Adam Niedzielski poinformował o zawieszeniu dyrektora szpitala miejskiego w Radomiu Marka Pacynę. Na podstawie przepisów covidowych poprosił dyrektora NFZ o wskazanie osoby, która będzie zarządzać placówką. Powodem jest konflikt o powstanie szpitala tymczasowego w tym mieście. "Ta decyzja to próba odwrócenia uwagi od nieudolności i nieporadności rządu w walce z pandemią i przerzucanie na samorząd odpowiedzialności za swoje złe decyzje" - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.
"Dzisiejsze wyniki, ta dzienna liczba zachorowań świadczy o tym, że mamy do czynienia z trudną sytuacją, która wymaga trudnych decyzji. Odpowiedzią na trzecią falę, potrzebę hospitalizacji pacjentów są szpitale tymczasowe. Powstały w 40 lokalizacjach po to, aby pomóc w walce z pandemią" - powiedział minister zdrowia.
"Niestety z kilku miejsc docierają do nas sygnały o trudnej współpracy z lokalnymi samorządami, a to nie jest czas w którym możemy poświęcać energię na niesnaski" - zaznaczył Adam Niedzielski. W tym kontekście wymienił Radom. "Sytuacja jest absolutnie nieakceptowalna" - ocenił.
"Zajętość łóżek na Mazowszu przekracza 70 proc., w przypadku łóżek respiratorowych to 80 proc. Ta sytuacja nie pozwala na kłótnie, na brak kooperacji. Potrzebne jest szybkie działanie" - podkreślił minister.
Adam Niedzielski przekonuje, że nie jest to decyzja polityczna. Jednak - jak zwrócił uwagę - właścicielem szpitala jest prezydent Radomia wspierany przez Koalicję Obywatelską.
Za powstanie szpitala tymczasowego w Radomiu odpowiada wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł z PiS oraz państwowa spółka Totalizator Sportowy. W grudniu ub.r. władze miasta nie zaakceptowały proponowanych warunków umowy dotyczących adaptacji i wyposażenia pomieszczeń oraz kosztów utrzymania placówki. Strony doszły do porozumienia w lutym.
"Podjąłem decyzję, żeby zawiesić dyrektora szpitala miejskiego pana Marka Pacynę w pełnieniu obowiązków, a jednocześnie korzystając z rozwiązań, które daje ustawa covidowa wprowadzić pełnomocnika, którego głównym zadaniem będzie jak najszybsze zorganizowanie szpitala tymczasowego w Radomiu" - tłumaczył szef MZ.
Adam Niedzielski przekazał, że zwrócił się także z prośbą do prezesa NFZ o wytypowanie osoby, która będzie w imieniu ministra zarządzała szpitalem.
"Pan prezes Nowak wskazał mi kierownika radomskiej delegatury pana Andrzeja Cieślika" - powiedział minister.
"Decyzja Ministra Zdrowia dotycząca zawieszenia dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacyny to próba odwrócenia uwagi od nieudolności i nieporadności rządu w walce z pandemią i przerzucanie na samorząd odpowiedzialności za swoje złe decyzje" - twierdzi natomiast prezydent Radomia Radosław Witkowski.
"Sformułowane w uzasadnieniu zarzuty są bezpodstawne. Zarówno władze miasta, jak i dyrekcja szpitala na każdym etapie pandemii współpracowały z wojewodą, by zapewnić pacjentom chorym na Covid-19 jak najlepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Już w listopadzie zeszłego roku, jako pierwsi wskazaliśmy lokalizację szpitala tymczasowego. Przeznaczyliśmy na ten cel nowy budynek Centrum Rehabilitacji. Jednocześnie przypominam, że decyzją premiera, do zorganizowania szpitala został zobowiązany Totalizator Sportowy" - zaznacza.
"Decyzja ministra ma absolutnie polityczny charakter. Jak się bowiem okazało, dla pana ministra jednym z argumentów w tej konkretnej sprawie była także moja przynależność polityczna. Uważam, że w czasie kiedy na szali jest ludzkie zdrowie i życie, wprowadzanie do dyskusji takich elementów jest nieetyczne i zwyczajnie nie na miejscu" - stwierdza prezydent Radomia Radosław Witkowski.
17 260 nowych zakażeń odnotowano w Polsce. To najwięcej od początku tego roku. Zmarło 398 osób - to najnowsze, pochodzące z środy dane MZ.
Resort przekazał w środę, że najwięcej dziennych zakażeń było na Mazowszu - 2596, najmniej w woj. opolskim - 250. Pozostałe przypadki pochodziły z województw: śląskiego (2452), małopolskiego (1497), wielkopolskiego (1358), warmińsko-mazurskiego (1272), pomorskiego (1207), dolnośląskiego (1047), łódzkiego (1022), podkarpackiego (976), kujawsko-pomorskiego (946), lubelskiego (616), podlaskiego (518), zachodniopomorskiego (478), lubuskiego (413), świętokrzyskiego (338).
Łącznie od marca ub.r. zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1 828 313 osób, z których 45 997 zmarło.
Już tylko 6 wolnych łóżek było w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w środę wczesnym popołudniem. Zajętych było 214 z 220 miejsc. To ustalenia reporterów RMF FM. Do 43 wzrosła też liczba chorych na Covid-19 w miejskim Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie.
Wojewoda mazowiecki kolejny raz apeluje o zgłaszanie się personelu medycznego do pracy w tej placówce, by uruchomić następne łóżka.
Z wysokim obłożeniem w szpitalach tymczasowych zmaga się województwo pomorskie.
Tam wolne miejsca zostały tylko w Sopocie, a i to w każdej chwili może się zmienić, bo w regionie przybywa zakażeń koronawirusem.