PiS nie będzie już proponowało nowych ustaw do walki z epidemią. Po przegranym głosowaniu i wyrzuceniu do kosza projektu o testowaniu pracowników, Zjednoczona Prawica kończy z kolejnymi pomysłami. Opozycja zaczyna zastanawiać się, czy nie złożyć wniosku o dymisję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

REKLAMA

Projekt ustawy covidowej, którego bronił w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński, został ostatecznie we wtorek wieczorem odrzucony przez sejmową większość (w tym 24 głosami posłów PiS).

Do końca epidemii nowych narzędzi już nie będzie. Otwarcie mówił o tym dziś wicemarszałek Ryszard Terlecki. Przekonywał, że PiS nie zamierza ciągle walczyć z opozycją. Wczoraj wszystkie kluby opozycyjne nie chciały dalszych prac nad projektem, który miał regulować procedurę ubiegania się o odszkodowanie za zakażenie koronawirusem w pracy.

Te doświadczenia, które mamy, nie są najlepsze. Opozycja nie chce rozmawiać o ustawach antycovidowych, tylko chce je odrzucać, zanim w ogóle zaczną być procedowane. Tak się stało wczoraj - stwierdził Terlecki w rozmowie z dziennikarzami.

Do odrzucenia projektu doszło jednak głównie z winy posłów Zjednoczonej Prawicy. W klubie PiS-u niezgodnie z wolą prezesa Kaczyńskiego głosowało 77 parlamentarzystów.

Terlecki bronił ich mówiąc, że w klubie nie było w tej sprawie dyscypliny. Rzeczywiście ta ustawa nie spotkała się z dużym entuzjazmem w części naszego klubu - przyznał.

Dziennikarz RMF FM Roch Kowalski donosi, że opozycja zastanawia się, czy w tej sytuacji nie złożyć wniosku o odwołanie ministra zdrowia. Adam Niedzielski kilka tygodni temu sam sugerował swoją dymisję, jeśli Sejm nie uchwali ustawy dotyczącej walki z pandemią.

Jesteśmy gotowi w tej sprawie z ministrem Niedzielskim rozmawiać, żeby go wybawić z tej gehenny, w której się znalazł. Jest kompletnie poniewierany przez swój obóz polityczny - przekonywał prezes Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ustawa covidowa odrzucona - także głosami posłów z klubu PiS

Sejm we wtorek odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia SARS-CoV-2 autorstwa posłów PiS, umożliwiającej pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a pracodawcom żądanie informacji o negatywnym wyniku tego testu. Wcześniej sejmowa komisja zdrowia przyjęła wniosek o odrzuceniu projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

Projekt ustaw covidowej został odrzucony przez sejmową większość - w tym 24 głosami posłów z klubu PiS, kolejnych 37 wstrzymał się od głosu, a 16 nie zagłosowało.

Za odrzuceniem projektu głosowali posłowie PiS: Zbigniew Chmielowiec, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Mariusz Gosek, Teresa Hałas, Małgorzata Janowska, Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości), Mariusz Kałużny, Janusz Kowalski, Maria Kurowska, Beata Mateusiak-Pielucha, Kazimierz Moskal, Jacek Ozdoba (wiceminister klimatu i środowiska), Piotr Polak, Piotr Sak, Edward Siarka, Anna Maria Siarkowska, Sławomir Skwarek, Dariusz Stefaniuk, Aleksandra Szczudło, Piotr Uruski, Jan Warzecha, Tadeusz Woźniak, Sławomir Zawiślak.

Posłowie PiS, którzy wstrzymali się od głosu: Mieczysław Baszko, Jerzy Bielecki, Rafał Bochenek, Bożena Borys-Szopa, Lidia Burzyńska, Krzysztof Czarnecki, Arkadiusz Czartoryski, Anna Dąbrowska-Banaszek, Elżbieta Duda, Jan Duda, Jadwiga Emilewicz, Adam Gawęda, Andrzej Gawron, Agnieszka Górska, Maciej Górski, Andrzej Gut-Mostowy, Norbert Kaczmarczyk, Jan Kanthak, Krzysztof Janusz Kozik, Andrzej Kryj, Grzegorz Lorek, Marzena Machałek, Ewa Malik, Anna Milczanowska, Wojciech Murdzek, Danuta Nowicka, Grzegorz Piechowiak, Kacper Płażyński, Marek Polak, Urszula Rusecka, Mirosława Stachowiak-Różecka, Krzysztof Szulowski, Marcin Warchoł (sekretarz stanu w MS), Teresa Wargocka, Robert Warwas, Michał Woś. (wiceminister sprawiedliwości), Michał Wójcik (minister - członek rady ministrów).

Przeciw projektowi zagłosował cały klub Kukiz'15 (4 posłów). Tak samo cały klub KO (126 posłów, głosowali wszyscy członkowie klubu). Za wnioskiem o odrzucenie projektu było 43 posłów Lewicy. Żaden nie opowiedział się za kontynuowaniem prac. Jeden nie zagłosował. Wszyscy posłowie PSL-Koalicji Polskiej (24), Konfederacji (11) i Polski 2050 (8) głosowali za odrzuceniem projektu ustawy. Tak samo zagłosowali wszyscy połowie Porozumienia (5), Polskich Spraw (4) i PPS (3 posłów). Niezrzeszony Ryszard Galla był za odrzuceniem projektu, a trzeci niezrzeszony poseł Zbigniew Ajchler był nieobecny.