Obecny etap zakazów i nakazów epidemicznych nie skończy się 27 grudnia. Minister zdrowia chce przedłużenia obostrzeń co najmniej do 17 stycznia, czyli do końca planowanych ferii. I już mówi o widmie III fali. "Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja" - przyznał w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W ciągu ostatniej doby w Polsce odnotowano prawie 5 tys. nowych zakażeń. Najwięcej, bo 715, było ich na Mazowszu. 96 chorych zmarło. Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. W 150 brytyjskich przychodniach ruszyły z kolei masowe szczepienia. W Niemczech w środę rozpocznie się lockdown, większość sklepów zostanie zamknięta. Najważniejsze informacje na temat przebiegu epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie zebraliśmy w naszym raporcie dnia.
- W Polsce odnotowano 4 896 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 96 chorych na Covid-19. Więcej o najnowszych danych resortu zdrowia przeczytacie w naszym artykule.
- Minister zdrowia ostrzega przed ryzykiem III fali i rekomenduje utrzymanie obowiązujących dziś obostrzeń co najmniej do 17 stycznia.
- W Kanadzie wylądował transport pierwszych szczepionek na Covid-19.
- W Niemczech w środę rozpocznie się lockdown, większość sklepów zostanie zamknięta.
- Ekonomiści obawiają się załamania gospodarki Brazylii w wyniku pandemii. Prezydent Jair Bolsonaro już apeluje o oszczędzanie wody i energii elektrycznej.
- Trwają badania przedkliniczne szczepionki przeciw SARS-CoV-2 dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Ich wstępne wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.
Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw Covid-19. “To nie różniło się niczym od przyjęcia jakiejkolwiek innej szczepionki" - przyznała.
We wtorek rozpocznie się w Niemczech bezpłatne rozdawanie maseczek o standardzie FFP2 osobom szczególnie narażonym na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. Akcja ma objąć około 27 mln obywateli - poinformowała agencja dpa.
Rząd Czech zdecydował o przywróceniu od piątku większości restrykcji epidemicznych; wyjątkiem będą handel i usługi. Za ponowne wprowadzenie ograniczeń, mających powstrzymać epidemię koronawirusa, premier Andrej Babisz przeprosił obywateli i przedsiębiorców.
To była bardzo trudna decyzja, gdyż zdaję sobie sprawę, jaki skutek będzie miała dla życia ludzi - powiedział premier.
Sklepy, zarówno detaliczne jak i wielkopowierzchniowe, nie będą zamknięte w niedzielę, jak przewidywały ograniczenia zniesione 3 grudnia. Za bezpieczeństwo sanitarne w handlu i usługach odpowiedzialni są właściciele, którzy muszą zapewnić wymagany dystans między klientami i limit 15 metrów kwadratowych na osobę. Od piątku zamknięte będą hotele i restauracje. Rząd zdecydował też o rekompensatach dla zamykanych firm.
Od piątku zostanie wprowadzony zakaz wychodzenia z domu w godzinach od 23 do 5 rano. Obowiązywać będzie zakaz gromadzenia się powyżej sześciu osób. W kościołach i świątyniach będzie można wykorzystywać maksymalnie 20 proc. miejsc siedzących. W pogrzebach i ślubach będzie mogło uczestniczyć 20 osób.
Od 18 grudnia będą mogły działać wyciągi narciarskie, ale zarówno restauracje, jak i hotele w ośrodkach narciarskich będą zamknięte. Zamknięte, tak jak do 3 grudnia, będą hale sportowe dla potrzeb sportu amatorskiego, a także baseny i centra wellness. Minister szkolnictwa zarządził od 18 grudnia ferie świąteczne, które potrwają do 4 stycznia 2021 r.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział wprowadzenie z powodu epidemii koronawirusa pięciodniowego lockdownu. Ma on trwać od godziny 21 31 grudnia do rana 4 stycznia 2021 r.
Ostatniej doby w Turcji na Covid-19 zmarło 229 osób. W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 29 617 nowych zakażeń.
W Wielkiej Brytanii wykryto 20 263 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 232 kolejne zgony z powodu Covid-19.
W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 1 869 666, co jest szóstą najwyższą liczbą na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji.
Dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 64 402. 56 280 osób zmarło w Anglii, 4111 - w Szkocji, 2882 - w Walii, a 1129 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje szóste miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami, Meksykiem i Włochami.
2 tys. euro otrzyma każdy instruktor narciarstwa z Piemontu - zapowiedział szef władz tego włoskiego regionu Alberto Cirio. Obietnicę tę złożył po proteście 3 tys. pozbawionych możliwości pracy instruktorów w Turynie. Zasiłek będzie częścią dużego planu pomocy dla hotelarsko-sportowej branży górskiej, którego łączna wysokość w Piemoncie wyniesie 20 mln euro.
W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Holandii premier tego kraju Mark Rutte w przemówieniu telewizyjnym ogłosił drugi ścisły lockdown - na co najmniej pięć tygodni zamknięte zostaną m.in. szkoły, muzea, siłownie.
Personel medyczny i niemedyczny - według zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - ma być szczepiony w tzw. szpitalach węzłowych. Tych jest 509. Jak informuje MZ, szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym.
Wykaz wszystkich placówek dostępny jest tutaj>>>
W ciągu ostatnich 24 godzin we Francji zdiagnozowano 3063 przypadki koronawirusa. Zmarło 371 osób. Liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 58 282 chorych.
W sumie do tej pory koronawirusem we Francji zakaziło się - według francuskich władz - 2 379 915 osób.
Krakowscy franciszkanie poinformowali, że z powodu pandemii koronawirusa nie wystawią w tym roku żywej szopki. W zamian proponują transmisję nabożeństw i wspólnego kolędowania z kaplicy seminaryjnej.
Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja - przyznał w rozmowie z TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił, szczepionka na Covid-19 będzie zabezpieczała Polaków przed zakażeniem, ale bezpieczeństwo pojawi się w perspektywie dłuższej niż najbliższe miesiące.
Od północy z wtorku na środę w całym Londynie, a także w części sąsiednich hrabstw Essex i Hertfordshire, obowiązywać będzie najwyższy, trzeci stopień restrykcji koronawirusowych.
Na trzecim poziomie restrykcji, podobnie jak na drugim, osoby z różnych gospodarstw domowych (z wyjątkiem tzw. baniek wsparcia dla osób samotnych) nie mogą się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach, ale dodatkowo także w przydomowych ogrodach. Ponadto działalność muszą wstrzymać wszystkie miejsca kulturalno-rozrywkowe w zamkniętych pomieszczeniach jak kina, teatry czy kręgielnie, rozgrywki sportowe muszą się odbywać bez udziału publiczności, a puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos i z dostawą.
Anita Quidangen, pomoc medyczna w domu opieki w Toronto, jako pierwsza osoba w Kanadzie została w poniedziałek zaszczepiona w szpitalu przeciw Covid-19.
Ontario, drugie co do wielkości miasto w Kanadzie, otrzymało w niedzielę 6 tysięcy dawek szczepionki i planuje zaszczepić w pierwszej kolejności mieszkańców domów opieki dla osób starszych i personel tych placówek.
Powszechny program szczepień ma się rozpocząć w kwietniu i trwać do końca 2021 roku.
"Tego jeszcze nikt nie wie. Na razie są złożone wnioski ze strony szpitala, który pomaga od początku pandemii. Czeka też miejska przychodnia" - mówił w Popołudniowej rozmowie RMF FM prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak pytany o to, czy wie już, jak będzie wyglądała w jego mieście akcja szczepień przeciwko Covid-19. Jak dodał, "ja mam zawsze problem z odróżnieniem w deklaracjach premiera Mateusza Morawieckiego merytorycznych faktów od propagandy".
"Pracować lub umrzeć" - pod takim hasłem demonstrują w Paryżu restauratorzy, hotelarze, właściciele barów, kawiarni, kręgielni, firm cateringowych, piwiarni, klubów nocnych i dyskotek z całej Francji, domagając się od rządu zniesienia lockdownu. Znany szef kuchni Philippe Etchebest wezwał rząd do ponownego otwarcia lokali: "Nie chcemy umierać z powodu Covid, ale nie chcemy też umrzeć z powodu jego ekonomicznych konsekwencji".
Rząd uzależnia ponowne otwarcie lokali, planowane na 20 stycznia, od poprawy sytuacji epidemicznej.
491 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 i potwierdzono ponad 12 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.
Po minionych dniach rekordowego wzrostu liczby zakażeń w regionie Wenecja Euganejska, sięgającego dziennie nawet 5 tysięcy przypadków oraz ponad 100 zgonów, sytuacja się stabilizuje. Ostatniej doby potwierdzono tam około 2800 nowych infekcji. Zmarło 26 osób z Covid-19.
Przewodniczący władz regionu Luca Zaia wyraził oburzenie tym, że w weekend w centrach miast pojawiły się ogromne tłumy, nie przestrzegając zasad ostrożności i dystansu. "To jest coś obrzydliwego, to mentalność, zgodnie z którą na wirusa chorują ludzie starsi i to jest ich sprawa" - ocenił Zaia. Sceny na zatłoczonych ulicach nazwał "bezwstydnym spektaklem".
"Nowy wariant" koronawirusa został wykryty w Wielkiej Brytanii - powiedział minister zdrowia tego kraju Matt Hancock. Podkreślił, że rozprzestrzenianie się tego szczepu może mieć związek z rozwojem epidemii w południowo-wschodniej Anglii.
Minister zdrowia Bułgarii Kostadin Angełow opowiedział się za przedłużeniem lockdownu, który miał zostać zniesiony 21 grudnia. Jednak 60 proc. Bułgarów chce zniesienia restrykcji, związanych z epidemią koronawirusa.
Od początku pandemii w Bułgarii koronawirusem zakaziło się 179 449 osób, zmarło 5688, tym 68 w ciągu ostatniej doby.
Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V, podał, że jej skuteczność wynosi 91,4 proc. w 21. dniu po przyjęciu przez ochotników pierwszej dawki. Wyniki te uzyskano w ostatniej fazie testowania.
Rosyjska szczepionka jest na końcowym etapie trzeciej fazy badań klinicznych z udziałem docelowo około 40 tys. ochotników. Na razie zaszczepionych zostało w ramach trzeciej fazy około 26 tys. osób.
Madrycki szpital Gregorio Maranon opuściła 104-letnia pacjentka. Po kilkutygodniowym pobycie w tej placówce została uznana za wyleczoną z Covid-19. To kolejna 100-latka, która pokonała to ciężkie zapalenie płuc.
Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Portugalii przekroczyła 350 tys. Socjalistyczny gabinet Antonia Costy ogłosił też, iż wraz z wysokim wskaźnikiem śmiertelności pacjentów z Covid-19 służby medyczne zakupią 2100 dodatkowych respiratorów.
Według szacunków portugalskich służb medycznych podczas ostatniej doby potwierdzono w całym kraju 2,1 tys. zakażeń koronawirusem, co oznacza, że liczba infekcji maleje. W niedzielę było ich 4 tys.
Podczas ostatnich 24 godzin w Portugalii zanotowano wzrost liczby nowych pacjentów w szpitalach o prawie 100. W sumie przebywa tam już w związku z zakażeniem SARS-CoV-2 ponad 3,2 tys. osób.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał obywateli do udziału w walce z pandemią koronawirusa. Teraz chodzi o ratowanie życia - powiedział cytowany przez stację ARD szef państwa o twardym lockdownie, który będzie obowiązywał od środy.
Od 16 grudnia do 10 stycznia w Niemczech otwarte będą tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.
W Stanach Zjednoczonych ruszył proces szczepień przeciw koronawirusowi. Jako pierwsi w grudniu dostać ją mają pracownicy służby zdrowia oraz starsze osoby zamieszkujące domy opieki.
W stanie Nowy Jork jako pierwsza dawkę szczepionki otrzymała pielęgniarka Sandra Lindsay ze szpitala na Long Island - podał gubernator Andrew Cuomo.
W ciągu najbliższych dni szczepionka firmy Pfizer i BioNTech ma dotrzeć do ponad 600 miejsc w Stanach Zjednoczonych. To władze stanowe decydują, kto ma otrzymać preparat w pierwszej kolejności.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę tak zwanych szpitali węzłowych, czyli miejsc, w których odbywać się będą szczepienia przeciwko Covid-19 pracowników placówek medycznych. Ma być to tak zwany etap zero Narodowego Programu Szczepień. W tym celu wyznaczono 509 placówek w całej Polsce.
Zgodnie z podjętą w niedzielę decyzją kanclerz Angeli Merkel i premierów krajów związkowych od środy w Niemczech nastąpi zamknięcie handlu detalicznego do 10 stycznia. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych, drogeryjnych oraz aptek. Salony fryzjerskie, kosmetyczne i podobne firmy muszą zostać zamknięte, chyba że przeprowadzają niezbędne z medycznego punktu widzenia zabiegi.
18 stycznia jako wstępna data powrotu uczniów najmłodszych klas do szkół wydaje się aktualna - powiedział w Wałbrzychu wiceszef resortu nauki Wojciech Murdzek. Mówił, że w pierwszej kolejności do szkół powinny wrócić klasy I-IV.
"Jest zgoda, by w drugiej kolejności powrócili do szkół maturzyści i ósme klasy. Dyrektorzy i nauczyciele oczekują też w miarę szybkiej informacji co do szczegółów organizacji nauki, na przykład, czy w tym roku odbędzie się ustna matura" - mówił Murdzek.
Do marca do Niemiec ma trafić 11 milionów dawek szczepionki opracowanej przez firmę BioNTech - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia RFN. Tymczasem szef resortu Jens Spahn ponagla unijną agencję do szybszego zatwierdzenia tej szczepionki przeciwko Covid-19.
"Tu chodzi także o zaufanie obywateli do zdolności działania Unii Europejskiej. Im szybciej będziemy móc zacząć szczepienia, tym szybciej zmniejszymy cierpienie i ochronimy najbardziej narażonych" - oświadczył Spahn na Twitterze.
Minister odniósł się w ten sposób do faktu, że unijna Europejska Agencja Leków (EMA) prawdopodobnie dopiero 29 grudnia wyda decyzję o dopuszczeniu szczepionki BioNTech-Pfizer do obiegu w UE. Preparat uzyskał już tymczasem zgodę urzędów regulacyjnych m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Singapurze.
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Będę rekomendował przedłużenie do 17 stycznia tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a w szczególności tych obostrzeń, które dotyczą okresu ferii - po to, aby uniknąć trzeciej fali.
73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z ogłoszonego raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.
Na wszystkie sektory francuskiej gospodarki, z wyjątkiem hotelarstwa i gastronomii, wpływ drugiego lockdownu z powodu Covid-19 jest znacznie mniejszy niż pierwszego zamknięcia wiosną - uważa Bank Francji. Instytucja prognozuje wzrost francuskiego PKB w 2021 roku o 5 proc.
73 tysiące firm zamknięto we Włoszech z powodu kryzysu na tle pandemii koronawirusa i restrykcji, 17 tysięcy z nich nie wznowi już działalności - to dane z raportu Instytutu Statystycznego Istat. Zagrożona jest przyszłość 150 tys. firm.
Nie spodziewajmy się, że sylwestra spędzimy wystrzałowo, raczej będzie to w gronie najbliższej rodziny - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort omawia z kancelarią premiera sytuację po 27 grudnia, kiedy wygasają obecne obostrzenia.
Najpierw Niemcy, teraz Litwa wprowadzają twardy lockdown. Okres świąteczny i ferie również u nas zdecydują czy w lutym będziemy zmagali się z III falą - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Najpierw Niemcy, teraz Litwa wprowadzaj twardy lockdown. Okres witeczny i ferie rwnie u nas zdecyduj czy w lutym bdziemy zmagali si z III fal. https://t.co/8kMR5GBgtb
a_niedzielskiDecember 13, 2020
Nie ma badań klinicznych na szeroką skalę, które potwierdziłyby skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19 - oświadczył podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort nie może rekomendować nieprzetestowanych terapii.
Po godz. 11.30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim oraz m.in. ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, którego tematem jest narodowa strategia szczepień.
W @BBN_PL rozpoczyna si spotkanie Prezydenta @AndrzejDuda z Premierem @MorawieckiM, ministrem zdrowia @MZ_GOV_PL @a_niedzielski oraz szefami @PremierRP i @GIS_gov w sprawie #NarodowyProgramSzczepie. pic.twitter.com/eoz35biDxQ
prezydentplDecember 14, 2020
Odporność zbiorowa Hiszpanów na koronawirusa powinna pojawić się najpóźniej do sierpnia 2021 roku w następstwie masowych szczepieńuważa minister zdrowia Salvador Illa
Kierowany przez niego resort, wskazuje jednak na możliwość nadejścia jeszcze przed szczepieniami trzeciej fali epidemii.
Nie ma badań klinicznych na szeroką skalę, które potwierdziłyby skuteczność amantadyny w leczeniu Covid-19 - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że resort nie może rekomendować nieprzetestowanych terapii.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Płocku (Mazowieckie) przebywa 89 pacjentów z koronawirusem, w tym 11 pod respiratorami, a w będącym jego oddziałem szpitalu tymczasowym 2 pacjentów - poinformował dyrektor placówki Stanisław Kwiatkowski.
Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W trzech spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców, w jednej spółce nastąpił wzrost zachorowań.
Obecnie - według danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 123 górników wobec 149 przed tygodniem, 255 przed dwoma tygodniami, 361 trzy tygodnie wcześniej i 520 niespełna miesiąc temu. W kwarantannie jest łącznie niespełna 300 pracowników kopalń - ponad 100 osób mniej niż przed tygodniem.
Blisko 6 tys. podmiotów zadeklarowało utworzenie ponad 8 tys. punktów szczepień. To jest 857 tys. Polaków, którzy mogą być zaszczepieni każdego tygodnia, czyli w granicach 3,4 mln osób w ciągu miesiąca - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zachowajmy się bardzo odpowiedzialnie, by te święta nie były przyczynkiem do drastycznego wzrostu zakażeń i nie były przyczynkiem do zakażenia naszych najbliższych, szczególnie mówię tutaj o osobach starszych. Zachowajmy się odpowiedzialnie, żebyśmy po świętach wrócili do normalnej rzeczywistości, w której te liczby może nie spadną, ale będą na tym obecnym poziomiemówił rzecznik MZ
Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w niedzielę odnotowano w kraju 1999 nowych dodatnich wyników testów na obecność SARS-CoV-2, o 887 więcej niż przed tygodniem. W niedzielę w czeskich szpitalach było 4203 pacjentów z Covid-19.
W Czechach od marca, gdy zanotowano pierwsze przypadki SARS-CoV-2 zaraziło się 581 079 osób. Wśród 4203 obecnie hospitalizowanych pacjentów, 556 jest w ciężkim stanie. Od początku epidemii zmarło 4429 osób. W sobotę zanotowano 67 zgonów, w niedzielę - 45. Dane te będą jeszcze uaktualniane w ciągu poniedziałku.
Blisko 60 proc. Polaków boi się powikłań po szczepieniu przeciw Covid-19, ale grupa, która nie zamierza się szczepić, jest mniejsza i wynosi 47,7 proc. Zaszczepić się planuje 39 proc. respondentów - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski.
Około 500 osób zostało ewakuowanych przez policję w nocy z soboty na niedzielę z potajemnej imprezy towarzyskiej, która odbyła się w Marsylii w czasie obowiązującego we Francji lockdownu.
Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 463 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 19 913 testów, w tym 5885 antygenowych - przekazało Ministerstwo Zdrowia.
W cigu doby wykonano ponad 19,9 tys. testw na #koronawirus. pic.twitter.com/E5WbEYuZax
MZ_GOV_PLDecember 14, 2020
Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Mamy 4 896 nowych przypadków zakażeń. Ostatniej doby zmarło 96 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w naszym kraju to 1 140 572 zakażonych. Nie żyje 22 960 spośród nich.
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 tys. 813 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1807 jest pod respiratorami - podało Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z Covid-19 przygotowanych jest 37 tys. 411 łóżek i 3103 respiratory.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/S4Cv17C8hf
MZ_GOV_PLDecember 14, 2020
Od dziś w 150 brytyjskich przychodniach zdrowia rozpoczynają masowe szczepienia na koronawirusa. Niecały tydzień temu rozpoczęto je w szpitalach.
Na poniższych wykresach możecie zobaczyć dane dotyczące pandemii koronawirusa w Wielkiej Brytanii i innych krajach.
W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 27 328 zakażeń koronawirusem, o ponad 750 mniej niż dzień wcześniej - przekazał sztab rządowy. Zmarło w kraju w tym okresie 450 osób. Ogólna liczba zakażeń wynosi teraz w Rosji 2 681 256, a liczba zgonów na Covid-19 - 47 391.
Na rządowych zespołach zarządzania kryzysowego nie ma omawianych wariantów zaostrzenia restrykcji przed świętami Bożego Narodzenia. Obecne ograniczenia będą obowiązywać do świąt włącznie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
W Kambodży oficjalnie nie zarejestrowano ani jednej ofiary Covid-19 - przyznał Marcin Frejer, Polak mieszkający w tym kraju od pięciu lat, w rozmowie z Onetem. Do tej pory w Kambodży, liczącej 16 milionów mieszkańców, koronawirusa zdiagnozowano jedynie u 359 osób.
"Pierwszy zdiagnozowany przypadek osoby zarażonej Covid-19 odnotowano w Kambodży w okolicach 27 stycznia 2020" - czytamy na portalu.
Był to obywatel Chin przebywający w mieście Sihanoukville, na południu Kambodży. Na początku lutego został wypisany ze szpitala jako osoba wyleczona - opowiada Frejer.
"Jesteś objęty programem Domowa Opieka Medyczna? Wykonuj pomiary pulsoksymetrem codziennie. Ich częstotliwość w ciągu dnia zależy od lekarza POZ" - zaleca Ministerstwo Zdrowia.
Jeste objty programem #DomowaOpiekaMedyczna Wykonuj pomiary pulsoksymetrem codziennie. Ich czstotliwo w cigu dnia zaley od lekarza POZ. Wicej o programie https://t.co/Ow85AJnvjI pic.twitter.com/Cc7NAsDO7f
MZ_GOV_PLDecember 14, 2020
Na Ukrainie liczba wykrytych od marca zakażeń koronawirusem przekroczyła 900 tys. Minionej doby potwierdzono 6451 przypadków, 5154 osoby wyzdrowiały, a 93 zainfekowanych zmarło - przekazał w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.
Dzięki licznym apelom w mediach o oddawanie osocza udało się zgromadzić zapas tego składnika krwi i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapiiocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon
Ceny ropy rosną na giełdach paliw w reakcji na rychłe wprowadzenie szczepionki na Covid-19 w USA i po informacjach o eksplozji tankowca na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.
Zawarty w szczepionce przeciw Covid-19 mRNA wnika do komórki człowieka, ale nie wnika do jądra komórkowego, gdzie jest DNA. Obawy, że może dojść do modyfikacji genomu, są bezpodstawne - mówi tygodnikowi "Sieci" prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii.
Mamy ambicje, żeby zapanować nad pandemią w 2021 roku. A to znaczy, że mamy 11 miesięcy na to, by zaszczepić 15-18 mln osób - ocenił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
Dworczyk w rozmowie był pytany m.in. o to, kiedy rozpoczną się szczepienia na koronawirusa.
Jak tylko Pfizer dostarczy pierwsze szczepionki. Zgodnie z obecnymi deklaracjami nastąpi to w pierwszej połowie stycznia. Ale podchodzimy do tego ostrożnie - powiedział. Poinformował też, że założenie jest takie, że kiedy szczepionka do nas trafi, to pierwsza osoba zaszczepiona ma być "trzy-cztery dni od przyjazdu" i będzie to personel medyczny.
Będą to pracownicy wybranych szpitali. Biały personel, administracja, panie salowe. Zawarliśmy to w strategii - wyjaśnił. Jak dodał, personel medyczny z pracownikami to ok. 900 tys. osób.
Planowane są badania bezpieczeństwa i immunogenności szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży i w okresie laktacji - powiedział dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Dodał, że już teraz trwają badania przedkliniczne w modelu zwierzęcym; ich wstępne wyniki powinny być znane jeszcze w grudniu.
W ciągu minionej doby w Indiach wykryto 27 071 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych ministerstwa zdrowia tego kraju. Zmarło w tym okresie 336 osób, u których zdiagnozowano Covid-19.
W ubiegłym miesiącu z powodów innych niż zakażenie koronawirusem zmarło niemal 70 proc. więcej osób niż w listopadzie 2019 r. Przyczyną wzrostu liczby tych zgonów jest m.in. ograniczona dostępność do leczenia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Rząd Litwy zdecydował, że w związku z sytuacją epidemiczną kwarantanna w kraju została przedłużona do 31 stycznia.
Zamknięta zostanie większość sklepów, ograniczona będzie możliwość poruszania się.
Udział we mszy w czasie Bożego Narodzenia w kościołach we włoskiej archidiecezji Lukka w Toskanii możliwy będzie po zarezerwowaniu miejsca. Można to zrobić wchodząc na specjalną stronę internetową lub telefonicznie.
Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI) poinformował o 16 362 zarejestrowanych podczas ostatniej doby przypadkach zakażeń koronawirusem, to o 3 832 mniej przypadków zakażeń niż w niedzielę rano.
Odnotowano też mniej zgonów na Covid-19, w niedzielę rano było ich 321, w poniedziałek 188.
Od początku pandemii w Niemczech zarejestrowano 1 337 078 przypadków zakażeń koronawirusem i 21 975 zgonów na Covid-19.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła wczoraj, że rząd planuje zamknąć od 16 grudnia do 10 stycznia większość sklepów, których działalność nie jest niezbędna.
Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, w związku z dotkliwą suszą która nawiedziła wiele regionów kraju i skutkami pandemii wzywa do maksymalnego oszczędzania wody i energii elektrycznej.
"Jeśli możesz zgasić światło i skrócić kąpiel, Brazylia będzie ci wdzięczna. Kąpcie się trochę szybciej, aby współpracować w ten sposób z rządowym programem oszczędzania energii, której ceny strzelają w górę"- brzmi prezydenckie przesłanie przekazywane od kilku dni przez brazylijskie media.
Ekonomiści należący do ścisłej ekipy prezydenta Bolsonaro, których ekspertyzy i wypowiedzi cytuje od kilku dni stołeczny portal informacyjny "Correio Braziliense", wyrażają zaniepokojenie szybko rosnącą inflacją wywołaną, ich zdaniem, załamaniem się gospodarki w wyniku pandemii koronowirusa.
Ministerstwo zdrowia Meksyku w niedzielę zarejestrowało 8 608 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 249 ofiar śmiertelnych spowodowanych przez Covid-19.
W ciągu ostatnich 24 godzin eksperci ministerstwa zidentyfikowali 8 608 przypadków infekcji, o 3 449 mniej niż w sobotę.Zgonów na Covid-19 było o 436 mniej niż w sobotę.
Liczba zakażeń w kraju od początku pandemii wzrosła do 1 250 044 przypadków, zgonów do 113 953 zgonów.
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w nocy, że w ciągu ostatniej doby obecność koronawirusa potwierdzono u 219 510 Amerykanów. Zmarło 2 368 osób.
Premier Justin Trudeau opublikował na Twitterze zdjęcie szczepionek zabieranych z samolotu. Kanada zatwierdziła w ubiegłą środę szczepionkę wyprodukowaną przez amerykańskiego producenta leków Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. Szczepionki są przeznaczone do 14 miejsc dystrybucji w całym kraju.
Zgodnie z decyzją rządu szczepienia w Kanadzie rozpoczną się w poniedziałek w dwóch domach opieki długoterminowej w prowincji Quebec.
Rąd kanadyjski niedawno zmienił umowę z Pfizer i BioNTech, tak aby w tym miesiącu otrzymać do 249 000 dawek.
The first batch of doses of Pfizer-BioNTechs COVID-19 vaccine have arrived in Canada. pic.twitter.com/xSvwkRROKo
JustinTrudeauDecember 14, 2020
W USA rozpoczęto dystrybucję szczepionek przeciw koronawirusowi, wyprodukowanych przez firmę Pfizer. Do środy preparat ma dotrzeć do 636 miejsc w Stanach Zjednoczonych. Do końca roku natomiast pierwszą dawkę szczepionki otrzymać ma 20 mln Amerykanów.