Jeśli chcemy, by nasz głos w wyborach prezydenckich był ważny, musimy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze: stawiamy znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata. Ponadto: idąc do lokalu wyborczego, trzeba pamiętać, by wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymację studencką lub ubezpieczeniową.

REKLAMA

Dobrze jest mieć ze sobą dokument z adresem zamieszkania, bo może się zdarzyć sytuacja, że dana osoba nie została ujęta w spisie wyborców. Wtedy na podstawie adresu obwodowa komisja wyborcza jest zobowiązana sprawdzić w urzędzie gminy, czy ta osoba jest w rejestrze wyborców i jeśli się okaże że tak, to dopisze ją do spisu wyborców.

Po okazaniu dokumentu wyborca otrzyma białą kartę do głosowania formatu A4 z nazwiskami dziesięciu kandydatów ułożonymi w kolejności alfabetycznej. Z lewej strony każdego nazwiska jest kratka. Postawienie znaku "x" tylko w jednej z nich będzie podstawą do uznania głosu za ważny.

Jeśli wyborca postawi znak "x" przy nazwiskach więcej niż jednego kandydata lub wrzuci do urny czystą kartę, to jego głos będzie nieważny.

Głosowanie w zamkniętych obwodach

W wyborach prezydenckich głos można oddać w 1356 zamkniętych obwodach głosowania - szpitalach, zakładach karnych, aresztach śledczych oraz zakładach pomocy społecznej. Wyborcy przebywający w dniu głosowania w jednej z takich placówek zostali automatycznie wpisani do spisu wyborców i wykreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania.

Natomiast jeśli ktoś przyjedzie do szpitala w dniu wyborów bez zaświadczenia o prawie do głosowania, nie będzie mógł oddać głosu w wyborach. Wiąże się to z tym, że obwodowa komisja wyborcza nie jest w stanie sprawdzić, czy ten wyborca nie oddał głosu już tego dnia wcześniej.

Osoba dopisana do spisu wyborców będzie mogła zagłosować w danej placówce zarówno w I jak i II turze. Jeśli po I turze opuści którąś z powyższych jednostek, będzie mogła dopisać się do spisu wyborców w miejscu stałego zameldowania pod warunkiem, że przedstawi urzędowi gminy odpowiednie dokumenty.

W szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej do dyspozycji ciężko chorych wyborców są urny przenośne. Osoby chcące skorzystać z takiej możliwości mogą poinformować o tym obwodową komisję wyborczą.

Od godz. 20.00 w RMF FM wieczór wyborczy - pierwsze sondaże, relacje ze sztabów wyborczych i komentarze. W RMF24.pl relacja "minuta po minucie", komentarze internautów, relacje fotograficzne i wideo.