Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 1 marca będzie chciał wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Czasowo wróci też nauka zdalna dla uczniów.

REKLAMA

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 1 marca trzy grupy zawodowe będą musiały się zaszczepić. To nauczyciele, medycy i służby mundurowe. Będziemy robić wszystko, aby od 1 marca grupy zawodowe medyków, nauczycieli i służb mundurowych mogły pracować tylko wtedy, kiedy są zaszczepione - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Niedzielski zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. (...) Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. (...) Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie - podał.

Szef resortu zdrowia ogłosił też, że zmodyfikowany został projekt ustawy klubu PiS mówiący wcześniej o weryfikacji zaszczepienia pracowników przez pracodawcę. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na Covid-19. W ciągu tygodnia będzie skierowany do prac - przekazał Niedzielski.

Zaznaczył też, że wprowadzona zostanie także czasowo nauka zdalna w szkołach. Zdecydowaliśmy się, żeby w dniach 20.12-23.12 i okolice Święta Trzech Króli będzie nauka zdalna, która zakończy się 9.01. 10 stycznia będzie powrót do stacjonarnego trybu - zaznaczył Niedzielski.

Zestaw nowych obostrzeń

O szczegółach nowych obostrzeń poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zostaną one wprowadzone od 15 grudnia.

  • limit 75 procent obłożenia w w transporcie zbiorowym.
  • limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
  • obniżenie limitów do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych; zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
  • zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

    Nowe zasady bezpieczestwa od 15 grudnia pic.twitter.com/ZK9WASmCeN

    MZ_GOV_PLDecember 7, 2021

Od 15 grudnia wprowadzony zostanie też obowiązek wykonywania testów dla wszystkich, którzy będą wracać do Polski spoza strefy Schengen. Akceptowane będą testy PCR i antygenowe.

Obostrzenia obowiązujące od 1 grudnia

Według rozporządzenia od 1 grudnia obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. na siłowniach, w klubach i centrach fitness, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek.

Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje również w obiektach handlowych.

Limit 50 proc. obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki.

Z 500 do 250 osób jest zmniejszony limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

Sprecyzowano również przepisy o obowiązku odbycia kwarantanny. Według rozporządzenie nie stosuje się go wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko Covid-19, która ma unijne cyfrowe zaświadczenie covid lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z Covid-19.

Nikt nie konsultował obostrzeń z Radą Medyczną

Nie konsultowano z nami zmian w obostrzeniach, które mają być ogłoszone dziś bądź jutro i dotyczyć okresu świątecznego - powiedział dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze. Przed konferencją rządu przyznał, że nie spodziewa się przełomu, a raczej kosmetycznych ruchów. Jednocześnie zaznaczył, że ma nadzieję na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla określonych grup zawodowych.

Ponad 19 tys. zakażeń, ponad 500 zgonów

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wtorek lub w środę zaprezentowane będą "zaostrzenia epidemiczne" w związku ze świętami i nowym wariantem koronawirusa. Poinformował, że rozważane jest wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych.

MZ poinformowało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. Zmarły 504 osoby z Covid-19.

Najwięcej nowych przypadków w tej fali pandemii - 29 064 i zgonów - 570 zanotowano w środę 1 grudnia.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 3 704 040 przypadków. Zmarło 86 205 osób z Covid-19.