W Kijowie odbył się wczoraj pogrzeb Leonida Krawczuka. W pożegnaniu pierwszego prezydenta Ukrainy wzięła udział para prezydencka. Wołodymyr i Ołena Zełenscy pokazali się wspólnie pierwszy raz od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Leonid Krawczuk (1991-1994) zmarł 10 maja w wieku 88 lat.
Od lutego pierwszy raz wspólnie na uroczystościach pokazali się Wołodymyr i Ołena Zełeńscy. Rosyjska inwazja rozdzieliła parę. W wywiadzie udzielonym stacji CNN w kwietniu pierwsza dama Ukrainy tłumaczyła, dlaczego nie mieszka z mężem. Wołodymyr i jego zespół właściwie mieszkają w biurze prezydenta. Z powodu niebezpieczeństwa, mnie i moim dzieciom zabroniono tam zostać - wyjaśniła. Sytuacja najwyraźniej się zmieniła.
Przed rosyjską inwazją Ołena Zełenska zajmowała się m.in. szkolnictwem. Tuż przed wybuchem wojny rozpoczęła reformę żywienia w ukraińskich placówkach. Teraz skupia się jednak na pomocy ukraińskim dzieciom.
The public gathered at the Ukrainian House in Kyiv to say farewell to the first president of #Ukraine Leonid Kravchuk. He will later be laid to rest in the Baikove cemetery. pic.twitter.com/JYQtTXBbOl
suspilne_newsMay 17, 2022
Ostatnio pierwsza dama Ukrainy rozmawiała z Agatą Kornhauser-Dudą, żoną prezydenta Andrzeja Dudy. We wpisie w mediach społecznościowych Zełenska dziękowała Polsce. "Na Ukrainie mawia się: wybieraj nie dom, a sąsiada. W przypadku krajów jest to niestety niemożliwe, ale jakże poszczęściło się Ukrainie z Polską!" - napisała.
Polska "nie tylko przyjęła najwięcej naszych uchodźców (ponad 3 miliony, to jakby przyjechały trzy miasta), ale też przyznała im prawo do leczenia i edukacji. W szkołach polskich jest już ponad 200 tysięcy naszych uczniów" - dodała.
W czasie pogrzebu Leonida Krawczuka minister obrony Ołeksij Reznikow zauważył, że dziś Ukraińcy bronią niepodległości, która narodziła się za czasów Krawczuka.
Znakomicie współpracowało mi się z Krawczukiem w grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Prezydent zajmował bardzo proukraińskie stanowisko - powiedział Reznikow.
8 grudnia 1991 roku, już jako szef niepodległego państwa ukraińskiego, Krawczuk, razem z przewodniczącym białoruskiego parlamentu Stanisławem Szuszkiewiczem i prezydentem Rosji Borysem Jelcynem, zdecydował o likwidacji ZSRR i powołaniu Wspólnoty Niepodległych Państw. Do 2006 roku, przez kolejne kadencje, zasiadał w parlamencie. W lipcu 2020 roku został szefem delegacji Ukrainy w grupie kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.