W Krakowie można od wtorku kupić bilet za 15 zł obowiązujący w komunikacji miejskiej w trakcie ŚDM, od 26 do 31 lipca. Niska cena ma zachęcić do korzystania z transportu zbiorowego nie tylko pielgrzymów, ale przede wszystkim mieszkańców.

REKLAMA

Bilet będzie ważny w mieście i w strefie aglomeracyjnej, czyli podmiejskiej na dowolną liczbę przejazdów. Nie trzeba go kasować. Ma on nieco większy format niż zwykły bilet, niebiesko-żółto-czerwoną kolorystykę, napis ŚDM i daty obowiązywania.

Od wtorku bilet jest dostępny w punktach sprzedaży MPK, 127 biletomatach stacjonarnych oraz biletomatach zamontowanych w tramwajach i autobusach. Nie będą go sprzedawać kierowcy i motorniczy. Bilety te można będzie także kupić w 300 kioskach w centrum miasta oraz korzystając z aplikacji mobilnych.

Dla osób kolekcjonujących pamiątki z różnych edycji ŚDM może mieć znaczenie, że bilet drukowany z automatów będzie czarno-biały, a nie kolorowy. Bilet za 15 zł nie jest ofertą dla tych, którzy wykupili tzw. pakiety pielgrzyma. Te osoby w ramach pakietu zapłaciły już za komunikację miejską. Jak powiedział rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk w punktach sprzedaży biletów MPK będą dostępne ulotki dotyczące komunikacji zbiorowej podczas ŚDM. Będą tam też osoby udzielające informacji w językach obcych. Od 29 lipca punkt zlokalizowany na Dworcu Wschód będzie czynny nieprzerwanie aż do północy 31 lipca - podkreślił.

Pod numerem infolinii MPK (12) 19150 w czasie ŚDM będzie można uzyskać informacje także w języku angielskim, a w godz. 6-22 będą osoby odpowiadające na pytania także w językach: niemieckim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim i ukraińskim.

Ograniczenia i strefy

W trakcie ŚDM w Krakowie będą wyznaczone trzy strefy ograniczonego ruchu i dwie zamknięte. Najlepszym sposobem podróżowania może się okazać komunikacja miejska. Między 26 a 31 lipca po Krakowie z dużą częstotliwością kursować ma w sumie 250 składów tramwajowych i 580 autobusów. Do godziny 9 rano będą kursowały normalne linie tramwajowe i autobusowe, według rozkładów jazdy jak w roku szkolnym. Później aż do 1 w nocy uruchomione będą specjalne linie "korytarzowe" ułatwiające pielgrzymom dojazd do miejsc wydarzeń. Część normalnych linii będzie w tym czasie zawieszona. Linie specjalne będą oznakowane literą S, a literą P dowożące pielgrzymów w rejon parkingów. Od 26 do 29 lipca będą funkcjonowały trzy specjalne linie tramwajowe i trzy autobusowe oraz dwie parkingowe, a od 30 do 31 lipca będzie pięć specjalnych linii tramwajowych, pięć autobusowych i dwie parkingowe.