Środa przyniosła nowe informacje w sprawie afery hejterskiej: jest wniosek o niedopuszczenie byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka do orzekania w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Jednym z głównych tematów dnia były doniesienia jakoby służby specjalne kupiły system Pegasus pozwalający na zdalny dostęp do smartfonów. CBA w środę odniosło się do sprawy. W środę pojawiły się również spekulacje w Brukseli na temat teki komisarza ds. rolnictwa: szansę na nią - poza Januszem Wojciechowskim - mają także Włoch Paolo De Castro oraz Bułgarka Marija Gabriel. Oto nasze podsumowanie głównych wydarzeń dnia.
NOWOŚĆ! Od poniedziałku do piątku zapraszamy na podcast Podsumowanie dnia w RMF FM. Za mikrofonem Bogdan Zalewski:
Huta Częstochowa postawiona w stan upadłości likwidacyjnej. Taką decyzję podjął sąd. Majątkiem huty zajmie się teraz syndyk.
Jest wniosek o niedopuszczenie byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka do orzekania w sądzie rejonowym w Warszawie. Jak ujawniliśmy, Kolegium Sądu Okręgowego zatwierdziło wczoraj plan obowiązków Piebiaka, co oznacza, ze bohater "afery hejterskiej" w resorcie Zbigniewa Ziobry może - nawet w czwartek - wrócić na salę sądową.
Niepokojące spekulacje w Brukseli na temat teki komisarza ds. rolnictwa. "Jest obecnie trzech kandydatów na komisarza ds. rolnictwa" - powiedział w rozmowie z dziennikarką RMF FM w Brukseli Pekka Pesonen, sekretarz generalny COPA-COGECA, organizacji zrzeszającej unijne organizacje rolnicze.
Centralne Biuro Antykorupcyjne nie zakupiło żadnego systemu masowej inwigilacji Polaków - poinformował w środę wydział komunikacji społecznej CBA. Biuro odniosło się w ten sposób do doniesień jakoby służby specjalne kupiły system do Pegasus pozwalający na zdalny dostęp do smartfonów.
Polska pokonała w Pekinie Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63 (20:24, 16:8, 19:17, 25:14) w swoim ostatnim meczu grupy A mistrzostw świata koszykarzy i z kompletem trzech zwycięstw awansowała do drugiej fazy rozgrywek. W niej rywalami biało-czerwonych w Foshan będą Argentyna i Rosja.
WIĘCEJ O MECZU POLSKA - WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ PRZECZYTACIE TUTAJ
W Polskę ruszył konwój "cystern wstydu PO-PSL", który ma uświadomić Polakom, jak dziurawy był system finansów publicznych za rządów poprzedniej ekipy - mówił w Świecku szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński.
Konwój wstydu dla naszych poprzedników, który ma uświadomić Polakom, obywatelom, wyborcom, jak dziurawy był system finansów publicznych, kiedy za grosz publiczny odpowiadali politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił Brudziński na briefingu prasowym.
Niższe podatki i wyższe pensje. Zniesienie zakazu niedzielnego handlu, a w zamian: co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu dla każdego z nas. Obniżka ZUS-u dla przedsiębiorców. Zablokowanie fuzji Orlenu z Lotosem i odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa.
Takie zapowiedzi znalazły się w programie gospodarczym Platformy Obywatelskiej, którego zarys partia ogłosiła podczas drugiego dnia XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ! >>>>
Wysze pensje, nisze podatki, handel w niedziele. Platforma ujawnia program gospodarczy: https://t.co/MCAfoXnhLw
RMF24plSeptember 4, 2019
Komisja Europejska poprosiła, by temat praworządności w Polsce pojawił się 16 września na posiedzeniu ministrów ds. europejskich - przekazała fińska prezydencja korespondentce RMF FM w Brukseli Katarzynie Szymańskiej - Borginon. Będzie to informacja o sytuacji praworządności w Polsce ujęta w tzw. punktach różnych - pod koniec spotkania ministrów, na którym jednym z głównych punktów będzie wysłuchanie w sprawie sytuacji praworządności na Węgrzech.
"Wist Grzegorza Schetyny z Małgorzatą Kidawą-Błońską na premiera powinien być przez komentatorów polskiego życia politycznego doceniany. Ba, powinien być nawet wychwalany pod niebiosa. Jedna decyzja raz na zawsze zakończyła jeden z głupszych sporów naszej rzeczywistości: o to, czy lider partii powinien być premierem. Opozycja, która zjadliwie krytykowała PiS za premierostwo Beaty Szydło czy Mateusza Morawieckiego, teraz krytykować przestanie. Partia rządząca, tak silnie obsobaczana za lidera na tylnym siedzeniu, tę akurat decyzję zostawi bez złośliwego komentarza. Prawda?"...
O "moralności Kalego" i braku logiki w polskiej debacie politycznej i społecznej pisze w felietonie dziennikarz RMF FM Grzegorz Jasiński.
Jeszcze wicej matematyki czyli @GrzeJasinski o tym, do czego moe nam si przyda wist @SchetynadlaPO.Polecamy! https://t.co/NMDJUBt5aV
RMF24plSeptember 4, 2019
Realne zagrożenie? Prowokacja służb? Czy może głupi żart? Stołeczni policjanci zatrzymali troje Ukraińców, którzy grozili zamachem podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Zatrzymane osoby to dwaj mężczyźni i kobieta. Cała trójka została przesłuchana i wypuszczona. Nikt nie usłyszał zarzutów.
W internecie pojawił się film, na którym zatrzymani, trzymając broń, grozili, że podczas rocznicowych obchodów planują zamach w stolicy.
Słynny fotograf mody Peter Lindbergh zmarł w wieku 74 lat. Informację o śmierci artysty potwierdzono na jego oficjalnym koncie na Instagramie.