Na Stadionie Narodowym w Warszawie po godz. 19 zakończyła się ceremonia otwarcia mistrzostw Europy siatkarzy. Spektakl trwał pół godziny. Następnie na rozgrzewkę wyszli siatkarze - przed meczem z Serbami. Mistrzostwa zakończą się 3 września w Krakowie.
Kosmiczna, nowoczesna i muzyczna - taka była ceremonia otwarcia mistrzostw Europy siatkarzy na PGE Narodowym w Warszawie. Był statek kosmiczny, kosmonauci z flagami państw na elektrycznych deskorolkach, fajerwerki i sporo muzyki.
W sumie w ceremonii wzięło udział 150 tancerzy oraz 50 dzieci. To one właśnie zaprezentowały w odblaskowych barwach nazwy czterech miast, gdzie odbędzie się faza grupowa mistrzostw Europy - Szczecina, Krakowa, Katowic i Gdańska.
Na środku boiska pojawiła się też wielka piłka od siatkówki, a kibice zostali zabrani na Volleyplanet.
W czasie ceremonii otwarcia wykonany został także hymn mistrzostw. Nagrał go zespół "Cugowscy". Nosi tytuł "Gra o wszystko".
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Witam wspaniałych kibiców, przyjaciół siatkówki. Dzisiaj wieczorem rozpoczynamy wielkie święto europejskiej siatkówki. Jestem przekonany, że tak jak trzy lata temu, gdy otwieraliśmy tutaj mistrzostwa świata, tak i teraz będziemy uczestniczyć w historycznym widowisku. Pokażmy całemu światu jak kibicują fani z Polski - powiedział prezes związku Jacek Kasprzyk.
Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał chwilę później prezes europejskiej konfederacji Aleksandar Boricic.
Meldujemy si z @Serwanski_P Za chwile rusza @eurovolley2017 na @PGENarodowy @RMF24pl pic.twitter.com/mRmdKmFQMn
J_Kalucki24 sierpnia 2017
Podczas samej ceremonii otwarcia na trybunach nie było kompletu widzów.
Polacy tylko raz w historii wygrali mistrzostwa Europy - w 2009 roku w Turcji. Wówczas kadrę prowadził Argentyńczyk Daniel Castellani. Teraz trenerem jest Włoch Ferdinando De Giorgi, który przed tym sezonem odmłodził kadrę i liczy na podobny sukces.
W fazie grupowej biało-czerwoni zmierzą się kolejno z Serbią, Finlandią i Estonią. Mecze z ostatnimi dwoma rywalami odbędą się w Gdańsku. Później - o ile Polacy awansują - przeniosą się do Krakowa, gdzie rozgrywać się będzie bezpośrednia walka o medale.
Do ćwierćfinałów bezpośrednio awansują zwycięzcy grup. W barażach zagrają zespoły z drugich i trzecich miejsc. Z dalszej rywalizacji odpadają zespoły, które uplasują się na ostatnich pozycjach.
Grupa A: Finlandia, Estonia, Polska, Serbia (Warszawa, Gdańsk)
Grupa B: Słowacja, Czechy, Niemcy, Włochy (Szczecin)
Grupa C: Bułgaria, Rosja, Słowenia, Hiszpania (Kraków)
Grupa D: Holandia, Turcja, Belgia, Francja (Katowice)