Deputowani do parlamentu są zamieszani w afery korupcyjne - podały służby śledcze w Kijowie. 100 tys. ukraińskich żołnierzy przeszło zagraniczne przeszkolenie. Ukraina wdraża i będzie wdrażać wszystkie zalecenia Unii Europejskiej - zapewni prezydent Zełenski. Wojska rosyjskie "zebrały odpowiednie rezerwy" i przystępują do działań ofensywnych w okolicach Bachmutu - powiedział rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio. Jak zaznaczył, Rosjanie próbują odzyskać utracone wcześniej pozycje i skupili ataki na Kliszczijiwkę, wieś położoną na terenach odzyskanych we wrześniu przez siły ukraińskie. W tym artykule znajdziesz najważniejsze wydarzenia związane z wojną w Ukrainie z wtorku 21 listopada.
Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) przekazało we wtorek, że wykryte zostały afery korupcyjne, w które zamieszani są deputowanych do Rady Najwyższej (parlamentu). Według śledczych wartość oszustw to 1 mld hrywien.
Sprawdza się czarny scenariusz dla Ukrainy. Od momentu wybuchu wojny w Izraelu, dostawy amunicji z USA dla Kijowa spadły o 30 proc. Prezydent Czech Petr Pavel uważa, że w obecnej sytuacji, gdy Rosja otrzymuje sprzęt od sojuszników z Korei Północnej i Iranu, przetrwanie przez Ukrainę zimy może być trudne.
Papież Franciszek powiedział we wtorek, że naród ukraiński "broni swojej tożsamości". Musimy być blisko w tym wielkim cierpieniu i modlić się za ten naród, modlić się, aby zapanował pokój - mówił papież po projekcji filmu dokumentalnego Jewgienija Afinewskiego "Wolność w ogniu. Wojna Ukrainy o wolność " w Watykanie.
W pokazie w watykańskiej Auli Synodu uczestniczyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego.
Po projekcji i minucie modlitwy w milczeniu za ofiary konfliktu papież podziękował za świadectwo wielkiego bólu i powiedział: Wojny są zawsze porażką.
Widzieliśmy to okrucieństwo, ten naród, który broni swojej tożsamości. Musimy być blisko w tym wielkim cierpieniu i modlić się za ten naród, modlić się, aby zapanował pokój - podkreślił Franciszek.
Armia rosyjska zrzuciła dzisiaj 28 bomb na rejon berysławski. Jeden z pocisków trafił prywatny dom. Pod jego gruzami zginął 65-letni właściciel budynku - poinformowały ukraińskie władze.
O konieczności dalszego wspierania Ukrainy w wymiarze energetycznym mówił we wtorek podczas wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych formatu G7+ wiceszef MSZ Wojciech Gerwel. Przypomniał o roli Polski jako ważnego hubu logistycznego w przesyłaniu pomocy dla walczącej Ukrainy.
"W wydarzeniu, którego współgospodarzami byli sekretarz stanu USA Antony Blinken i szef dyplomacji Japonii Iwao Horii, uczestniczyli przedstawiciele dwudziestu jeden państw oraz organizacji. W trakcie rozmów minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przedstawił aktualną sytuację na Ukrainie oraz bieżące potrzeby, powstałe w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną" - przekazało polskie MSZ.
Według stanu na 21 listopada ponad 100 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy ukończyło szkolenie w ośrodkach szkoleniowych ponad 30 krajów partnerskich.
Takie dane przekazał podczas odprawy zastępcy szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Oleksandr Kyrylenko.
Rosyjskie rakiety uderzyły we wtorek w budynki administracyjne portu w Odessie. Według ukraińskiego dowództwa wojskowego pociski trafiły w "otwartą powierzchnię, budynki administracyjne i infrastrukturę portową".
Jak przekazano na Telegramie, Rosja użyła pocisków rakietowych Х-31.
Polska będzie niezłomnie stała z wami ramię w ramię i będzie was wspierała w walce z agresorem - zapewnił prezydent Andrzej Duda w nagraniu skierowanym do Ukraińców w 10. rocznicę rozpoczęcia proeuropejskich protestów na głównym placu w Kijowie.
Prezydent @AndrzejDuda z okazji 10. rocznicy Majdanu: Pragn zapewni Was, e Polska bdzie niezomnie staa z Wami rami w rami i bdzie Was wspieraa w walce z agresorem. Nikt bowiem tak dobrze jak Polacy nie rozumie, jak wielk cen trzeba paci za wolno i niepodlego. pic.twitter.com/0uD8odIEXb
prezydentplNovember 21, 2023
We wtorek przypada 10. rocznica rozpoczęcia proeuropejskich protestów na głównym placu stolicy Ukrainy, Majdanie Niepodległości, wywołanych wstrzymaniem przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Był to początek ruchu społecznego znanego jako Euromajdan, który doprowadził do Rewolucji godności i prozachodniego zwrotu w ukraińskiej polityce. Trwające do lutego 2014 r. protesty były brutalnie pacyfikowane przez milicję i służby, zginęło ponad 100 demonstrantów.
Ukraina wdraża i będzie wdrażać wszystkie zalecenia Unii Europejskiej, będące warunkiem rozpoczęcia formalnych rozmów akcesyjnych z UE; decyzja, która ma zapaść w grudniu, będzie wyzwaniem dla jedności całej wspólnoty - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie, z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i prezydent Mołdawii Mai Sandu, prezydent Wołodymyr Zełenski.
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow oświadczył, że na razie nie zapadły żadne decyzje w sprawie wymiany dowódców wojskowych, jednak zapewnił, że prowadzone są działania na rzecz podwyższenia efektywności dowodzenia armią.
Temat zmiany dowódców jest omawiany w naszym wewnętrznym kole wojskowym. Mogę tylko powiedzieć, że na razie nie zapadły żadne decyzje - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego resortu obrony.
W zeszłym tygodniu portal "Ukrainska Prawda" doniósł, że minister Umierow zamierza zwolnić ze stanowisk trójkę generałów: szefową Medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy Tetianę Ostaszczenko, dowódcę ugrupowania "Tawria" Ołeksandra Tarnawskiego i dowódcę Połączonych Sił Serhija Najewa.
Jedyną osobą, która straciła dotychczas posadę, jest Ostaszczenko. Została ona zwolniona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego 19 listopada. Gen. Ostaszczenko była wcześniej krytykowana przez lekarzy i wolontariuszy za złą organizację opieki medycznej na froncie.
Źródła "Ukrainskiej Prawdy" nie mówiły wówczas o przyczynach ewentualnego usunięcia ze stanowisk Tarnawskiego i Najewa. Portal wskazał jednak, że ten ostatni może znajdować się w polu zainteresowania śledczych badających sprawę obrony obwodu chersońskiego w 2022 r.
Ukraińscy partyzanci otruli rosyjskich żołnierzy trutką na szczury dodaną do zamówionego przez wojskowych z baru jedzenia - poinformował we wtorek Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer okupowanego Melitopola na południowym wschodzie Ukrainy. Kilku wojskowych zmarło.
Członkowie ukraińskiego ruchu oporu dowiedzieli się, że Rosjanie zamawiają w jednym z miejscowych barów jedzenie i alkohol, po czym do zamówionych porcji dodali trutki na szczury - pisze RBK-Ukraina.
Według mera pewna liczba żołnierzy sił okupacyjnych zmarła wskutek zatrucia. Rosyjskie media poinformowały o trzech zmarłych i jednym oficerze w stanie ciężkim.
Budowa strategicznego partnerstwa oraz włączenie Polski w proces powojennej odbudowy Ukrainy to cel kongresu "Join in!", który we wtorek odbył się w Kielcach. Polska jest naszym największym partnerem handlowym. Jest jeszcze wiele obszarów, w których moglibyśmy współpracować - powiedział ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius ogłosił we wtorek w Kijowie nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,3 mld euro. Znajdą się w nim dodatkowe systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM, amunicja i miny przeciwczołgowe - oświadczył.
"To dla mnie zaszczyt ogłosić nowy pakiet pomocy podczas mojej wizyty tutaj. Do tego pakietu włączono, oczywiście, kolejne cztery systemy IRIS-T SLM, pociski artyleryjskie kalibru 155 mm oraz miny przeciwczołgowe" - powiedział Pistorius na wspólnym briefingu ze swym ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem.
Niemiecki minister wyjaśnił, że w ramach nowego pakietu Ukraina otrzyma dodatkowe 20 tys. pocisków, które znajdą się w zapowiedzianej wcześniej puli 140 tys. pocisków, przewidzianej w nadchodzącym roku.
Prezydent Czech Petr Pavel na spotkaniu dowódców czeskiej armii we wtorek powiedział, że dostawy broni na Ukrainę wciąż grzęzną, a ukraińska kontrofensywa nie rozwinęła się tak, jak oczekiwali tego sami Ukraińcy. Zdaniem emerytowanego generała zachodnie wsparcie nie było wystarczająco duże i szybkie.
"Dostawy broni, których Ukraina potrzebuje, aby odnieść sukces w wojnie z Rosją, są spóźnione i nie osiągają niezbędnego poziomu" - zaznaczył czeski prezydent. Pavel, który w przeszłości kierował Komitetem Wojskowym NATO, stwierdził że sami ukraińscy żołnierze czują się nie tylko zmęczeni, ale są coraz bardziej rozczarowani zachodnim wsparciem. Czują, że zostali pozostawieni sami sobie - ocenił prezydent. Jak dodał, Rosja dobrze wykorzystała ostatni czas i wyciągnęła wnioski z przebiegu walk, zwielokrotniła produkcję wojskową i jest w stanie dostarczyć taką samą lub większą ilość sprzętu i amunicji niż ta, którą Zachód może dostarczyć na Ukrainę.
Ministerstwo obrony Rosji zaczęło nabór do oddziałów, które będą rozmieszczone w Afryce i zastąpią niegdyś działających tam najemników z Grupy Wagnera - podał w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Nabór rozpoczął się po tym, jak resortowi obrony Rosji nie udało się zwerbować byłych wagnerowców do działań w Afryce - informuje ISW. Analitycy powołują się na doniesienia jednego z prokremlowskich blogerów wojennych, który opublikował reklamę zachęcającą do wstąpienia do "afrykańskich" jednostek. Będą one - według blogera - formowane w Libii. ISW przypomina, że latem br. w Libii złożył wizytę wiceminister obrony Rosji Junus-Bek Jewkurow.
Ludzie Władimira Putina próbowali mnie zabić 5-6 razy i nadal nie zrezygnowali z tego, by siłą odsunąć mnie od władzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Sun".
Zełenski porównał reakcję na próby zabicia go do reakcji na Covid-19 - pierwsza wywołała panikę, jak pojawienie się pandemii, ale każda kolejna była przyjmowana spokojniej.
W poniedziałek Węgry dostarczyły Ukrainie 100 respiratorów - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje przekazane przez szefa lwowskiej obwodowej administracji wojskowej Maksyma Kozyckiego.
"Respiratory zostały dostarczone do obwodu lwowskiego i natychmiast rozprowadzone wśród instytucji medycznych w obwodach odeskim, mikołajowskim, chersońskim, charkowskim, dniepropietrowskim, kijowskim, zaporoskim, sumskim, tarnopolskim, iwano-frankowskim, połtawskim, donieckim, a także w Kijowie i Lwowie" - napisał Kozycki na swoim kanale w Telegramie.
Celem wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa w Kijowie jest zapoznanie się z sytuacją na Ukrainie oraz sprawdzenie skuteczności wsparcia, udzielanego temu państwu w wojnie z Rosją - poinformował niemiecki resort obrony.
Na trzy lata więzienia skazał sąd wojskowy na Sachalinie, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, żołnierza za odmowę udziału w wojnie na Ukrainie - podał we wtorek niezależny portal The Moscow Times. To drugi taki wyrok na Sachalinie wydany od początku listopada tego roku.
Pięć osób zginęło w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodach: donieckim, charkowskim i chersońskim - poinformowały władze regionów. Szef obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin zaznaczył, że na miasto spadło w ciągu minionej doby 16 rosyjskich pocisków.
Rosjanie przeprowadzili łącznie 44 ostrzały na miejscowości w tym regionie, z użyciem: artylerii, czołgów moździerzy, lotnictwa, systemów rakietowych i dronów.
Russian attacks kill 3, injure 4 in Kherson, Kharkiv oblasts.Russian multi-weapons attacks in Kherson and Kharkiv oblasts killed at least three people and injured another four in the past day, regional authorities reported on Nov. 21.https://t.co/XolUzeBK6M
KyivIndependent21 listopada 2023
Rosjanie atakują pozycje oddziałów ukraińskich wszędzie, wysyłając do szturmu oddziały złożone z więźniów. W rejonie Kliszczijiwki pod Bachmutem wojska rosyjskie ponoszą ciężkie straty - poinformował dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski.
"Okupanci rosyjscy nadal wykorzystują do szturmów pozycji ukraińskich na wszystkich kierunkach oddziały Sztorm Z i Sztorm V, złożone z więźniów i żołnierzy, którzy dopuścili się wykroczeń" - napisał Syrski na Telegramie.
Nazwa "Sztorm", w połączeniu z propagandowymi symbolami inwazji na Ukrainę, używana jest nieoficjalnie na określenie oddziałów szturmowych złożonych ze zwerbowanych na wojnę więźniów. Jednostki te funkcjonują również jako oddziały karne, do których wcielani są żołnierze łamiący dyscyplinę.
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius przybył z wizytą do Kijowa - poinformowały służby prasowe resortu obrony w Berlinie. Nie podały dalszych szczegółów na temat wizyty. Według dziennika "Zeit" Pistorius spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Minister przeprowadzi w Kijowie rozmowy również ze swym ukraińskim odpowiednikiem Rustemem Umierowem - dodał "Zeit".
Minister #Pistorius ist in die #Ukraine gereist, um sich persnlich ein Bild von der aktuellen Lage und der Wirksamkeit der Untersttzung zu machen. Zu Beginn seines Besuchs hat er in Erinnerung an die Helden des #Maidan Blumen an der Gedenksttte in #Kiew niedergelegt. pic.twitter.com/BwGTqNjQCc
BMVg_Bundeswehr21 listopada 2023
Pistorius weźmie w Kijowie udział w obchodach 10. rocznicy rozpoczęcia proeuropejskich protestów na głównym placu stolicy, Majdanie Niepodległości, wywołanych wstrzymaniem przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Był to początek ruchu społecznego znanego jako Euromajdan, który doprowadził do Rewolucji godności i prozachodniego zwrotu w ukraińskiej polityce. Trwające do lutego 2014 r. protesty były brutalnie pacyfikowane przez milicję i służby, zginęło ponad 100 demonstrantów.
Ten years of dignity. Of pride. Of striving for freedom.The cold winter nights of Euromaidan have changed Europe forever. Today, it is clearer than ever. The future of Ukraine is in the European Union.The future that the Maidan fought for has finally begun. pic.twitter.com/Z0xD4Ss3Qs
vonderleyen21 listopada 2023