Katastrofa smoleńska, wiosenne powodzie, wybory prezydenckie i samorządowe - tymi wydarzeniami żyła w 2010 roku cała Polska. Przedstawiamy kalendarium najważniejszych zdarzeń.

REKLAMA
W gdańskim areszcie śledczym zmarł Artur Zirajewski - płatny morderca, główny świadek w śledztwie dotyczącym zabójstwa generała Marka Papały.
Mieszkańcy Łodzi odwołali w referendum prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego.
W wieku 84 lat zmarł Krzysztof Jan Skubiszewski, szef dyplomacji w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.
Ruszył proces w sprawie śmierci generała Marka Papały.
Zmarł aktor Jerzy Turek.
Zmarł Krzysztof Teodor Toeplitz - pisarz, publicysta i autor scenariuszy filmowych.
10 kwietnia, przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku rozbił się samolot Tu-154M z 96 osobami na pokładzie. Wśród nich byli prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowi, przedstawiciele rodzin katyńskich, załoga samolotu i funkcjonariusze BOR. Delegacja zmierzała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wszyscy jej członkowie zginęli.
Po katastrofie smoleńskiej obowiązki prezydenta RP przejął tymczasowo marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
W kilka godzin po tragedii Komorowski ogłosił żałobę narodową. Z podobnym gestem wystąpił prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
Przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu zgromadziły się tysiące ludzi. Pojawiły się znicze i kwiaty.
Dzień po katastrofie do Polski przewieziono ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dwa dni po tragedii zidentyfikowano ciało małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej. Dzień później trumna z ciałem Pierwszej Damy wróciła do Polski. Wtedy też zapadła decyzja, że Lech i Maria Kaczyńscy zostaną pochowani na Wawelu, 18 kwietnia. Decyzja w sprawie pochówku właśnie na Wawelu wywołała protesty w całym kraju.
Pięć dni po katastrofie do kraju wróciło ciało Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.
16 kwietnia Rosjanie zakończyli prace na miejscu katastrofy smoleńskiej. Agencja Interfaks informowała, że zebrano wszystkie osobiste rzeczy ofiar i kawałki wraku tupolewa.
100 tysięcy osób zgromadziły na placu Piłsudskiego w Warszawie uroczystości żałobne, upamiętniające ofiary katastrofy. "Takie rzeczy się nie zdarzają" - mówił podczas uroczystości premier Donald Tusk. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podkreślił: Świat runął nam po raz drugi w tym samym miejscu.
Dzień później, 18 kwietnia, kilkadziesiąt tysięcy ludzi przybyło na Rynek Główny w Krakowie, by pożegnać parę prezydencką. Msza żałobna w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich odbyła się w Bazylice Mariackiej. Później Pierwszą Parę pochowano we wspólnym sarkofagu w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu. W ostatniej chwili do konduktu żałobnego dołączył prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili.
Dopiero 21 kwietnia zakończyła się identyfikacja wszystkich ciał ofiar katastrofy.


Katastrofa smoleńska w relacjach "minuta po minucie" i na fotografiach:
10 kwietnia minuta po minucie
11 kwietnia minuta po minucie
12 i 13 kwietnia minuta po minucie
Wstrząsające nagranie z miejsca katastrofy 10 kwietnia
Fotograficzna analiza ostatnich sekund lotu tupolewa
Katastrofa smoleńska na fotografiach
Ostatnie zdjęcia posłów, którzy zginęli pod Smoleńskiem
Zmarł Wojciech Siemion, wybitny aktor teatralny i filmowy.
W wieku 96 lat zmarła Stefania Grodzieńska, pisarka, aktorka estradowa i tancerka. Donald Tusk złożył kwiaty na cmentarzu w Katyniu podczas uroczystości, upamiętniających polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 r.
Z jednodniową wizytą przyleciała do Polski szefowa dyplomacji USA Hillary Clinton, która wzięła udział w międzynarodowej konferencji organizowanej przez polski MSZ z okazji 10-lecia Wspólnoty Demokracji. W obecności Clinton i Radosława Sikorskiego podpisano w Krakowie aneks do polsko-amerykańskiej umowy o obronie przeciwrakietowej.
Pod Grunwaldem odbyła się inscenizacja największej średniowiecznej bitwy.
Ulicami Warszawy przeszła parada EuroPride.
W wieku 65 lat zmarła polska piosenkarka Katarzyna Sobczyk.
W wieku 66 lat zmarł w Warszawie Jarosław Kukulski, kompozytor, autor m.in. takich przebojów, jak "Tyle słońca w całym mieście" i "Najtrudniejszy pierwszy krok".
W Poznaniu uroczyście otwarto Stadion Miejski, pierwszą polską arenę na Euro 2012. Imprezę uświetnił swoim koncertem Sting.
Sejm przyjął ustawę, która ustanowiła 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy .
W podziemiach Rynku Głównego w Krakowie otwarto multimedialne muzeum "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa".
Polski reżyser Jerzy Skolimowski otrzymał specjalną nagrodę na festiwalu filmowym w Wenecji za film "Essential killing". 14 osób zginęło, a 28 zostało rannych w wypadku polskiego autokaru na obwodnicy Berlina. Pracownicy Nadleśnictwa Złocieniec z rodzinami wracali z Hiszpanii.
Akcje GPW zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych 21 listopada odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych. [Relacja minuta po minucie]
Zmarł wybitny polski kompozytor Henryk Mikołaj Górecki.
W wieku 58 lat zmarła aktorka Gabriela Kownacka, odtwórczyni m.in. roli Anity w komedii muzycznej "Hallo, Szpicbródka" i Anki z telewizyjnego serialu "Rodzina zastępcza".
W Warszawie otwarto Centrum Nauki Kopernik.
Koncert jakiego nie było - Lady Gaga wystąpiła w Polsce Zima zaatakowała Polskę. Zasypane były drogi, spóźnione autobusy i pociągi. Anna Fotyga i Antoni Macierewicz w USA. Była minister spraw zagranicznych i poseł PiS przebywali z wizytą w Waszyngtonie w związku z katastrofą pod Smoleńskiem Krzyż smoleński trafił do kościoła św. Anny. Na Krakowskim Przedmieściu ustawili go harcerze po katastrofie 10 kwietnia. W sierpniu przeniesienie krzyża do kościoła zablokowali tzw. obrońcy krzyża. Dopiero 16 września krzyż trafił do kaplicy w Pałacu.
Rządowa walka z dopalaczami. 27 listopada weszła w życie ustawa zakazująca handlu "środkami kolekcjonerskimi".
Rosja przekazała Polsce 50 tomów akt śledztwa katyńskiego. Wśród dokumentów są również oryginały. Większości nigdy nie widzieli polscy badacze.
Stalexport zdecydował o podniesieniu opłaty za przejazd autostradą A4. Zdaniem kierowców idealnym rozwiązaniem byłyby winiety.
Po raz pierwszy od blisko 9 lat do Polski z oficjalną wizytą przybył prezydent Rosji. 4 grudnia odbyła się II tura wyborów samorządowych. [Relacja minuta po minucie]
Bronisław Komorowski odwiedził USA. Wizyta prezydenta za Oceanem trwała dwa dni.
12 grudnia zaczął obowiązywać nowy rozkład jazdy PKP. Zmiany "na lepsze" bardzo dały się we znaki pasażerom.
Polska przekazała uwagi do raportu MAK Porozumienie Zielonogórskie zerwało negocjacje z NFZ i resortem zdrowia. Lekarze zdecydowali się podpisać umowy na 2011 rok z NFZ dopiero po rozmowach z Donaldem Tuskiem. Niedyspozycja Ludwika Dorna Problemem okazało się jednak założenie płaszcza, szalika i czapki...