Dla wielu maturzystów najbardziej stresującym egzaminem jest ten z matematyki. Z maturą z matematyki absolwenci szkół ponadpodstawowych zmierzą się już w poniedziałek. Eksperci uspokajają i zdradzają, jak na ostatnią chwilę przygotować się do matury 2023 z matematyki.
Arkusze CKE i rozwiązania egzaminów znajdziecie na RMF24.pl w specjalnym raporcie Matura 2023.
Matura z matematyki na poziomie podstawowym zacznie się o godz. 9:00 w poniedziałek, 8 maja. Matematykę w formule 2023 zdawać będzie 158 tys. abiturientów. W nowej formule wydłużony zostanie czas egzaminu. W tym przypadku to dokładnie trzy godziny. Jak wynika z informatora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zwiększona też zostanie liczba zadań otwartych.
Nauczyciele podkreślają, że kilkadziesiąt godzin przed egzaminem maturalnym trudno mówić o gruntownej powtórce materiału z ostatnich lat. Warto jednak przypomnieć sobie niektóre elementy, które niemal na pewno pojawią się na maturze z matematyki 2023.
Jeszcze przed egzaminem warto dokładnie przenalizować tablice matematyczne. Zapoznać się z ich układem, sprawdzić, który wzór użyć do jakiego typu zadania.
Przed maturą z matematyki 2023 warto rozwiązać co najmniej jeden arkusz używając tablic matematycznych. Pozwoli to uniknąć dodatkowego stresu i straty czasu podczas poniedziałkowego egzaminu.
Oprócz znajomości tablic matematycznych dobrze też przypomnieć sobie dodatkowe wzory. Współautorka kursu z matematyki do matury i egzaminu ósmoklasisty Matematyka Gryzie alarmuje, że nie wszystkie wzory wymagane na maturze 2023 zostały zamieszczone w tablicach matematycznych.
Eksperci zauważają, że egzaminy próbne z matematyki są podpowiedzią, co prawdopodobnie znajdzie się na maturze 2023.
W obu arkuszach próbnych znalazły się zadania dotyczące potęg, logarytmy i dodawania ułamków algebraicznych.
W próbnych maturach 2023 z matematyki pojawiło się też rozkładanie wielomianu na czynniki, nierówności z wartością bezwzględną, równania wymierne i zadania z lokatą.
Nowością w arkuszach próbnej matury 2023 było równanie okręgu. Warto nauczyć się je rozwiązywać w nocy o północy - twierdzi autorka kursu Matematyka Gryzie.
Kolejną podpowiedź mogą stanowić zadania, które pojawiły się na egzaminach próbnych, a których nie było na egzaminach w poprzednich latach.
W tym roku były to równania wielomianowe, równanie lub nierówność z wartością bezwzględną, twierdzenie cosinusów, równanie okręgu, twierdzenie o dwusiecznej kąta wewnętrznego. Warto zwrócić uwagę też na zadanie z optymalizacji, które, jeśli pojawi się na maturze, może zapewnić wiele dodatkowych punktów.
Uczniowie zdający maturę z matematyki muszą pamiętać o kilku rzeczach, które powinien zebrać ze sobą na salę egzaminacyjną.
Abiturienci muszą pamiętać, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty i długopis lub pióro z czarnym tuszem. Te rzeczy należy mieć na każdym z egzaminów maturalnych.
Dodatkowo podczas egzaminu z matematyki trzeba mieć: linijkę, cyrkiel, kalkulator prosty - umożliwiający dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie oraz obliczanie procentów i pierwiastków kwadratowych.
Tablice matematyczne z wybranymi wzorami ma obowiązek zapewnić szkoła, w której odbywa się egzamin.
Dla tych, którzy chcieliby w weekend poświęcić więcej czasu na powtórkę za matematyki, eksperci mają jedną radę - przerobienie wszystkich zadań z informatora o maturze podstawowej CKE, zbioru zadań CKE, przykładowego arkusza CKE, próbnego arkusza CKE z września i grudnia. Kiedy w 2015 roku była zmiana i CKE publikowała informatory oraz próbne arkusze, to też wiele zadań w nich zawartych pojawiło się na egzaminie właściwym - zauważa współautorka kursu Matematyka Gryzie.
Arkusze i rozwiązania próbnej matury z matematyki 2023, przygotowane przez Matematyka Gryzie, znajdziecie w naszym raporcie specjalnym:
>>> PRÓBNA MATURA 2023 Z MATEMATYKI - arkusz z grudnia 2022
>>> PRÓBNA MATURA 2023 Z MATEMATYKI - arkusz z września 2022