Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin - według sondaży m.in. właśnie w tych miastach wojewódzkich nie będzie II tury wyborów na prezydentów. Komu udało się zdeklasować rywali?
Ubiegający się o reelekcję prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (KO) wygrał w pierwszej turze wyborów, zdobywając 57,41 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych podanych przez PKW.
Na drugim miejscu znalazł się Tobiasz Bocheński (PiS) z wynikiem 178 652 głosów (23,10 proc.). Za nim Magdalena Biejat (Lewica), która otrzymała 99 442 głosów (12,86 proc.), Przemysław Wipler (KW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) - 34 389 głosów (4,45 proc.), Janusz Korwin-Mikke (KW Bezpartyjni) - 10 839 głosów (1,4 proc.) i Romuald Starosielec (KW Ruch Naprawy Polski) - 6 019 głosów (0,78 proc.).
W poprzednich wyborach samorządowych, które odbyły się w październiku 2018 r. Rafał Trzaskowski również wygrał w pierwszej turze. Uzyskał wtedy 56,67 proc. głosów.
To już oficjalne. Aleksandra Dulkiewicz po raz drugi została wybrana na prezydentkę miasta. W pierwszej turze wyborów zdobyła 57,95 proc. głosów pokonując sześciu kontrkandydatów.
Dulkiewicz startowała z listy KKW Koalicji Obywatelskiej, popierana przez stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska. Zagłosowało na nią 103 337 mieszkańców.
Marcin Krupa (Forum Samorządowe) po raz trzeci został wybrany na urząd prezydenta Katowic. W pierwszej turze wyborów samorządowych zdobył 62,43 proc. głosów.
Krupa urodził się, wychował i edukację odebrał w Katowicach. W 2005 r. uzyskał stopień doktora na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej.
Karierę samorządową Krupa rozpoczął w 2006 r., dostając się do Rady Miasta Katowice. W kolejnej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta w gabinecie Piotra Uszoka. Prezydentem Katowic został w 2014 r. W drugiej turze uzyskał 71,31 proc. poparcia. Pokonał kandydata PiS Andrzeja Sośnierz. Startował wówczas z KWW Forum Samorządowe i Piotr Uszok. Dopiero cztery lata później do nazwy komitetu dodano jego imię i nazwisko.
Kandydatka Koalicji Obywatelskiej, ubiegająca się o swoją czwartą kadencję Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając 59,30 proc. głosów.
Drugie miejsce zajęła kandydatka PiS Agnieszka Wojciechowska van Heukelom z poparciem 22,56 proc. głosów.
Oficjalne wyniki podała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza. Na Zdanowską zagłosowało 143 862 wyborców, a na Wojciechowska van Heukelom – 54 733 osób.
To już pewne: Piotr Krzystek będzie prezydentem Szczecina piątą kadencję - zwyciężył w pierwszej turze wyborów samorządowych, uzyskując 60,43 procent głosów - wynika z informacji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
Krzystek, kandydujący z listy Koalicja Samorządowa Szczecin OK Samorząd, pokonał Zbigniewa Boguckiego z PiS, który uzyskał 26,96 proc. głosów; Bogdana Jaroszewicza z Lewicy, na którego zagłosowało 8,7 proc. wyborców oraz Dariusza Olecha z Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców (3,92 proc.).
Krzystek po raz pierwszy wygrał w pierwszej turze, uzyskując 80881 głosów.
Wojciech Szczurek, który był prezydentem Gdyni od 26 lat, przegrywa wybory i nie dostaje się nawet do drugiej tury. Samorządność traci też większość w Radzie Miasta.
W drugiej turze wyborów w Gdyni, 21 kwietnia zmierzą się Aleksandra Kosiorek z Gdyńskiego Dialogu i Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej.
Za to Sopotem wciąż rządzić będzie Magdalena Czarzyńska-Jachim, która zdobyła ponad 59% głosów.
Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk został wybrany ponownie na prezydenta tego miasta. Będzie to jego czwarta kadencja na tym stanowisku.
Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji, na Krzysztofa Żuka, startującego z własnego komitetu z poparciem PO, PSL, Polski 2050, Nowej Lewicy i Wspólnego Lublina zagłosowało 57,49 proc. mieszkańców, którzy oddali na niego 68 461 głosów.
Drugi wynik osiągnął kandydat PiS Robert Derewenda (40 796 głosów i 34,26 proc. poparcia), trzeci - Marcin Nowak (7 149, 6 proc.) z KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, czwarty - Ryszard Zajączkowski (2 676, 2,25 proc.) z KWW Lublin Przyszłość i Tradycja.
Urzędujący prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski - kandydat Koalicji Obywatelskiej popierany również przez Polskę 2050 - został prezydentem miasta na kolejną kadencję. Takie są wyniki po przeliczeniu danych ze wszystkich obwodów głosowania. Nie są jeszcze zatwierdzone.
Jak podała na swojej stronie internetowej PKW, na Tadeusza Truskolaskiego, dla którego będzie to piąta kadencja na tym stanowisku, zagłosowało 53,32 proc. Drugi wynik - 33,45 proc. - ma kandydat Prawa i Sprawiedliwości Henryk Dębowski.
Kolejni kandydaci uzyskali odpowiednio: Rafał Greś (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) 7,41 proc., Andrzej Aleksiejczuk (Lewica) 3,93 proc. oraz Jarosław Galej (KWW Spoza Sitwy) 1,89 proc.
Urzędujący prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w niedzielnych wyborach zdobył 75,47 proc. oddanych głosów i został wybrany na trzecią kadencję w pierwszej turze - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza.
Podobne poparcie, przekraczające 70 procent, Wiśniewski miał także w wyborach z 2018 roku.
Kandydat KWW Prawa i Sprawiedliwości Michał Nowak zdobył głosy 17,29 proc. uczestniczących w wyborach. Na Ryszarda Skawińskiego (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) swój głos oddało 7,24 procent głosujących.
Arkadiusz Wiśniewski ma 45 lat. Funkcję prezydenta pełni od 2014 roku, gdy startując z własnego komitetu wyborczego, przy silnym poparciu ze strony polityków Solidarnej Polski: Patryka Jakiego i Janusza Kowalskiego, wygrał w drugiej turze z innym kandydatem prawicy: Marcinem Ociepą. W 2018 roku Wiśniewski już w pierwszej turze wygrał z reprezentantką PiS Violettą Porowską i Barbarą Kamińską z PO. W wyborach w 2024 roku Wiśniewskiego poparła zarówno KO, jak i Nowa Lewica, które nie wystawiły swoich kandydatów.
Wiśniewski startował z własnego komitetu wyborczego. Według zapowiedzi przedwyborczych, jego głównymi celami w nowej kadencji miało być dokończenie obwodnicy Opola i budowa nowej przeprawy przez Odrę.
W Bydgoszczy w pierwszej turze wygrał urzędujący od 2010 r. prezydent Rafał Bruski (KWW Koalicja Obywatelska). Zdobył 53,5 proc. głosów - wynika z oficjalnych danych PKW.
Drugi wynik uzyskał Łukasz Schreiber (KWW Łukasza Schreibera - Bydgoska Prawica) - 28,72 proc.. Na trzecim miejscu znalazła się Joanna Czerska-Thomas (KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe) - 12,64 proc., a na czwartym Maja Adamczyk (KWW Europejska Lewica) - 5,15 proc.
Frekwencja w Bydgoszczy wyniosła 46,91 proc.
W Żorach na Śląsku - bez zmian. Waldemar Socha, od 1998 r. pełniący funkcję prezydenta, pozostanie włodarzem tego miasta w kolejnej, pięcioletniej kadencji. W niedzielnych wyborach poparło go blisko 55 proc. głosujących.
Bez zmian również w Krośnie - urzędujący tam od 2002 r. prezydent - startujący z własnego komitetu 66-letni Piotr Przytocki - został wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 58,42 proc. głosów - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.
Urzędujący prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz wygrał wybory na prezydenta tego miasta. Należący do Nowej Lewicy samorządowiec uzyskał 62,60 proc. poparcia.
Sława Umińska-Kajdan przez kolejną kadencję będzie pełniła funkcję prezydenta Piekar Śląskich. Zwyciężyła już w pierwszej turze wyborów, uzyskując 52 proc. głosów i pokonując dwóch innych kandydatów - wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów głosowania.
Anna Mieczkowska z Platformy Obywatelskiej, startująca w wyborach na prezydenta Kołobrzegu z własnego komitetu wyborczego "Tak dla Kołobrzegu", została ponownie wybrana na prezydenta tego miasta. Otrzymała 64,81 proc. głosów - podała Państwowa Komisja Wyborcza.
Startujący z własnego komitetu Jakub Banaszek otrzymał 52,65 proc. głosów i już w pierwszej turze został ponownie wybrany prezydentem Chełma - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej.
Urzędujący od 2006 r. prezydent Ełku (Warmińsko-Mazurskie) Tomasz Andrukiewicz po raz 5. wygrał wybory na prezydenta tego miasta w I turze - wynika z danych PKW. Andrukiewicz, startujący z lokalnego komitetu, uzyskał 59,52 proc. głosów.
Także urzędujący prezydent Bolesławca (dolnośląskie) Piotr Roman po raz kolejny będzie sprawował ten urząd. Według oficjalnych wyników PKW wygrał on wybory w pierwszej turze, zdobywając 50,84 proc. głosów.
Również urzędujący prezydent Skierniewic (Łódzkie) Krzysztof Jażdżyk został ponownie wybrany w pierwszej turze na prezydenta tego miasta - wynika z oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej. Jażdżyk rządzi miastem od 2014 oku.
Michał Litwiniuk z Platformy Obywatelskiej, startujący w wyborach z własnego komitetu, ponownie został prezydentem Białej Podlaskiej (Lubelskie). Uzyskał 53,12 proc. poparcia - wynika z oficjalnych danych podanych przez PKW.
Marek Materek, który ubiegał się o reelekcję, ponownie pokieruje Starachowicami. W wyborach na prezydenta miasta zdobył 66,05 proc. głosów, czym zagwarantował sobie kolejną kadencję - wynika z oficjalnych danych PKW.
Arkadiusz Chęciński z KO pozostanie w nowej kadencji prezydentem Sosnowca. W niedzielnym głosowaniu uzyskał on 40,7 tys. głosów, co przełożyło się na ponad 62 proc. poparcia. Chęciński pokonał kandydatów PiS i Trzeciej Drogi.
Krystian Kinastowski uzyskał 56,19 proc. i został ponownie prezydentem Kalisza. Rafał Zając będzie prezydentem Stargardu na kolejną kadencję; w niedzielnych wyborach uzyskał 84,51 proc. głosów poparcia. Maciej Glamowski (KWW Sojusz Obywatelski Grudziądz Maciej Glamowski) ponownie wygrał wybory na prezydenta Grudziądza. W pierwszej turze zdobył 68,2 proc. głosów - poinformowała PKW. Prezydentem Płocka ponownie został Andrzej Nowakowski - jako kandydat KO zdobył 52,45 proc. głosów
Ludomir Handzel został wybrany w pierwszej turze głosowania na prezydenta Nowego Sącza, uzyskując 17 tys. 945 głosów, czyli 52,34 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Na tę funkcję został wybrany ponownie.
Zmiany będą w Chorzowie. Szymon Michałek zdobył tam 54,67 proc. głosów - podało PKW. Zwyciężył w pierwszej turze z poparciem 19 572 mieszkańców i został nowym prezydentem miasta.
Mariusz Wołosz będzie drugą kadencję prezydentem Bytomia (Śląskie); w niedzielnych wyborach uzyskał 62,10 proc. głosów, pokonując m.in. Macieja Bartkowa z PiS (22,64 proc. głosów).
Grzegorz Rusiecki (KO) wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Lesznie - wynika z danych PKW. Pokonał m.in. dotychczasowego prezydenta Łukasza Borowiaka (bezpartyjny).
Nowego prezydenta będzie mieć Gniezno. To Michał Powałowski (PO), który wygrał wybory z z wynikiem 61,65 proc. głosów - poinformowała PKW.
Artur Łakomiec został wybrany na prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego (58,12 proc.) - podała PKW. W wyborach nie startował dotychczasowy prezydent Jarosław Górczyński, wobec którego toczy się prokuratorskie śledztwo, a w 2023 roku został zawieszony w wykonywaniu obowiązków służbowych.
ARTYKUŁ JEST AKTUALIZOWANY