Nie ma żadnej niespodzianki. Premierem nowego rządu będzie Beata Szydło - oświadczył Jarosław Kaczyński. Kandydatka PiS na szefową gabinetu przedstawiła cały skład rządu. Pierwszym wicepremierem i ministrem kultury ma być Piotr Gliński. Wiceprezesem Rady Ministrów ma być też Jarosław Gowin, któremu przypadł resort nauki i szkolnictwa wyższego. W rządzie znajdzie się również Antoni Macierewicz - jako szef MON oraz Zbigniew Ziobro - z teką ministra sprawiedliwości. Ministrem spraw zagranicznych zostanie Witold Waszczykowski.

REKLAMA


Najwięcej kontrowersji wzbudzają cztery kandydatury:

20:45

Politolog, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk ocenia, że rząd Beaty Szydło ma przygotować grunt pod zasadniczą fazę rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według niego, świadczy o tym m.in. liczba ministrów. Ma to być rząd audytu, który sprawdzi, co zostaje po poprzednikach i dokona weryfikacji instytucji państwa, np. liczby i funkcjonalności ministerstw - mówił ekspert.

20:13

Ustępujący minister obrony Tomasz Siemoniak (PO) wyraził nadzieję, że Antoni Macierewicz, który ma być szefem MON w rządzie PiS, wykaże się na tym stanowisku "wielką odpowiedzialnością za sprawy państwa", "porzuci swój dotychczasowy temperament" i będzie dobrym szefem resortu.

Dodał, że jeszcze w kampanii wyborczej, gdy pojawiły się doniesienia, że Macierewicz może być przyszłym ministrem obrony, on wzywał polityka PiS do debaty. On się od tej debaty uchylił. (Potem) zapowiedziano, że kto inny będzie ministrem obrony, nawet pan Jarosław Gowin wszedł w tę rolę, spotykał się z prezesami zagranicznych koncernów zbrojeniowych, a dzisiaj się okazało, że ta zapowiedź nie została dotrzymana, ale to niech wyborcy oceniaj" - dodał Siemoniak.

Obecny szef MON stwierdził, że "armia jest w dobrym stanie, sytuacja międzynarodowa niepewna, a więc tutaj trzeba dużej odpowiedzialności". Liczę, że (Macierewicz) porzuci swój dotychczasowy temperament i będzie dobrym ministrem obrony - powiedział Siemoniak.

19:55

Powstanie Ministerstwa Rozwoju to krok w dobrym kierunku - mówią PAP eksperci. Pozytywnie oceniają większość kandydatur na ministrów gospodarczych. Ich zdaniem będą oni musieli zmierzyć się w pierwszej kolejności z problemem sfinansowania obietnic wyborczych oraz górnictwem.

19:30

Witold Waszczykowski, który ma zostać szefem MSZ jest znany w NATO, a Konrad Szymański, który ma odpowiadać za sprawy europejskie - znany jest w UE. Jak donosi nasza korespondentka w Brukseli, mówi się, że pierwszy jest gwarantem proatlantyckiej polityki, a drugi utrzymania proeuropejskiego kursu.

Waszczykowskiego znają niektórzy ambasadorowie NATO, między innymi ambasador USA, a sam Waszczykowski zna Sojusz Północnoatlantycki od podszewki, bo pracował w Kwaterze Głównej, jako zastępca polskiego ambasadora. Więcej pytań, a nawet wątpliwości budzi w NATO Antonii Macierewicz. Pozytywnie oceniany jest w Brukseli Konrad Szymański. Jak powiedział naszej dziennikarce wiceszef organizacji pozarządowej VoteWatch, która robi rankingi aktywności eurodeputowanych - Szymański należał do bardzo widocznych i aktywnych europosłów. Znany był zwłaszcza w dziedzinie energetyki, z walki o węgiel.

19:00

Realizacja programu PiS "500 zł na dziecko" może wymagać "pewnego kwotowego" zwiększania deficytu budżetowego - przyznał kandydat PiS na ministra finansów Paweł Szałamacha.

18:22

To jest rząd zbudowany na kłamstwie wyborczym, a na kłamstwie nigdy nie zbuduje się czegoś trwałego - powiedział szef Nowoczesnej Ryszard Petru oceniając przedstawiony w poniedziałek przez PiS skład nowego rządu.

17:45

Za cel stawia sobie odmłodzenie polskiej gospodarki, chce wykreować nowoczesny przemysł - mowa o Matuszu Morawieckim, przyszłym wicepremierze w ekipie Beaty Szydło. WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTACIE TUTAJ

17:25

"Przywrócenie od września rodzicom prawa decydowania czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku sześciu, czy siedmiu lat" - to jedna z pierwszych rzeczy, którymi chce się zająć kandydatka na ministra edukacji Anna Zalewska po objęciu stanowiska szefowej MEN. TUTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

16:55

Dwa ministerialne stanowiska, kluczowe dla polityki zagranicznej przypadły ludziom, którzy słyną z antyrosyjskich poglądów - tak "Rossijskaja Gazieta" komentuje skład przyszłego polskiego rządu. Mowa o Witoldzie Waszczykowskim oraz Antonim Macierewiczu.

16:26

Rząd Beaty Szydło ma przygotować grunt pod zasadniczą fazę rządów Prawa i Sprawiedliwości - ocenia politolog, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk. Według niego, ma to być rząd audytu, który sprawdzi, co zostało po poprzednikach.

16:14

Ambitny, inteligentny i bystry - tak ocenił Witolda Bańkę, kandydata na ministra sportu w rządzie PiS, prezes PZLA Jerzy Skucha. Wyborem na to stanowisko 31-letniego byłego lekkoatlety był zaskoczony. Zawsze wyróżniał się wśród 400-metrowców. Jego karierę przerwała kontuzja. Wydaje mi się, że zbyt wcześnie podjął taką decyzję. Był zawsze ambitny, inteligentny i imponował bystrością umysłu. Nigdy jednak bym nie przypuszczał, że tak szybko obejmie stery w ministerstwie sportu - powiedział PAP Skucha.

15:44

Ogłoszony przez kandydatkę na premiera skład rządu oznacza między innymi poważne zmiany strukturalne i polityczne. Rozpada się największy z istniejących dotąd resortów - Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Ministrem infrastruktury zostanie doświadczony poseł Andrzej Adamczyk, jednak tekę szefa resortu rozwoju Beata Szydło powierzyła Mateuszowi Morawieckiemu - bankowcowi, pełniącemu też rolę wicepremiera. Zmieniony też został inny z łączących kilka dziedzin resortów - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Cyfryzacją zajmie się doświadczona w tej dziedzinie Anna Streżyńska, natomiast dział administracja z powrotem trafi pod nadzór szefa MSW. Mariusz Błaszczak zostanie szefem już połączonego MSWiA. Jeśli dołożyć do tego zamiar ponownego połączenia kierowania resortem sprawiedliwości z funkcją Prokuratora Generalnego przez Zbigniewa Ziobro - nowy rząd prezentuje zupełnie inne podejście do sprawowania władzy - komentuje nasz dziennikarz Tomasz Skory.

Reporter RMF FM Konrad Piasecki dodaje: Ciekawa jest też jego mapa polityczna. Grupą, która dominuje w nowym gabinecie jest frakcja wiernych, partyjnych towarzyszy Jarosława Kaczyńskiego - których najczęściej określa się mianem zakonu PC. To ministrowie Błaszczak, Jurgiel, Tchórzewski, Szyszko, Lipiński, Adamczyk. Są też znani - a niektórzy budzący emocje i kontrowersje politycy PiS-u - Macierewicz, Kamiński, Jackiewicz czy Waszczykowski. Do gabinetu Szydło trafiło też sporo polityków z sojuszniczych ugrupowań - Polski Razem i Solidarnej Polski - to: Jarosław Gowin, Zbigniew Ziobro, Beata Kempa, ale też kojarzeni mniej partyjnie, a bardziej jako eksperci i fachowcy - Konstanty Radziwił czy Anna Streżyńska. Do tego dochodzi grupa osób poruszających się dotąd raczej w orbicie niż głównym nurcie polityki - Paweł Szałamacha czy Piotr Gliński. Co ciekawe - tym razem PiS - nie tak jak 10 lat temu - nie silił się na żadne polityczne transfery - do rządu nie wchodzi żadna osoba, którą można byłoby kojarzyć z innym niż PiS obozem politycznym.

15:40

"Mieszanka jastrzębi, zakonników, sojuszników PiS, okołopolitycznych ekspertów i bezpartyjnych fachowców", "Zaskoczenia nie ma, jest tylko niedowierzanie że zrobili to Polsce", "Czy ktokolwiek kiedykolwiek uwierzy jeszcze w przedwyborcze obietnice?" - to tylko niektóre z komentarzy, które pojawiły się na Twitterze po zaprezentowaniu nowego składu rządu Beaty Szydło. TUTAJ ZNAJDZIECIE WIĘCEJ KOMENTARZY Z TWITTERA

15:30

Wiceprezes PiS, kandydatka na premiera Beata Szydło zaproponowała skład rządu, który łączy doświadczenie z powiewem świeżości - oceniła rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. Jak mówiła, ona otrzymała dwie propozycje i wybrała funkcję rzecznika rządu. Pytana dlaczego, odpowiedziała: Ilekroć mnie pytaliście, zawsze mówiłam, że PiS ma znakomitych ludzi, którzy mogą zarządzać edukacją. Gabinet polityczny to była prośba prezes Szydło i zgodziłam się.

W jej ocenie, w przyszłym rządzie będą "ludzie, którzy mają doświadczenie". Nie możemy sobie pozwolić na to, by zajmować się amatorszczyzną. Potrzebujmy ludzi, którzy się znają, mają doświadczenie i praktykę, bo mamy program, który zmierza ku dobrej zmianie, a do tego potrzeba ludzi zdecydowanych, zdeterminowanych i takich, którzy mają kompetencje - mówiła Witek.

Tworzymy jedną drużynę. Jeśli nie ma się drużyny, która jest spójna i która współpracuje, to niczego dobrego się nie zrobi. Prezes Szydło zaproponowała skład, który będzie łączył doświadczenie z powiewem świeżości - dodała obecna rzeczniczka PiS.

Jak zauważyła, w rządzie Beaty Szydło będzie sporo nazwisk, których nie było w rządach PiS w latach 2005-2007.

Dopytywana o pierwsze projekty ustaw, które rząd skieruje do Sejmu, Witek powiedziała, że PiS chce, by "Sejm pracował intensywnie i by projektów ustaw było jak najwięcej, jak najszybciej przeprowadzanych".

Elżbieta Witek. Kim jest nowa rzeczniczka rządu?

15:00

To największe polityczne oszustwo ostatnich 25 lat; mieliśmy mieć świeży rząd, z pomysłami, a mamy Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobrę i Mariusza Kamińskiego - tak ocenił proponowany skład rządu Beaty Szydło rzecznik ustępującej Rady Ministrów Cezary Tomczyk (PO).

14:22

To co rzuca się także w oczy, to fakt, że większość stanowisk ministerialnych przypadło w tym rządzie politykom i to często postrzeganym jako politycy twardzi i zdecydowani. Nominacje dla Macierewicza czy Ziobry wydają się jasnym sygnałem, że partia rządząca odejdzie od kampanijnej gołębiej retoryki i postawi przynajmniej w tych pierwszych miesiącach rządzenia na twardą jastrzębią linię. Do tych głośnych i spodziewanych nominacji dochodzą też starzy polityczni druhowie prezesa Kaczyńskiego, którzy trafili do gabinetu Szydło - Krzysztof Tchórzewski czy Krzysztof Jurgiel czy Mariusz Błaszczak. Wbrew temu, o czym mówiło się w dniach formowania gabinetu do rządu trafiło stosunkowo niewielu ekspertów spoza polityki partyjnej. To takich należą na pewno Prezes WBK Mateusz Morawiecki, Paweł Szałamacha czy Jerzy Kwiciński - komentuje dziennikarz RMF FM Konrad Piasecki.

14:17

Mnie najbardziej zaskoczyło powierzenie funkcji szefa Kancelarii Premiera Beacie Kępie, co jednak w zestawieniu z obsadzeniem w roli wicepremiera Jarosława Gowina, a w roli szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro składa się na dość poważny udział współtworzących Zjednoczoną Prawicę - Solidarnej Polski i Prawicę Razem w całej tej rządowej układance. Warto tu też wspomnieć o tece szefa resortu cyfryzacji dla związanej z partią Jarosława Gowina - Anny Streżyńskiej. Wszystko to razem świadczy o tym, że PIS nie zdecydowało się zawłaszczyć całości rządów, ale dzieli się zdobytą władzą z sojusznikami - podkreśla nasz dziennikarz Tomasz Skory.

14:07

Szef PiS poinformował, że pewne dotychczasowe resorty będą wygaszane. W tym kontekście wymienił ministerstwa - skarbu oraz gospodarki.
Krótko mówiąc, rząd będzie zreorganizowany po to, żeby mógł realizować ten wielki projekt, którego centrum jest przedsięwzięcie zmierzające do tego, by w Polsce więcej inwestowano - wyjaśnił. Dzięki temu Polska będzie się szybciej rozwijała, będą miejsca pracy i będą środki na podejmowanie działań w sferze społecznej i państwowej - mówił lider PiS.

Kaczyński zaznaczył, że wszystkie planowane reformy są ze sobą związane. Poszczególne zmiany będą się nawzajem wzmacniały dla dobra Rzeczypospolitej - podkreślił.

14:04

Jarosław Gowin dostał do wyboru dwa ministerstwa, w tym ministerstwo obrony; wybrał naukę i szkolnictwo wyższe - powiedziała kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Szydło była pytana na konferencji prasowej, czy wyborcy PiS nie powinni czuć się oszukani tym, że Antoni Macierewicz pokieruje ministerstwem obrony, mimo że jako najważniejszego kandydata na to stanowisko wskazywała Gowina. Rzeczywiście taka zapowiedź padła w kampanii wyborczej, na konferencji prasowej, która odbyła się przy współudziale pana ministra Jarosława Gowina. Mówiliśmy wówczas o obronie narodowej i wówczas twierdziłam, że jednym z najbardziej prawdopodobnych kandydatów na to stanowisko w rządzie PiS jest pan Jarosław Gowin - powiedziała Szydło.

13:57

Jerzy Kwieciński pierwszym wiceministrem ds rozwoju, ministrem członkiem Rady Ministrów

13:55

Krzysztof Tchórzewski zostanie ministrem energetyki

Krzysztof Tchórzewski. Kim jest nowy minister energetyki w rządzie PiS-u?

13:52

Witold Bańka zostanie ministrem sportu i turystyki

Witold Bańka. Kim jest nowy minister sportu?

13:51

Jarosław Gowin będzie wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego

Jarosław Gowin. Kim jest nowy minister nauki?

13:50

Elżbieta Witek minister w KPRM, szef gabinetu politycznego premiera i rzecznik rządu

13:49

Henryk Kowalczyk ministrem w KPRM, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów

Henryk Kowalczyk ministrem w KPRM. Kim jest szef Komitetu Stałego Rady Ministrów?

13:48

Beata Kempa szefową Kancelarii Premiera


13:47

Mariusz Kamiński zostanie ministrem w Kancelarii Premiera, koordynatorem służb specjalnych, Konrad Szymański będzie ministrem w KPRM ds. europejskich, Jan Szyszko zostanie ministrem środowiska, Anna Zalewska zostanie ministrem edukacji narodowej, Adam Lipiński ministrem w KPRM ds. kontaktów z parlamentem.

Anna Zalewska - kim jest kandydatka na ministra edukacji?

Konrad Szymański. Kim jest nowy minister ds. europejskich?

Adam Lipiński. Kim jest nowy minister ds. kontaktów z parlamentem?

Jan Szyszko. Kim jest nowy minister środowiska?

13:46

Krzysztof Jurgiel będzie ministrem rolnictwa, Paweł Szałamacha będzie ministrem finansów, Andrzej Adamczyk zostanie ministrem infrastruktury i budownictwa, a Marek Gróbarczyk zostanie ministrem gospodarki morskiej i żeglugi

Krzysztof Jurgiel. Kim jest nowy minister rolnictwa?

Paweł Szałamacha. Kim jest minister finansów?

Marek Gróbarczyk. Kim jest nowy minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej?

Andrzej Adamczyk. Kim jest nowy minister infrastruktury i budownictwa?

13:45

Elżbieta Rafalska będzie ministrem pracy i polityki społecznej, a Mariusz Błaszczak będzie ministrem spraw wewnętrznych i administracji

Elżbieta Rafalska. Kim jest nowa minister pracy i polityki społecznej?

Mariusz Błaszczak. Kim jest nowy minister spraw wewnętrznych i administracji?

13:45

Mateusz Morawiecki zostanie wicepremierem, ministrem rozwoju

Mateusz Morawiecki. Kim jest nowy minister rozwoju?

13:44

Konstanty Radziwiłł będzie ministrem zdrowia

Konstanty Radziwiłł. Kim jest nowy minister zdrowia?

13:43

Witold Waszczykowski będzie ministrem spraw zagranicznych

Witold Waszczykowski. Kim jest nowy szef dyplomacji?

13:42

Dawid Jackiewicz zostanie ministrem skarbu państwa, a Anna Streżyńska zostanie ministrem cyfryzacji

Dawid Jackiewicz. Kim jest nowy minister skarbu?

Anna Streżyńska. Kim jest nowa minister cyfryzacji?

13:41

Zbigniew Ziobro zostanie ministrem sprawiedliwości

13:40

Antoni Macierewicz zostanie ministrem obrony narodowej

Antoni Macierewicz. Kim jest szef MON?

13:39

Piotr Gliński będzie wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego

Piotr Gliński. Kim jest kandydat na wicepremiera i ministra kultury?

13:38

Beata Szydło. Kim jest kandydatka PiS na premiera?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że komitet polityczny PiS podjął ostateczne decyzje co do składu rządu, a Beata Szydło jest kandydatką na premiera. Nie ma żadnej niespodzianki. Na prezesa Rady Ministrów została wyznaczona, przedstawiona przez partię pani Beata Szydło. Uzasadniać, jak sądzę, nie trzeba. To jest zgodna wola naszych wyborców, wola partii i - pozwolę sobie jeszcze dodać - że także wola prezydenta RP - powiedział Kaczyński.

(mal)