Kilkudziesięciu najwybitniejszych chirurgów ręki z całej Europy przyjechało do Krakowa, gdzie przez weekend będą doskonalić swoje umiejętności m.in. w operacjach nadgarstka. Jak podkreślają lekarze, to jedna z najbardziej skomplikowanych części ludzkiego ciała. Ćwiczenia, będą przeprowadzane na preparatach anatomicznych kończyn.
To będą kończyny ludzkie specjalnie przygotowane do tego, żeby jak najlepiej oddać rzeczywistą sytuację podczas zabiegu, czyli kończyny ludzkie pochodzące z ciał zmarłych. Specjalnie sprowadzane z zakładów anatomii w Niemczech. Lekarze będą przeprowadzać ćwiczenia na barku, na kolanie, czy na biodrze - tłumaczy w rozmowie z reporterem RMF FM doktor Mariusz Bonczar, jeden z najwybitniejszych chirurgów ręki w Polsce. Jak podkreśla, warunki zabiegu będą takie same jak w rzeczywistości. Operowana kończyna nie będzie ukrwiona, bo wtedy lekarze nie mogliby rozpoznać jej struktury anatomicznej.
Krew podczas prawdziwego zabiegu jest wyciskana. Wtedy możemy operować w sposób bezkrwawy, żeby nie uszkodzić poszczególnych struktur - podkreśla doktor Bonczar. Tak samo jest tutaj. To będą naturalne implanty, kostne płytki, śruby. Będziemy naprawiać uszkodzone więzadła nadgarstkowe. Można je najpierw uszkodzić a potem zszyć - mówi specjalista.
Nadgarstek to jeden z najbardziej skomplikowanych elementów ludzkiego ciała. Nie ma drugiego takiego stawu, gdzie osiem kości współpracuje razem, każda w swoim stawie.One się łączą jeszcze z kolejnymi pięcioma. To jest nasza zdobycz ewolucyjna, żeby móc chwycić przedmiot ręką w każdej pozycji nadgarstka. Tego nie mają np. małpy. My, ludzie możemy chwycić a do tego jeszcze ruszać ręką - tłumaczy doktor Bonczar.
Zaproszeni goście zagraniczni i polscy, którzy biorą udział, jako wykładowcy:
1.Christophe Mathoulin ( Francja)
2.Max Haerle ( Niemcy) - Kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej i Chirurgii Ręki w Tubingen
3.Marc Garcia Elias ( Hiszpania) - Kierownik Instytutu Kaplana w Barcelonie - przez wszystkich uważany, jako nr 1 w dziedzinie problemów nadgarstka
4.Massimo Ceruso ( Włochy)
5.Francesco del Pinal ( Hiszpania)
6.Radek Kebrle ( Czechy)
7.Prof. Andrzej Żyluk ( Szczecin) - Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki
8.Prof. Leszek Romanowski - Poznań - były Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki
9.Prof. Stanisław Pomianowski - Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Otwocku
10.Dr med. Ireneusz Walaszek - Szczecin, członek Zarządu PTChR
11.Dr med. Przemysław Lubiatowski - Poznań, członek Zarządu PTChR
12.Dr med. Jan Franiel - Katowice, członek Zarządu PTChR
13.Dr med. Grzegorz Adamczyk - Warszawa - Carolina Medical Center
14.Dr med. Maciej Miszczak- Warszawa - Carolina Medical Center
15.Dr Dariusz Michalik - Warszawa, Klinika Ortopedii i Traumatologii w Otwocku
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video