Upalna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Zanim jednak wybierzesz się z rodziną albo przyjaciółmi nad wodę - sprawdź, czy kąpielisko jest bezpieczne. Oto raport reporterów RMF FM.

REKLAMA

W województwie kujawsko-pomorskim jest 13 kąpielisk, które sanepid wskazuje jako bezpieczne. Można się tam spodziewać czystej wody i obecności ratownika. Najbliżej Torunia są Kamionki, dojedziemy tam pociągiem albo autobusem podmiejskim. Jeśli mieszkacie w Bydgoszczy warto wybrać się do Borówna.

Prawie 70 miejsc, w którym bez obaw można się kąpać, jest na Pomorzu. Przygniatająca większość nad Bałtykiem oraz Zatokami Gdańską i Pucką. Jeśli ktoś nie lubi słonej wody, może wybrać się nad Jezioro Żarnowieckie w Lubkowie. Dwa kąpieliska funkcjonują na Jeziorze Garczyn koło Kościerzyny, jedno na Ostrowite koło Czerska. W sumie na pomorskich jeziorach takich bezpiecznych kąpielisk jest kilkanaście.

Warmińsko-mazurski sanepid skontrolował ponad 130 miejsc przeznaczonych do kąpieli. Wszystkie spełniają wymagania i są bezpieczne. Nie zawsze jednak mieszkańcy Warmii i Mazur chcą z nich korzystać. Nagminnie łamią zakaz kąpieli na przykład na rzece w Elblągu. Dzikie kąpieliska znajdują się m.in. niedaleko mostu kolejowego i przy elektrociepłowni. Niejednokrotnie dochodziło tam do tragicznych wypadków. Miejsca te są już patrolowane przez straż miejską i policję. Gdzie więc można bezpiecznie się kąpać? Listę takich plaż sprawdzić można w serwisie kąpieliskowym państwowej inspekcji sanitarnej.

Na Lubelszczyźnie sanepid dopuścił 36 kąpielisk. Można korzystać z całego Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego, w tym największego jeziora Białego. Tam czynne wszystkie sześć kąpielisk. Poza Pojezierzem można się kąpać w zalewach w Kraśniku, w Janowie Lubelskim oraz w samym Lublin nad Zalewem Zemborzyckim. W tym roku nie ma problemu z sinicami, przynajmniej na razie.

/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP
/ Darek Delmanowicz (PAP) / PAP

Na zachodzie Polski jest mnóstwo uroczych jezior. Jeziora Lubiąż i Łubowo oraz plaża w Zielonej Górze, tam przy idealnej pogodzie także sprawdzana jest czystość wody. Lubuski sanepid wskazał 18 miejsc bezpiecznych dla kąpiących się. W Wielkopolsce bezpieczne i najbardziej popularne są plaże pod Powidzem czy Sierakowem.

Jak chodzi o Dolny Śląsk, cztery baseny są w samym Wrocławiu i kilkanaście kąpielisk w całym regionie. We Wrocławiu czynne są miejskie kąpieliska przy Kosmonautów, Chopina, Kłokoczyckiej i Wejherowskiej. Poza stolicą Dolnego Śląska sanepid przebadał i dopuścił do użytku 19 miejsc do kąpieli. To między innymi stawy w Miliczu, zalewy w Radkowie, Stradomi, Legnicy, Złotoryi, czy miejscowości Biały Kościół. Nad wodą odpoczniemy również przy stawach w Jelczu Laskowicach, Złotym Stoku i Bielawie. Ochłodę znajdziemy także w większości dolnośląskich miast, gdzie uruchomiono miejskie baseny.

Zakaz kąpieli w Paprocanach. Zakwitły groźne sinice

Nie wolno kąpać się w Jeziorze Paprocańskim w Tychach w województwie śląskim. W wodzie zakwitły groźne dla zdrowia sinice. Kąpiel w takiej wodzie - w najlepszym wypadku - może skończyć się zmianami na skórze i podrażnieniem oczu. Sinice wydzielają toksyczne substancje, które mogą powodować też bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty i biegunkę.

Jezioro Paprocańskie to bardzo popularne kąpielisko. Niestety latem często pojawiają się w nim sinice, bo zbiornik jest płytki, a woda nieruchoma.

Model z modelkami na rękach pozujący na plaży w strojach kąpielowych. (1918-1939) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Kobieta w haftowanym stroju kąpielowym z frędzlami. (1926-1931) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Modelka we wzorzystym stroju kąpielowym z paskiem i nakryciu głowy. (1929) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Modelka we wzorzystym stroju kąpielowym z trykotu i czepku. (1929) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Kobieta na plaży w welwetowym kostiumie kąpielowym z kokardą u boku i czepku. (1926-1931) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Modelka w stroju kąpielowym z trykotu, odsłaniającym plecy i kapeluszu plażowym z jedwabnego tiulu. (1929) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Warszawa. Plaża "Poniatówka". Zabawy na plaży. (1927) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Plażowy malarz maluje dziecku wzór na jego stroju kąpielowym. (1926-1931) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /
Kobieta w stroju kąpielowym wychodzi z budynku z butelką oranżady i kubkiem. (1968-1982) / Narodowe Archiwum Cyfrowe /