Osobom niepełnosprawnym, które chcą oddać głos w wyborach przez pełnomocnika, pozostały tylko dwa dni na złożenie stosownych wniosków. Przypominamy o tym terminie, bo to wyborcza nowość. Pierwszy raz osoby, które nie są w stanie opuścić domu ze względu na stan zdrowia albo wiek (powyżej 75 lat), mogą swój głos powierzyć zaufanej osobie.

REKLAMA

Chęć głosowania przez pełnomocnika trzeba zgłosić w gminie. Jeśli pełnomocnictwo ma obejmować obie tury wyborów, odpowiedni formularz trzeba złożyć do 10 czerwca, a jeśli tylko drugą turę - do 24 czerwca.

Nie wystarczy jednak wypełnić tylko wniosek. Faktyczne wskazanie pełnomocnika odbywa się w domu niepełnosprawnego w obecności pracownika gminy.

Zdaniem pomysłodawcy tej procedury Sławomira Piechoty, posła na wózku, nie ma ryzyka przejmowania głosów, bo niepełnosprawni powierzą swój głos osobom zaufanym - tym samym, które na co dzień kupują im leki czy opłacają rachunki. Osoba niepełnosprawna ustanawia pełnomocnika, któremu ufa. Można powiedzieć, że równie dobrze taka osoba, która nie wychodzi z domu, powierza komuś dysponowanie pieniędzmi, załatwianie ważnych spraw - przekonywał Piechota.

Członek rodziny może przyjąć pełnomocnictwo od dwóch osób, a ktoś niespokrewniony - tylko od jednej. Pełnomocnictwo można cofnąć, ale najpóźniej na dwa dni przed wyborami.