Dmytro "Orest" Kozacki jest wśród 215 ukraińskich jeńców, o których uwolnieniu poinformował dziś w nocy szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Kozacki był jednym z obrońców zakładów Azowstal. Nazywany był nieformalnym fotografem Pułku Azow lub "oczami Azowa".
"Cóż, to wszystko. Azowstalu, dziękuję ze schronienia - to miejsce mojej śmierci i mojego życia" - tak brzmiał ostatni wpis, który na Twitterze opublikował Dmytro Kozacki tuż przed tym, jak trafił do rosyjskiej niewoli. Razem z innymi żołnierzami ponad 80 dni bronił zakładów Azowstal w Mariupolu.
. - . pic.twitter.com/uPa7bKyP1B
Kozatsky_DMay 20, 2022
Od początku walki o zakłady Kozacki dokumentował fotograficznie działania obrońców. Jego autoportret publikowały media na całym świecie. Widać na nim Kozackiego stojącego w promieniach słońca przedzierającego się do wnętrza pogrążonego w ciemności zakładu.
16.05.22 pic.twitter.com/WOPPkJa7Or
Kozatsky_D16 maja 2022
Według przyjaciół Kozacki jest oddanym patriotą. W 2014 r., po aneksji Krymu przez Rosję, porzucił studia na jednym z polskich uniwersytetów i wrócił na Ukrainę. W 2017 r. dołączył do Pułku Azow.
Jak poinformował ukraiński portal Nowynarnia, Kozacki jest jednym z 215 ukraińskich jeńców, który uwolniono w nocy. Wśród nich 108 to obrońcy Azowstalu. W zamian Ukraina odesłała 55 rosyjskich żołnierzy i Wiktora Medwedczuka - prokremlowskiego ukraińskiego oligarchę, przyjaciela Władimira Putina. Medwedczuk został schwytany przez ukraińskie SBU w kwietniu.
The whole world saw his photographs: Dmytro Kozatsky was also released from the Russian captivity. pic.twitter.com/mVgkTxbiEF
nexta_tv21 wrzenia 2022
We are liberating not only Ukrainian territory. We are also returning our people home. Heroes whose courage inspired the whole world are free. Even on a day like this we remember those who are still held in captivity by the occupiers. We wait. We believe. They too will be freed. pic.twitter.com/MSUGOxMcmw
DefenceU21 wrzenia 2022
215 , , 200 . https://t.co/Eb2pGRNhqn pic.twitter.com/VeyWuLJUUX
ServiceSsu21 wrzenia 2022
pic.twitter.com/1vauoq1N4q
ServiceSsu21 wrzenia 2022
Kombinat metalurgiczny Azowstal w Mariupolu był broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. 20 maja podpułkownik Denys Prokopenko poinformował, że jego oddział "otrzymał od kierownictwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w celu uratowania życia i zdrowia żołnierzy". Wcześniej władze w Kijowie potwierdziły ewakuację ponad 260 obrońców Azowstalu, w tym 53 ciężko rannych. Wojskowych przewieziono na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej.
Żołnierze z Pułku Azow zostali uznani przez Rosjan nie za jeńców a za terrorystów. Groziła im kara śmierci.
Pod koniec kwietnia i w maju udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie Azowstalu.
Mariupol został prawie całkowicie zniszczony przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród mieszkańców miasta ocenia się na co najmniej 22 tysiące.