Polsce, ponieważ nie ma drugiego takiego obiektu, który mógłby w jednym miejscu, pod dachem, w klimatyzowanym pomieszczeniu zgromadzić 12 tys. widzów. Chcemy, żeby ten obiekt pełnił również funkcję wystawienniczą, czyli był wykorzystywany w czasie targów. Koszty funkcjonowania nowej Areny Lodowej rocznie będą wyższe tylko o półtora miliona złotych w porównaniu do starego, odkrytego toru lodowego - dodał.
Arena Lodowa znalazła się w programie inwestycji strategicznych Ministerstwa Sportu i Turystyki i dostała dofinansowanie z resortu - ponad 19 milionów złotych.
Tor będzie dostępny dla amatorów łyżwiarstwa na ślizgawkach wieczorami od początku grudnia. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest w połowie grudnia.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
- 3,5 tys. widzów łyżwiarstwa pomieści obiekt;
- 12 tys. widzów zmieści się na koncercie zorganizowanym w arenie;
- 4 dyscypliny olimpijskie mogą być trenowane w Arenie Lodowej, tj. łyżwiarstwo szybkie i figurowe, short track oraz hokej;
- 850 ton waży konstrukcja stalowa dachu;
- 292 tys. metrów sześciennych ma kubatura obiektu;
- 2 tys. luksów posiada oświetlenie obiektu, co pozwala na realizację transmisji w rozdzielczości HD;
- 1,5 sekundy wynosi przesunięcie dźwięku między skrajnymi punktami w arenie, ale jest system wspomagania, dzięki któremu wszyscy widzowie usłyszą dźwięk w czasie rzeczywistym, bez tzw. pogłosu.
(MN)