​Tylko sejmowa komisja śledcza jest w stanie zbadać skalę naruszeń i patologii w sprawie wyjaśniania zabójstwa gen. Marka Papały - oceniła broniąca Ryszarda Boguckiego mec. Marta Smołka. Obrońcy uznali z kolei, że uniewinnienie było jedynym możliwym wyrokiem.

REKLAMA

Dziś sąd uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. ps. Słowik od zarzutów związanych z zamordowaniem gen. Papały.

Pozostało wiele do wyjaśnienia, trzeba wyjaśnić, jak to się stało, że przez tak wiele lat Bogucki był uwikłany w tę sprawę. Trzeba pociągnąć do odpowiedzialności osoby za to odpowiedzialne - powiedziała Smołka po wyjściu z sali sądowej.

Mecenas dodała, że nie wyobrażała sobie innego orzeczenia. Wszystko w tej sprawie było przeprowadzane w sposób niedopuszczalny i pod tezę, do dzisiaj sprawa jest niewyjaśniona - oceniła.

Broniący Andrzeja Z. mec. Piotr Pieczykolan powiedział natomiast po wyroku: "Jakie dowody, takie wnioski i taki wyrok".

Generał Marek Papała zginął 25 czerwca 1998 roku. Został zastrzelony w samochodzie, przed blokiem, w którym mieszkał. Jego ciało znalazła żona, która wyszła na spacer z psem.

Prokuratorzy badający sprawę śmierci Papały rozpatrywali kilkanaście wersji wydarzeń i przesłuchali kilkuset świadków. Ostatecznie śledczy zrekonstruowali dwa możliwe scenariusze tragicznych wydarzeń.

Według warszawskiej prokuratury Ryszard Bogucki obserwował miejsce zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłaniał gangstera Zbigniewa G. do zabicia byłego szefa policji za 30 tysięcy dolarów. "Słowikowi" zarzucono natomiast nakłanianie do zabójstwa Papały nieżyjącego już płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego. Zapłatą za ten czyn miało być 40 tysięcy dolarów.

Łódzcy śledczy uważają, że Marek Papała zginął podczas napadu rabunkowego grupy "Patyka", która chciała ukraść jego auto - daewoo espero. Śmiertelny strzał miał oddać szef grupy, Igor M., ps. "Patyk". Taka wersja wydarzeń pojawiła się w kwietniu 2012 roku. Jest oparta o zeznania świadka koronnego. Podczas przesłuchań, członkowie grupy "Patyka" wielokrotnie kwestionowali prawdziwość tych ustaleń.