"Od 30 maja sporo się zmieni" - ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ws. szczegółów IV etapu luzowania obostrzeń, wprowadzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa. Jak poinformował, od najbliższej soboty zniesione zostaną ograniczenia w handlu i gastronomii: przestaną obowiązywać limity dot. liczby klientów. Dzień później, od niedzieli, zniesione zostaną limity dot. liczby wiernych w kościołach. 6 czerwca z kolei otworzą się np. kina i teatry, siłownie, kluby fitness, baseny i solaria oraz parki rozrywki - wyjątkiem będą tu natomiast kluby i dyskoteki. Również od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel dla maksymalnie 150 ludzi. Ponadto Mateusz Morawiecki ogłosił: "Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 ludzi".

REKLAMA

Potwierdziły się również ustalenia dziennikarzy RMF FM dot. częściowego zniesienia obowiązku zakrywania w miejscach publicznych nosa i ust. Od najbliższej soboty noszenie maseczek przy zachowaniu dystansu 2 metrów - nie tylko na świeżym powietrzu, ale i np. w salonie fryzjerskim - nie będzie obowiązkowe. Nadal natomiast będziemy musieli zakrywać usta i nos w sklepach, komunikacji miejskiej czy kościołach.

Od soboty (częściowo) zdejmujemy maseczki

Od najbliższej soboty, 30 maja, częściowo zniesiony zostanie nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Jak poinformował Mateusz Morawiecki, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe "w przestrzeniach ogólnodostępnych" i przy zachowaniu dwóch metrów dystansu.

"Zasada ta dotyczy przestrzeni otwartych, ale również przestrzeni zamkniętych, gdzie da się bezpiecznie zachować dystans, jeżeli zostaną do tego odpowiednio przygotowane warunki" - zaznaczył szef rządu i wyjaśnił, że chodzi o np. restauracje, salony fryzjerskie i inne zakłady usługowe.

Zastrzegł, że - choćby na ulicy czy w parku - "jeżeli dwie osoby idą obok siebie, blisko, to dalej zalecane jest noszenie maseczek".

Zakrywanie usta i nos pozostanie natomiast obowiązkowe w sklepach, środkach komunikacji publicznej, kościołach czy kinach.

Od 30 maja znosimy obowizek zasaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej, jeeli zachowany jest dystans spoeczny pic.twitter.com/VQFpoc59s1

PremierRPMay 27, 2020

Dystans spoeczny nadal obowizuje pic.twitter.com/a96hvYScu3

PremierRPMay 27, 2020

Bez limitów dot. liczby osób w sklepach, restauracjach i kościołach

"Od soboty zdejmujemy również ograniczenia w handlu - to ważny dzień dla wszystkich handlowców. W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób w zależności od powierzchni w sklepu" - zapowiedział również Mateusz Morawiecki.

Podobne ograniczenia przestaną od soboty obowiązywać również w gastronomii, ale - jak zaznaczył szef rządu - utrzymany zostaje obowiązek noszenia maseczek ochronnych w mniejszych sklepach oraz w restauracjach czy barach w drodze do stolika lub przy wyjściu do toalety.

"Jeżeli chodzi o kult religijny: już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity wiernych w kościołach, ale również taka sama zasada i dystans dwumetrowy od innego wiernego" - zapowiedział ponadto Morawiecki.

Od 30 maja limit osb w restauracjach, kawiarniach i barach zostanie zniesiony pic.twitter.com/RJUQY4drND

PremierRPMay 27, 2020

Od 30 maja limit osb w miejscach kultu religijnego, w sklepie, na targu i poczcie zostanie zniesiony pic.twitter.com/LzBKjGVS2x

PremierRPMay 27, 2020

Wracają kina, teatry, siłownie, kluby fitness, solaria: Od 6 czerwca

Od 6 czerwca otwarte będą - jak zapowiedział szef rządu - "instytucje kultury jak kina, teatry, filharmonie i inne, a także obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness oraz solaria i salony masażu".

"Te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad epidemicznych, sanitarnych" - zastrzegł Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył również, że "wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby": one pozostaną zamknięte.

"Bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń" - wyjaśnił szef rządu.

Od 6 czerwca otwarte bd: siownie sale zabaw baseny parki rozrywki kluby fitness pic.twitter.com/JByUm5HdZy

PremierRPMay 27, 2020

Obecny na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że "są dwa podstawowe wymogi", jeśli chodzi o możliwość otwarcia kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków.

"Wypełniamy pojemność widowni do 50 procent - tak, żeby jednak ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarne - oraz nosimy maseczki" - przekazał.

Zwrócił również uwagę, że w związku z dopuszczeniem od 30 maja zgromadzeń liczących do 150 ludzi organizowane będą mogły być także koncerty plenerowe.

Wracają wesela. Maksymalnie 150 gości

Potwierdziły się również nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FM ws. organizacji wesel i innych rodzinnych uroczystości: od 6 czerwca będzie można organizować je dla nawet 150 osób.

Co istotne, weselnicy nie będą musieli nosić maseczek ochronnych.

Od 6 czerwca bdzie moliwo organizacji wesel i uroczystoci rodzinnych do 150 osb. Obowizuj wytyczne sanitarne pic.twitter.com/6FV0c2TpI7

PremierRPMay 27, 2020

Od 30 maja możemy się gromadzić: na powietrzu, w liczbie nawet 150

Mateusz Morawiecki ogłosił również na konferencji prasowej, że od 30 maja możliwe będzie organizowanie na powietrzu "zgromadzeń do 150 osób".

"Ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami" - zaznaczył.

Co ważne, uczestnicy takich zgromadzeń będą musieli albo zachować dystans 2 metrów, albo zasłonić usta i nos.

Szef rządu zastrzegł, że dla zachowania bezpieczeństwa decyzje dot. organizacji takich wydarzeń podejmować będą Główny Inspektor Sanitarny i Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą, oni również wydawać będą dla tych wydarzeń zalecenia.

"Może się tak zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek, pewne kwestie bezpieczeństwa będą tu zastosowane" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Od 30 maja zgromadzenia na powietrzu do 150 osb s dozwolone. Obowizkowe jest zasanianie nosa i ust lub utrzymanie dystansu 2 metrw pic.twitter.com/Dgnyuso3Id

PremierRPMay 27, 2020

Kiedy kibice wrócą na stadiony?

Mateusz Morawiecki zapytany został na konferencji prasowej również o obecność kibiców na stadionach.

W tym tygodniu ponownie ruszyły w Polsce rozgrywki piłkarskie: najpierw w ramach Pucharu Polski, a od 29 maja w Ekstraklasie. Mecze rozgrywane są jednak bez udziału kibiców.

"Bardzo się cieszę, że one ruszają" - stwierdził na konferencji szef rządu i poinformował, że trwają prace nad umożliwieniem obecności kibiców na stadionach.

"Pracujemy nad odpowiednim protokołem, który by umożliwił jakąś obecność, niepełną. Pamiętamy, że na meczach jedna osoba jest w stanie w bardzo szybki sposób przetransmitować tę chorobę na wiele osób i potem z powrotem liczba zakażonych wzrasta" - stwierdził Morawiecki.

Zaznaczył jednak, że w tym temacie "będziemy też mieli dobre wiadomości dla kibiców".

Etap III: Otwarcie restauracji, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, uczniowie wracają do szkół

W ramach III etapu znoszenia koronawirusowych restrykcji otwarte zostały - od 18 maja - salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje.

Również od 18 maja odbywać się mogą zajęcia praktyczne w szkołach policealnych, branżowych czy technikach - np. umożliwiające zdobycie prawa jazdy, a także zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.

Tego samego dnia otwarte zostały schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe i świetlice środowiskowe.

Od 25 maja z kolei w klasach 1-3 szkół podstawowych organizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.

Tego dnia w szkołach wystartowały również konsultacje z nauczycielami dla maturzystów i ósmoklasistów, zaś 1 czerwca konsultacje dla wszystkich uczniów. Spotkania odbywają się indywidualnie lub w małych grupach.

Ponadto od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu samodzielnie, bez dorosłego opiekuna.

W ramach III etapu luzowania obostrzeń zwiększono również limit pasażerów w środkach transportu publicznego: od 18 maja w miejskim autobusie czy tramwaju przebywać może tylu pasażerów, ile wynosi 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe - przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Od 17 maja z kolei wyższy jest limit wiernych przebywających w świątyniach: na każdego uczestnika mszy czy innego obrzędu religinnego musi przypadać 10 metrów kwadratowych. Wcześniej było to 15 metrów kwadratowych.

Etap II: Otwarto żłobki i przedszkola, galerie handlowe i hotele

W ramach II etapu łagodzenia koronawirusowych restrykcji otwarto od 4 maja hotele i miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury jak biblioteki, archiwa, muzea i galerie sztuki.

Tego samego dnia otworzyły się również galerie handlowe - z limitem dla liczby osób przebywających na ich terenie: 15 metrów kwadratowych powierzchni na jedną osobę.

Co ważne, w centrach handlowych nie mogły wciąż funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna - np. place zabaw dla dzieci - kina ani restauracje.

Od 6 maja z kolei otwarte mogą być żłobki i przedszkola: co jednak istotne, w przypadku każdej placówki decyzję ws. jej otwarcia podejmuje organ założycielski.

Etap I: Otwarto parki i lasy, pozwolono przemieszczać się w celach rekreacyjnych

Pierwszy etap luzowania obostrzeń wdrożony został natomiast 20 kwietnia: m.in. zezwolono wówczas na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, otwarte zostały lasy i parki.