Wyrzutnie Patriot, proponowane Polsce przez Niemcy, ostatecznie mają zostać zainstalowane w naszym kraju. 50,9 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna przyjąć niemiecką propozycję - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

REKLAMA

W listopadzie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała Polsce wsparcie, obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej.

Szef MON Mariusz Błaszczak zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. W odpowiedzi niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO".

"Po rozmowie z niemieckim MON, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Rozmieszczenie Patriotów na zachodniej Ukrainie zwiększyłoby bezpieczeństwo Polaków i Ukraińców. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia" - poinformował szef MON we wtorek wieczorem na Twitterze.

Po rozmowie z MON,z rozczarowaniem przyjem decyzj o odrzuceniu wsparcia . Rozmieszczenie Patriotw na zachodniej zwikszyoby bezpieczestwo Polakw i Ukraicw. Przystpujemy wic do roboczych ustale ws. umieszczenia wyrzutni w i wpicia ich w nasz system dowodzenia

mblaszczakDecember 6, 2022

"Niemcy próbują wykonywać jakieś gesty"

Polska od samego początku chciała, żeby Patrioty były na terenie Ukrainy. Efektywniej broniłyby polskiego nieba z terenu Ukrainy, ale jesteśmy gotowi na to, by zdecydować się na ich umieszczenie również na terytorium Polski - mówił w środę w Rozmowie w południe w RMF FM rzecznik rządu Piotr Müller. Rozmawiamy teraz o szczegółach i o zasadach wpięcia tych dodatkowych rakiet systemu Patriot w system przeciwrakietowy Polski - dodał gość Rocha Kowalskiego.

Niemcy, gdyby chcieli naprawdę mocniej wspomóc Polskę i Ukrainę, to zdecydowaliby się na to, by ten system mógł stacjonować na zachodniej Ukrainie. To byłoby wtedy w pełni, z otwartą przyłbicą pomaganie Ukrainie - ocenił Piotr Müller. Niemcy tego nie robią, próbują wykonywać jakieś gesty - ale to są gesty niewystarczające wobec Polski i Ukrainy - dodał.

Rzecznik rządu podkreślił, że nie wie, jak długo mogą potrwać negocjacje ws. umieszczenia Patriotów w Polsce.

Patrioty dla Polski? Sondaż

Niemcy proponują, by na naszym terytorium rozstawić baterie rakiet typu Patriot. 50,9 proc. ankietowanych w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" uważa, że Polska powinna przyjąć tę propozycję.

Tylko 1,8 proc. uczestników sondażu twierdzi, że Polska powinna odrzucić niemiecką ofertę.

16,1 proc. ankietowanych jest zdania, że nasz kraj powinien namówić Niemcy na przekazanie wyrzutni Ukrainie. 1,7 proc. uważa, że Polska powinna odrzucić dalsze rozmowy na ten temat, skoro Niemcy nie chcą przekazać Patriotów Ukrainie.

Aż 19,5 proc. ankietowanych nie ma zdania w sprawie przekazania Polsce wyrzutni Patriot.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 2-4 grudnia na grupie 1000 osób metodą mieszaną: CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo) i CAWI (wywiad przeprowadzany internetowo).