32 527 zakażonych, spośród których zmarło 1 375 osób - to aktualny bilans epidemii w Polsce. Według Agencji Reutera na całym świecie zdiagnozowano już 9 mln przypadków COVID-19. W dokumencie izraelskiego Centrum Informacji i Wiedzy do Walki z Koronawirusem stwierdzono, że "w kraju występuje obecnie druga fala choroby wywołanej przez koronawirusa, która różni się cechami od pierwszej fali, ale nie jest mniej poważna". 18 następnych osób chorych na Covid-19 zmarło ostatniej doby we Włoszech, wykryto 122 nowe zakażenia. To najniższy dzienny wzrost zarówno zgonów, jak i nowych infekcji od lutego. Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie śledziliśmy dla Was w relacji na żywo.
- W Polsce do tej pory mamy 32 527 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 1 375 osób, a wyzdrowiało 17 573. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 936 osób.
- Zmarła jedna z zakażonych koronawirusem zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Katowicach. Łącznie w zgromadzeniu Covid-19 potwierdzono u 30 zakonnic.
- Wśród dwóch osób, u których ostatniej doby w woj. warmińsko-mazurskim służby sanitarne potwierdziły zakażenie koronawirusem, jest osoba pracująca na co dzień z niepełnosprawnymi.
- Liczba aktywnych przypadków w Izraelu w poniedziałek wieczorem wyniosła 4940, czyli jak zwraca uwagę portal Times of Israel, dwukrotnie więcej niż 7 czerwca. W dokumencie Centrum Informacji i Wiedzy do Walki z Koronawirusem, stwierdzono, że "w Izraelu występuje obecnie druga fala choroby wywołanej przez koronawirusa, która różni się cechami od pierwszej fali, ale nie jest mniej poważna"
- Koncern farmaceutyczny Sanofi spodziewa się zatwierdzenia swojej szczepionki na koronawirusa, opracowanej wspólnie z GSK, w pierwszej połowie 2021 r. Początkowo firma przewidywała wejście produktu na rynek w drugiej połowie przyszłego roku.
- Chińskie władze dały zielone światło dla rozpoczęcia prób klinicznych na ludziach kolejnego prototypu szczepionki przeciw Covid-19 - poinformował koncern Chongqing Zhifei Biological Products, który opracował potencjalną szczepionkę. Prototyp opracowany został we współpracy z Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical i Instytutem Mikrobiologii Chińskiej Akademii Nauk. Będzie to już siódmy prototyp szczepionki testowany na ludziach przez chińskie firmy
Fizjoterapeuta kadry skoczków narciarskich Łukasz Gębala nie jest zakażony koronawirusem - potwierdził sekretarz generalny PZN Jan Winkiel. Sami zawodnicy mają być poddani testom w środę, co jest konsekwencją wykrycia wirusa u Adama Małysza.
W środę rano przebadana zostanie cała 24-osobowa grupa, która przebywa na zgrupowaniu w Wiśle. Kadra jest objęta nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.
Mimo że sytuacja epidemiczna w Grecji jest na tle innych krajów dobra, rząd odrzucił we wtorek petycję klubów ekstraklasy piłkarskiej, które domagały się wpuszczenia na stadiony ograniczonej liczby widzów na mecze fazy play off.
Sformułowany w ubiegłym tygodniu postulat klubów był umiarkowany: możliwość rozgrywania decydujących o mistrzostwie spotkań przy 20-procentowej frekwencji na trybunach i liczbie kibiców nie większej niż 8 tys.
Po raz ostatni odbyła się konferencja prasowa brytyjskiego rządu na temat walki z koronawirusem. Wobec znaczących postępów w zwalczaniu epidemii zdecydowano o rezygnacji z przeprowadzania codziennych konferencji.
W ostatniej konferencji uczestniczyli - tak samo jak w pierwszej, 16 marca - premier Boris Johnson, główny doradca naukowy rządu Patrick Vallance i naczelny lekarz Anglii Chris Whitty. Codzienne konferencje na Downing Street zorganizowano w odpowiedzi na stawiane rządowi w początkowej fazie epidemii zarzuty małej transparentności w podejmowanych działaniach.
Rząd Finlandii ogłosił plan uchylenia od 13 lipca obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla turystów, przybywających z 12 innych krajów europejskich, pod warunkiem, że nie wzrosną w nich wskaźniki zakażeń koronawirusem. Wśród tych państw nie ma Polski.
Kraje, kwalifikujące się do złagodzenia ograniczeń, to te, w których liczba infekcji nie przekracza ośmiu przypadków na 100 tys. mieszkańców przez dwa tygodnie - poinformowała minister spraw wewnętrznych Maria Ohisalo.
Epidemia koronawirusa kosztowała już w Turcji życie ponad 5 tys. osób; we wtorek zmarło kolejnych 27 osób. Przeprowadzono ponad 3 mln testów.
Łącznie Covid-19 spowodował śmierć 5 001 chorych, w sumie zanotowano 190 165 przypadków zakażeń - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca.
57 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby we Francji - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku pandemii we Francji na Covid-19 zmarło 29 720 osób.
464 nowe infekcje Sars-CoV-2 odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby. Zmarło kolejnych sześć osób - wynika z danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia. Ogółem liczba zakażonych zbliża się już do 60 tysięcy.
59 487 - tyle wynosi liczba potwierdzonych testami zakażeń koronawirusem od początku epidemii.
W Hiszpanii w ciągu ostatniej doby zanotowano kolejną ofiarę śmiertelną koronawirusa. Łącznie zmarło 28 325 osób.
Liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w tym czasie również w Portugalii, gdzie podczas minionej doby zmarło 6 osób. W sumie z powodu zakażenia koronawirusem zmarło tam 1 540 osób.
18 następnych osób chorych na Covid-19 zmarło ostatniej doby we Włoszech, łączny bilans zmarłych wzrósł do 34675 - poinformowała Obrona Cywilna. Wykryto 122 nowe zakażenia. To najniższy dzienny wzrost zarówno zgonów, jak i nowych infekcji od lutego.
Liczba potwierdzonych dotąd przypadków zakażeń wynosi ponad 238,8 tys., a wyleczonych 184,5 tys.
Koronawirus w Szwecji nie ustępuje; bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrósł w ciągu doby o 39, do 5 161, a liczba potwierdzonych przypadków o 1 905, do 60 837. Dodatkowym problemem w domach opieki są zagrażające pensjonariuszom upały.
W związku z ostrzeżeniem wydanym we wtorek przez Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny o ponad 30-stopniowych temperaturach mających wystąpić przez trzy kolejne dni w środkowej, zachodniej, a także częściowo północnej Szwecji, władze sanitarne poleciły personelowi domów opieki rezygnację z wiatraków i wentylatorów. Nie mamy na to dowodów, ale przypuszczamy, że tego rodzaju urządzenia mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się koronawirusa - stwierdził główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.
W maju, czyli pierwszym miesiącu po zakończeniu stanu wyjątkowego w Portugalii, ponad pięciokrotnie wzrosła liczba złożonych wniosków rozwodowych w porównaniu z kwietniem, kiedy obowiązywały restrykcje z powodu epidemii koronawirusa.
Jak przypomniało w poniedziałek Radio Observador, kwiecień był miesiącem, w którym w Portugalii nie można było uczestniczyć w rozprawach sądowych w związku z panującą od połowy marca epidemią koronawirusa, ale małżeństwa nigdy nie utraciły możliwości uruchomienia procesu rozwodowego za pośrednictwem internetu.
Złożenie wniosku o rozwód zawsze było możliwe, nawet podczas obowiązywania w marcu i kwietniu stanu wyjątkowego w naszym kraju. Wystarczyło wypełnić odpowiedni formularz online - wyjaśniła adwokat Marta Duarte.
W ciągu ostatniej doby na Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło 171 osób i wykryto 874 nowe zakażenia koronawirusem, co jest najmniejszą liczbą od 23 marca - podało ministerstwo zdrowia.
Liczba nowych zgonów jest prawie trzykrotnie wyższa od bilansów z dwóch poprzednich dni łącznie, co jest jednak do pewnego stopnia efektem statystycznym. W bilansach podawanych we wtorki następują duże wzrosty wynikające z uzupełniania nieuwzględnionych zgonów z weekendu, gdy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny śmierci często jest opóźnione. Zarazem podana we wtorek liczba jest wyraźnie niższa od tej z poprzedniego wtorku.
Sąd w Brazylii nakazał we wtorek prezydentowi tego kraju Jairowi Bolsonaro noszenie maseczki na twarzy w miejscach publicznych. W przeciwnym wypadku szef państwa może być ukarany grzywną w wysokości 2000 reali (387 dolarów) za każdy dzień bez zasłonięcia ust i nosa.
Decyzję w tej sprawie wydał sędzia Renato Borelli z sądu federalnego dystryktu Brasilia, gdzie stosowanie maseczek w miejscach publicznych jest obowiązkowe, zgodnie z dekretem wydanym w marcu przez lokalne władze. Bolsonaro ostatnio w stolicy brał udział w wiecach politycznych bez żadnej osłony twarzy.
W ośrodku dla cudzoziemców na warszawskim Targówku wyzdrowiała ponad połowa mieszkańców, u których wykryto zakażenie koronawirusem. Chorych pozostaje 28 osób, czyli o 35 mniej niż na początku miesiąca - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Pierwsze przypadki zakażenia SARS-CoV-2 w ośrodku na Targówku potwierdzono 22 maja, a informacje w tej sprawie UdSC przekazał 26 maja. Na początku czerwca zakażonych było 63 mieszkańców, z czego czworo wymagało hospitalizacji. Testy pod kątem koronawirusa są regularnie powtarzane wśród mieszkańców.
Naukowcy z Hiszpanii twierdzą, że noszenie maseczek, mycie rąk i zachowanie odległości od innych mogą pozwolić na uniknięcie drugiej fali zachorowań na COVID-19. Ważne jest też stopniowe, a nie gwałtowne znoszenie obostrzeń.
Różne kraje, które wprowadziły restrykcje związane z epidemią, właśnie je odwołują. Kiedy i w jaki sposób tego dokonać, to jednak trudna decyzja - przypominają eksperci z Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).
Na Filipinach w ciągu ostatniej doby wykryto 1 150 nowych zakażeń koronawirusem i jest to największy wzrost liczby infekcji od początku epidemii w tym państwie - poinformował we wtorek resort zdrowia. Zwiększa się także bilans ofiar Covid-19 w Indonezji.
Na Filipinach wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się łącznie 31 825 osób, spośród których 1 186 zmarło, z czego 9 w ciągu ostatnich 24 godzin - podało ministerstwo zdrowia w komunikacie. Dodano, że 8 442 chorych wyzdrowiało.
Od 4 lipca w Anglii otwarte będą mogły być puby, restauracje, hotele, hostele, kina, muzea, galerie, świątynie, salony fryzjerskie, a wymagany dwumetrowy dystans między ludźmi zostanie zmniejszony do jednego metra - ogłosił we wtorek brytyjski premier Boris Johnson.
Dzięki naszemu postępowi, możemy teraz pójść dalej i bezpiecznie złagodzić blokadę w Anglii. Na każdym etapie ostrożność pozostanie naszym hasłem przewodnim, a każdy krok będzie warunkowy i odwracalny. Naszą zasadą jest zaufanie Brytyjczykom, że będą w pełni świadomi zagrożeń, pamiętając, że im bardziej się otwieramy, tym bardziej musimy być czujni - powiedział Johnson w Izbie Gmin.
Biuro prasowe KEP poinformowało na Twitterze, że koronawirus został wykryty u kolejnych pracowników sekretariatu. Łącznie zarażonych jest osiem osób, w tym pięć sióstr mieszkających w budynku i troje pracowników przebywających poza sekretariatem.
Informujemy, e w dalszym dochodzeniu Inspekcji Sanitarnej w kierunku wirusa SARS-CoV2 wykryto u trzech osb pracujcych w Sekretariacie KEP zakaenie.W sumie zakaonych jest osiem osb: pi sistr mieszkajcych w SKEP oraz troje pracownikw przebywajcych poza Sekretariatem KEP
EpiskopatNewsJune 23, 2020
Mimo wysokiego tempa transmisji koronawirusa, szef berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) wyraził we wtorek optymizm co do szans uniknięcia drugiej fali pandemii w Niemczech. Obostrzenia powróciły w miejscowości Guetersloh, największym obecnie ognisku wirusa.
Czytaj więcej na ten temat>>>
#Koronawirus w Europie. Liczba zgonw na 1 mln mieszkacw spowodowana koronawirusem. pic.twitter.com/zzH3cSlUMD
MZ_GOV_PLJune 23, 2020
Francja weszła w trzeci etap wychodzenia z izolacji sanitarnej, pomimo ostrzeżeń Rady Naukowej, która uznała pojawienie się drugiej fali epidemii Covid-19 na jesieni za wysoce prawdopodobne. W poniedziałek zniesiono większość obowiązujących jeszcze ograniczeń.
Cała kontynentalna Francja znajduje się obecnie w tzw. zielonej strefie, czyli z małą obecnością koronawirusa.
W poniedziałek otwarto resztę zamkniętych do tej pory szkół, ponieważ licea, w przeciwieństwie do szkół podstawowych i gimnazjów, nie zostały ponownie otwarte podczas pierwszej fazy wychodzenia z izolacji, tzn. 11 maja.
Zaczęły również działać kina, kasyna i salony gier. Normalnie kursuje już paryskie metro, można też organizować kolonie i grupowe wyjazdy dla dzieci i młodzieży. Zamknięte pozostają wciąż dyskoteki, których otwarcie przewidziane jest na wrzesień.
Rząd zapowiedział zniesienie w tym tygodniu tzw. protokołu sanitarnego obowiązującego firmy, który przewiduje obowiązek zagwarantowania czterech metrów kwadratowych na każdego pracownika oraz metr odległości między osobami.
20 osób ze Szkoły Podstawowej numer 23 w Radomiu na kwarantannie .
Taką decyzję podjął sanepid po tym, jak zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednej z nauczycielek.
W jednym z orodkw w Rewalu okoo 50 turystw w kwarantannie, po tym jak potwierdzono zakaenie u 2 osb, ktre przebyway w tym orodku. Na Pomorzu dzi 19 nowych zachorowa, przedwczoraj 12. SANEPID wie je z podrami podczas ostatniego dugiego weekendu. @RMF24pl
ka_ugaJune 23, 2020
Szpital wojewódzki w Gorzowie od środy (24 czerwca br.) będzie wykonywał za 430 zł płatne testy na obecność koronawirusa. Wynik badany pozna po ok. 48 godzinach - poinformowała rzeczniczka lecznicy Agnieszka Wiśniewska.
Badania molekularne na obecność SARS-CoV-2 będzie wykonywane w laboratorium lecznicy rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) metodą RT-PCR, w której materiałem diagnostycznym jest wymaz z nosa i nosogardzieli.
W konserwatorium muzycznym w Cremonie w Lombardii na północy Włoch wznowiono we wtorek lekcje. Studenci uczą się gry na instrumentach oddzieleni przegrodami z pleksiglasu. Cremona, uważana za jedną ze światowych stolic muzyki, była dużym ogniskiem koronawirusa.
Do 30 czerwca kwarantanną objęto powiat Guetersloh, na którego terenie wykryto ognisko zakażenia koronawirusem w lokalnej rzeźni - poinformował we wtorek na konferencji prasowej premier Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, Armin Laschet.
Przywracamy ograniczenia dotyczące kontaktów (takie) jak w marcu - powiedział Laschet, zastrzegając że "jest to środek zapobiegawczy".
Wójt gminy Giby z rodziną został zarażony koronawirusem, w sumie zachorowały cztery kolejne osoby z powiatu sejneńskiego, w którym do niedawna nie było w ogóle zarażonych. Ognisko koronawirusa miało miejsce na początku czerwca na weselu w Gibach.
Pierwsze osoby, radna gminy Giby i jej maż, urzędnik powiatowy zarazili się Covid-19 na weselu 6 czerwca w jednym z ośrodków wypoczynkowych w Gibach.
Kwarantanną zostało objętych kilku pracowników Urzędu Gminy w Gibach, ponieważ 10 czerwca na sesji rady gminy obecna była zakażona koronawirusem radna. Na sesji było wówczas 13 radnych, kilku urzędników, sołtysi oraz przedstawiciele policji, straży granicznej i starostwa powiatowego w Sejnach. Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sejnach, na kwarantannie przebywa obecnie 90 osób.
Jak poinformował PAP wójt gminy Giby Robert Bagiński, otrzymał on informację z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, że jest zakażony on, jego żona i dwójka dzieci. Wójt dodał, że miał lekkie objawy przeziębienia, ale obecnie czuje się dobrze.
Do 30 czerwca kwarantanną objęto powiat Guetersloh, na którego terenie wykryto ognisko zakażenia koronawirusem w lokalnej rzeźni - poinformował na konferencji prasowej premier Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec, Armin Laschet.
Przywracamy ograniczenia dotyczące kontaktów (takie) jak w marcu - powiedział Laschet, zastrzegając że "jest to środek zapobiegawczy".
Premier liczącego 370 tys. mieszkańców landu wyjaśnił, że mieszkańcy Guetersloh mogą kontaktować się jedynie z innymi domownikami lub z jedną osobą spoza swego gospodarstwa domowego.
Laschet powiedział, że kina, kluby fitness i bary będą zamknięte, natomiast restauracje mogą przyjmować grupy klientów, pod warunkiem, że są z tego samego gospodarstwa domowego. Odwołano liczne wydarzenia kulturalne.
Do niedzieli testami na koronawirusa objęto wszystkich 6139 pracowników zamkniętych z powodu pandemii największych niemieckich zakładów mięsnych w Rheda-Widenbrueck w powiecie Guetersloh - podała dpa w poniedziałek, powołując się na miejscowe władze.
We wtorek agencja przekazała, że zakażenie koronawirusem wykryto u ponad 1550 pracowników, a ok. 7 tys. osób - w tym pracowników rzeźni i członków ich rodzin - zostało objętych kwarantanną.
Dzisiejsza liczba ozdrowieńców przekracza liczbę osób, które zachorowały. Mamy blisko 500 osób, które ostatniej doby wyzdrowiały na 300, które zachorowały - zaznaczył podczas konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że dziś jest ostatni dzień podawania raportu z testów z kopalni Budryk. Od środy przypadki kopalniane nie będą uwzględniane.
Ostatniej doby wykonano ponad 21,1 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 1 mln 377 tys. 206 próbek pobranych od 1 mln 237 tys. 750 osób - podało Ministerstwo Zdrowia.
W cigu doby wykonano ponad 21,1 tys. testw na #koronawirus. pic.twitter.com/v5jHPu7vJF
MZ_GOV_PL23 czerwca 2020
153 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Rosji w ciągu minionej doby - poinformował sztab ds. walki z pandemią. To znaczny wzrost od poniedziałku, gdy zmarło 95 osób. Ogółem liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w Rosji do 8359.
Liczba zakażeń koronawirusem zbliżyła się do 600 tysięcy: wyniosła 599 705 po tym, jak infekcję wykryto w ciągu doby u 7425 osób.
Znacznie wzrósł wskaźnik osób wyleczonych: 12013 pacjentów opuściło szpitale od poniedziałku, powiększając bilans ozdrowieńców do 356 429 osób.
Ponad jedna czwarta Rosjan (28,19 proc.) ma krewnych bądź znajomych, którzy zakazili się koronawirusem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez renomowaną Wyższą Szkołę Gospodarki w Moskwie. Wskaźnik ten znacznie wzrósł w okresie między końcem maja, gdy wynosił 16,6 proc., a połową czerwca, czyli datą sondażu. Ale też aż jedna trzecia Rosjan - 33,6 proc. - nie wierzy w niebezpieczeństwo epidemii bądź uważa ją za wymyślone przez "osoby zainteresowane".
W Indiach stwierdzono prawie 15 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Niektóre stany, początkowo mniej dotknięte pandemią, rozważają przywrócenie kwarantanny, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19.
Ministerstwo zdrowia Indii poinformowało we wtorek, że od wybuchu epidemii do wtorku odnotowano w kraju 440 215 przypadków zakażeń, w tym 14 011 zgonów.
Wśród dwóch osób, u których ostatniej doby w woj. warmińsko-mazurskim służby sanitarne potwierdziły zakażenie koronawirusem, jest osoba pracująca na co dzień z niepełnosprawnymi. Sanepid ustala osoby, z którymi chora miała kontakt. Ta osoba przebywa w szpitalu w Giżycku, ale prawdopodobnie zostanie przewieziona do oddziału zakaźnego szpitala w Ostródzie. Druga z zakażonych osób przebywa w izolacji domowej.
W ostatnich dniach służby sanitarne z regionu wykryły zakażenie m.in. u księdza jednej z parafii spod Ełku. W związku z tym test na koronawirusa wykonano biskupowi ełckiemu - rzecznik kurii poinformował lokalne media, że biskup nie jest zakażony.
Jest 300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dotyczą one województw: śląskiego (129), łódzkiego (40), mazowieckiego (40), wielkopolskiego (27), pomorskiego (19), dolnośląskiego (10), podlaskiego (10), podkarpackiego (8), opolskiego (5), lubelskiego (4), małopolskiego (2), świętokrzyskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2) i zachodniopomorskiego (2).
Nie żyje kolejne 16 osób zakażonych koronawirusem: 93-letnia kobieta z Łańcuta, 85-letnia kobieta z Legnicy, 68-letni mężczyzna, 74-mężczyzna i 73-letni mężczyzna z Warszawy, 64-letni mężczyzna z Radomia, 89-letni mężczyzna i 90-letni mężczyzna ze Starachowic, 91-letnia kobieta z Łodzi, 4 pacjentki ze Zgierza: 71-, 73-, 86- i 90-letnia, 54-letnia kobieta i 88-letni mężczyzna z Raciborza oraz 72-letnia kobieta z Cieszyna. Wszystkie chorowały też na inne choroby.
Tym samym liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 32 527. Lekarzom nie udało się uratować 1 375 chorych.
Zmarła jedna z zakażonych koronawirusem zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Katowicach. Łącznie w zgromadzeniu Covid-19 potwierdzono u 30 zakonnic. 4 trafiły do szpitala. Pozostałe są objęte kwarantanną w domu zakonnym. Siostra przełożona powiedziała reporterce RMF FM Annie Kropaczek, że są w dobrym stanie, odizolowane od osób, które miały ujemny wynik testów.
Pięć nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, zmarł 100-letni mężczyzna chory na Covid-19 - poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii.
W sumie na Węgrzech stwierdzono dotąd 4107 zakażeń koronawirusem i na Covid-19 zmarło 573 chorych, w tym 60 proc. w Budapeszcie. 2600 osób uznano już za wyleczone.
W szpitalach leczonych jest obecnie 183 chorych na Covid-19, z czego 14 oddycha przy pomocy respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa mniej niż 4200 osób.
Do tej pory wyzdrowiało 17 573 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 936 osób, pod respiratorem jest 68 chorych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał też, że kwarantanną objętych jest 93 890 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 18 025.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/hHWjnqab8l
MZ_GOV_PL23 czerwca 2020
Minionej doby wśród zakażonych wcześniej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnotowano blisko 200 ozdrowieńców, a wśród załogi Polskiej Grupy Górniczej - ponad 60. 10 nowych ozdrowień stwierdzono też wśród pracowników Węglokoksu Kraj.
Według zebranych we wtorek przez PAP danych z tych trzech górniczych spółek od początku epidemii potwierdzono zakażenie koronawirusem u 6297 górników z łącznie kilkunastu kopalń.
W JSW, gdzie wykryto najwięcej w polskim górnictwie węgla kamiennego zakażeń, we wtorek rano liczba takich przypadków wyniosła 3849 (wzrost od poniedziałku o 9).
W największej węglowej spółce - Polskiej Grupie Górniczej - od poniedziałku przybyły dwa nowe przypadki zakażeń i łącznie jest ich 1858. Wyzdrowiało dotąd 1379 osób.
Oprócz zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało też 590 górników z należącej do spółki Węglokoks Kraj bytomskiej kopalni Bobrek. Obecnie koronawirusa ma tam 21 osób (w tym czterech pracowników firm współpracujących z kopalnią); w poniedziałek za chore uznawano tam 31 osób. Wyzdrowiało łącznie 569 górników.
Koncern farmaceutyczny Sanofi spodziewa się zatwierdzenia swojej szczepionki na koronawirusa, opracowanej wspólnie z GSK, w pierwszej połowie 2021 r. Początkowo firma przewidywała wejście produktu na rynek w drugiej połowie przyszłego roku.
Jak oznajmił dziennikarzom szef działu badań francuskiej firmy John Reed, Sanofi zmieniło swoją prognozę pod wpływem rozmów z przedstawicielami ciał nadzoru farmaceutycznego.
Mimo przyspieszonego harmonogramu prototyp szczepionki Sanofi opracowany we współpracy z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline jest daleko w tyle za konkurencją, jeśli chodzi o zaawansowanie prac. O ile Sanofi planuje rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem pacjentów we wrześniu, w drugiej fazie badań są już m.in. trzy potencjalne szczepionki firm z Chin, a także po jednej z USA i Wielkiej Brytanii.
Jak stwierdził jednak szef Sanofi Paul Hudson, bycie liderem w tym wyścigu ma swoje minusy: pierwsze szczepionki mogą być mniej skuteczne, a poza tym firmy je produkujące mogą nie być w stanie zapewnić dostatecznej ich podaży. Sanofi tymczasem planuje wyprodukowanie miliarda dawek szczepionki w ciągu roku.
833 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby na Ukrainie, 23 osoby chore na Covid-19 zmarły, a 314 wyzdrowiało - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Znów najwięcej infekcji - 240 - potwierdzono w obwodzie lwowskim.
Bilans zakażonych na Ukrainie wzrósł tym samym do 38 074, a zgonów do 1035. Aktywnych przypadków jest ponad 20 tysięcy.
Najwięcej zakażeń SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd w Kijowie (4429), w obwodzie czerniowieckim (4419) i w obwodzie lwowskim (4220).
Chińskie władze dały zielone światło dla rozpoczęcia prób klinicznych na ludziach kolejnego prototypu szczepionki przeciw Covid-19 - poinformował koncern Chongqing Zhifei Biological Products, który opracował potencjalną szczepionkę.
Prototyp opracowany został we współpracy z Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical i Instytutem Mikrobiologii Chińskiej Akademii Nauk.
Będzie to już siódmy prototyp szczepionki testowany na ludziach przez chińskie firmy. Łącznie na świecie trwają prace nad ponad 100 projektami, z których kilkanaście weszło już w etap prób klinicznych. Żaden z nich nie przeszedł jak dotąd szeroko zakrojonych prób trzeciej fazy, wymaganych przed wprowadzeniem na rynek.
Ponad 53 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu zachorowania na COVID-19 ma problemy z połykaniem - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z dwóch placówek medycznych z Katalonii.
Przyjęty przez ministerstwo obrony Izraela i uwzględniający ekstremalny rozwój wypadków, scenariusz dla drugiej fali epidemii koronawirusa przewiduje 125 tys. chorych, 7,5 tys. hospitalizowanych, w tym 2,5 tys. podłączonych do respiratorów i setki zmarłych.
Został przedstawiony przez szefa sztabu kryzysowego pułkownika Nochiego Mendela ministrowi obrony Beniemu Gancowi - informuje dziennik "Israel Hajom".
Liczba aktywnych przypadków w Izraelu w poniedziałek wieczorem wyniosła 4940, czyli jak zwraca uwagę portal Times of Israel, dwukrotnie więcej niż 7 czerwca. Jeśli bilans ten podwoi się ponownie, Izrael przekroczy rekordową liczbę aktywnych zakażeń z 15 kwietnia, 9808.
W dokumencie Centrum Informacji i Wiedzy do Walki z Koronawirusem, który został rozpowszechniony w czasie weekendu, stwierdzono, że "w Izraelu występuje obecnie druga fala choroby wywołanej przez koronawirusa, która różni się cechami od pierwszej fali, ale nie jest mniej poważna" - podaje dziennik "Haarec".
Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła o 503 do 190 862 - poinformował Instytut Roberta Kocha (RKI) zajmujący się chorobami zakaźnymi.
Kolejnych 10 osób zmarło - co zwiększyło liczbę zgonów z powodu pandemii do 8 895.
Jak wcześniej informował RKI współczynnik reprodukcji koronawirusa, zwany "R", wzrósł w Niemczech do 2,88 .
Współczynnik wynoszący 2,88 oznacza, że 100 osób zainfekowanych koronawirusem zakaża średnio 288 ludzi. Aby epidemia zaczęła stopniowo wygasać współczynnik ten musi wynosić mniej niż jeden.
Wśród niemieckich krajów związkowych najwięcej infekcji wykryto dotychczas w Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii i Badenii-Wirtembergii, a najmniej w sąsiadującej z Polską Meklemburgii-Pomorzu Przednim.
W poniedziałek według wstępnych szacunków w mieście Nowy Jork ok. 300 tys. osób wróciło do pracy. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano tylko 10 ofiar śmiertelnych koronowirusa.
Miasto wkroczyło w drugą fazę reaktywowania gospodarki. Faza pierwsza była bardzo ważna. Ale faza druga to naprawdę ogromny krok naprzód dla tego miasta. To właśnie teraz ruszy większość naszej gospodarki - przekonywał burmistrz Bill de Blasio na konferencji prasowej.
Rozluźnienie restrykcji pozwala na otwarcie po raz pierwszy od trzech miesięcy biur i restauracji na wolnym powietrzu. Udostępniono też klientom sklepy ze sprzedażą detaliczną. Pośród innych usług można korzystać z zakładów fryzjerskich, ale nie z kosmetycznych czy masaży.
Otwarto place zabaw. Jednak amatorzy grania w koszykówkę, piłkę nożną oraz innych zbiorowych dyscyplin sportu muszą jeszcze poczekać.
Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało o 4 577 nowych potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 i 759 kolejnych zgonach.
Łączna liczba zachorowań wzrosła do 185 122 a zgonów do 22 584.
Rząd przyznaje, że liczby te najprawdopodobniej nie odzwierciedlają rzeczywistej sytuacji w dziedzinie pandemii. W kraju przeprowadza się zbyt małą liczbę testów.
Meksyk jest drugim po Brazylii krajem w Ameryce Łacińskiej i siódmym na świecie pod względem śmiertelności i liczby zakażeń.
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział obniżenie co najmniej o połowę dodatku nadzwyczajnego dla najbardziej potrzebujących z powodu pandemii Covid-19. Brazylia się zadłuża, nie można ryzykować zaciągania długów nie do spłacenia - oświadczył Bolsonaro w programie telewizyjnym.
Nie możemy utrzymać wypłat z tytułu pomocy nadzwyczajnej na dotychczasowym poziomie 600 reali. Kosztuje nas ona co miesiąc 50 miliardów. Jeśli nasz kraj zadłuży się jeszcze bardziej, będziemy mieli problemy - dodał.
Przy obecnym kursie 1 dolar USA - 5,27 brazylijskich reali, miesięczna pomoc dla najbardziej potrzebujących Brazylijczyków miałaby się zmniejszyć - według zapowiedzi szefa brazylijskiego państwa - o połowę do równowartości ok. 60 dolarów USA.
Według przewidywań największych brazylijskich dzienników, odrzucenie przez parlament zapowiedzi prezydenta jest jednak całkowicie możliwe.
Od początku pandemii bezrobocie w Brazylii, które w kwietniu tego roku wynosiło 12,6 proc., wzrosło na początku czerwca wskutek wyhamowania gospodarki do 16 proc.
Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało o wzroście w ciągu ubiegłych 24 godzin potwierdzonych przypadków koronawirusa o 21 432 oraz o 654 kolejnych zgonach. Łączna liczba zachorowań przekroczyła już 1,1 mln a ofiar śmiertelnych osiągnęła 51 271.
Dzień wcześniej miłośnicy opalania się i kąpieli zapełnili słynne plaże Rio de Janeiro, w tym opiewane w piosenkach i filmach Copacabanę i Ipanemę. Większość nie miała masek ani nie przestrzegała zaleconego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dystansu co najmniej 1 metra między sobą.