Kraków, który od ubiegłego tygodnia znajdował się w tak zwanej żółtej strefie koronawirusowej, został z niej wykreślony. Ministerstwo Zdrowia podało zaktualizowane zestawienie powiatów, w których przyrost nowych zakażeń jest największy.

REKLAMA

Kraków po tygodniu wykreślony został z listy Ministerstwa Zdrowia, na której znajdują się obszary z największą liczbą nowych zakażeń koronawirusem. Najnowsze zestawienie opublikowane zostało dziś rano.

#Krakow zosta usunity z listy powiatw znajdujcych si w tej strefie. Decyzja @MZ_GOV_PL. pic.twitter.com/EIr7GnyOnS

krakow_plSeptember 4, 2020

Dodatkowe obostrzenia weszły w życie w Krakowie pod koniec ubiegłego tygodnia. Zdecydowano, że miasto znajdzie się w żółtej strefie w związku z dużym przyrostem nowych zakażeń. Restrykcje w strefach żółtych dotyczą między innymi działalności restauracji - konieczne jest zachowanie większego dystansu. Oznacza to także mniejszą liczbę gości - na jedną osobę muszą przypadać 4 metry kwadratowe.

Limity dotyczą również organizacji wesel i uroczystości rodzinnych. Liczba ich uczestników ograniczona jest w strefie żółtej do 100 osób. Obostrzenia dotyczą też działalności siłowni, klubów i centrów fitness - może tam znajdować się nie więcej niż jedna osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 metra.

Widownie, w tym kinowe, mogły być natomiast wypełnione tylko w 25 procentach, a w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 100 osób.

Koronawirus w sanktuarium w Łagiewnikach

Jednym z ognisk SARS-Cov-2 w Małopolsce jest sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach. Koronawirusa potwierdzono tam u 35 zakonnic. Z tego powodu zamknięto między innymi tamtejszy Dom Duszpasterski. Kilkadziesiąt osób skierowano na kwarantannę.

Nowa lista żółtych i czerwonych stref

Najnowsza - ogłoszona w piątek - lista powiatów objętych strefami czerwonymi to: Nowy Sącz (woj. małopolskie), limanowski (woj. małopolskie) i pajęczyński (woj. łódzkie).

Strefami żółtymi objęte zostały powiaty: nowosądecki (woj. małopolskie), łowicki (woj. łódzki), lipski (woj. mazowieckie), kolski (woj. wielkopolskie), konecki (woj. świętokrzyskie), przeworski (woj. podkarpackie) i kłobucki (woj. śląskie).