Izrael potwierdził, że jego siły lądowe weszły w nocy na północ Strefy Gazy, rozszerzając operację przeciwko palestyńskiemu Hamasowi. Jak podała telewizja Al-Dżazira, cywile w Gazie zostali pozbawieni dostępu do internetu i telefonii komórkowej. Ranni i zmarli są przewożeni prywatnymi samochodami. Nowa odsłona konfliktu izraelsko-palestyńskiego to efekt krwawego ataku Hamasu 7 października.
W ciągu trzech tygodni walk zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i ponad 7,3 tys. mieszkańców Strefy Gazy.
Weszliśmy w nowy etap wojny (...) Atakowaliśmy nad ziemią i pod ziemią, atakowaliśmy agentów terroryzmu wszystkich szczebli, wszędzie - oświadczył w sobotę minister obrony Izraela Joaw Galant w nagranym oświadczeniu. Dodał, że "instrukcje dla wojsk są jasne: operacja będzie kontynuowana aż do nowego rozkazu".
Na X (dawny Twitter) izraelskie wojsko po godzinie 14 opublikowało ponad 1,5-minutowe nagranie wideo, podczas którego zwrócono się do mieszkańców Gazy.
"Wzywamy wszystkich mieszkańców północnej Gazy o tymczasową relokację na teren Gazy południowej. Powtarzam: Wzywamy wszystkich mieszkańców północnej Gazy o tymczasową relokację na teren Gazy południowej" - powiedział przedstawiciel armii. Jak dodano, "to tymczasowy krok". Powrót ma być możliwy po zakończeniu działań militarnych.
An urgent message for the residents of Gaza: pic.twitter.com/GAW3a7lWt8
IDFOctober 28, 2023
Izrael potwierdził w sobotę rano, że jego siły lądowe weszły w nocy na północ Strefy Gazy i "rozszerzyły operację lądową" przeciwko palestyńskiemu Hamasowi.
Video activity of the IDF Ground Forces in Gaza. pic.twitter.com/FWt0pFO53q
IDFOctober 28, 2023
W nocy z piątku na sobotę podczas zmasowanych uderzeń z powietrza na pozycje Hamasu trafiono w około 150 celów tego ugrupowania, znajdujących się w podziemnych tunelach - przekazała w sobotni poranek izraelska armia.
Rządzący Strefą Gazy Hamas poinformował w godzinach porannych w sobotę, że jego siły napotkały wojska izraelskie w północnej części palestyńskiej enklawy i że są gotowe przeciwstawić się ofensywie lądowej Izraela - przekazał portal dziennika "The Jerusalem Post".
Telewizja Al-Dżazira podała w sobotę, że Palestyńczycy nie są w stanie dodzwonić się do pogotowia ratunkowego po tym, jak izraelskie bombardowania pozbawiły ludność cywilną dostępu do internetu i telefonii komórkowej w Strefie Gazy.
Ranni i zmarli są przewożeni prywatnymi samochodami. "Gaza została pozbawiona prądu" - ogłosiła firma Paltel, największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Gazie.
Armia Izraela poinformowała, że wyrazi zgodę na przekazanie znacznie większej, niż dotychczas ilości pomocy humanitarnej z Egiptu do Strefy Gazy - przekazał w sobotę portal Times of Israel.
Overnight, IDF fighter jets struck Asem Abu Rakaba, the Head of Hamas' Aerial Array. Abu Rakaba was responsible for Hamas' UAVs, drones, paragliders, aerial detection and defense.He took part in planning the October 7 massacre and commanded the terrorists who infiltrated...
IDFOctober 28, 2023
Siły Obronne Izraela (Israel Defense Forces - IDF) mają nadzieję, że dostarczenie dodatkowych zapasów żywności, wody i środków medycznych zachęci większą liczbę Palestyńczyków do opuszczenia północnej części Strefy Gazy i ewakuacji na południe - podkreślił portal.
Armia zaznaczyła, że nie pozwoli na dostarczanie paliwa do Strefy Gazy, ponieważ jest ono wykorzystywane przez Hamas do prowadzenia walk z Izraelem.
W piątek późnym wieczorem przedstawiciele władz Izraela i amerykańskiej administracji powiedzieli telewizji ABC News, że operacje prowadzone w Strefie Gazy nie stanowią właściwej ofensywy na pełną skalę. Peter Lerner, jeden z rzeczników IDF zapewnił ABC News, że oczekiwana inwazja jeszcze się nie rozpoczęła.
Doradca izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, Mark Regew, powiedział wieczorem w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, że Izrael zwiększa presję na Hamas, trwają jego operacje militarne. Gdy to się skończy, Strefa Gazy będzie zupełnie inna - dodał Regew.
Z kolei w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji MSNBC Regew oświadczył, że "dziś w nocy Hamas poczuje nasz gniew". Hamas zapłaci za swoje zbrodnie przeciw ludzkości, tej nocy zaczynamy mu odpłacać - dodał.
"Jeśli (premier Izraela Benjamin) Netanjahu zdecyduje się wkroczyć dziś w nocy do Gazy, to ruch oporu jest gotowy" - oznajmił w komentarzu na Telegramie członek biura politycznego Hamasu Izzat al-Riszk.
Portal Times of Israel podał wieczorem, że - według źródeł palestyńskich - izraelska armia lądowa z użyciem czołgów prowadzi operacje w Strefie Gazy.
Wcześniej w piątek izraelskie siły powietrzne przeprowadziły intensywne bombardowania enklawy, prawdopodobnie przygotowując inwazję lądową - podaje portal.
Urzędnicy z krajów arabskich i zachodnich potwierdzili, że Hamas zgromadził zapasy w swojej rozległej sieci tuneli. Mają tam setki tysięcy galonów (1 galon to około 3,8 litra - red.) paliwa do pojazdów i rakiet. Posiadają też magazyny amunicji, materiałów wybuchowych oraz zapasy żywności, wody i lekarstw - powiadomił w piątek dziennik, powołując się na własnych informatorów.
Wyższy rangą urzędnik libański przyznał, że Hamas ma wystarczającą ilość zapasów, aby kontynuować walkę przez trzy do czterech miesięcy bez konieczności uzupełniania tych zasobów.
24 października Siły Obronne Izraela (IDF) opublikowały zdjęcia przedstawiające zbiorniki paliwa w Strefie Gazy. Armia powiadomiła, że posiada dowody potwierdzające ukrycie przez Hamas około 500 tys. litrów oleju napędowego.
These fuel tanks are inside Gaza. They contain more than 500,000 liters of fuel.Ask Hamas if you can have some. https://t.co/Dlag6VdbMq pic.twitter.com/WXzZMFr8yI
IDFOctober 24, 2023
2,3 mln ludzi mieszkających w Strefie zostało de facto pozbawionych łączności ze światem. Firmy Jawwal i Paltel, dostawcy usług telekomunikacyjnych w Strefie Gazy, poinformowała w piątek wieczorem, że powodu intensywnych bombardowań przestały działać telefony komórkowe i internet.
Czerwony Półksiężyc poinformował, że stracił wszelką łączność ze swoimi zespołami medycznymi i salami operacyjnymi. Inne organizacje pomocowe przekazały, że straciły kontakt ze swoimi placówkami w Strefie Gazy.
Wicepremier i minister spraw zagranicznych Jordanii Ajman Safadi poinformował natomiast wieczorem, że jeśli Izrael rozpocznie inwazję lądową w Strefie Gazy, to "wynikiem będzie katastrofa humanitarna na epicką skalę".
Izraelski minister obrony Joaw Galant, który rozmawiał w Tel Awiwie z grupą zagranicznych korespondentów, powiedział w piątek, że ofensywa lądowa zostanie przeprowadzona po kilku tygodniach ataków na Strefę Gazy z powietrza. Ze względu na dużą sieć podziemnych tuneli, "zajmie to dużo czasu", zanim izraelskie siły będą mogły przystąpić do drugiej fazy operacji.
Ta druga faza, o "niskiej intensywności", polegać ma na likwidowaniu mniejszych "ośrodków oporu" Hamasu - wyjaśnił Galant.
Odnosząc się do zakazu wwożenia paliwa do Strefy Gazy, krytykowanego przez organizacje humanitarne, minister powiedział, że Hamas skonfiskowałby każdą ilość paliwa dostarczonego do Strefy, ponieważ wykorzystuje je do generatorów pompujących powietrze do podziemnych tuneli. Galant pokazał dziennikarzom zdjęcia lotnicze, przedstawiające - jak wyjaśniał w piątek - szyb tunelu położony tuż obok szpitala.
Szef Pentagonu Lloyd Austin ocenił w piątek, że sieć tuneli w Strefie Gazy będzie dla izraelskich sił bezprecedensowym wyzwaniem. Dodał też, że kampania sił amerykańskich w Iraku o odbicie Mosulu, która zajęła dziewięć miesięcy, może się w sumie okazać łatwiejsza niż to, co czeka Izraelczyków - relacjonuje Reuters.
Źródła w izraelskich siłach bezpieczeństwa - cytowane przez agencję - przyznają, że bombardowania Strefy Gazy nie wyrządziły większych szkód w sieci tuneli. Jest ona tak gęsta, że w Izraelu nazywana jest "metrem". Według źródeł wywiadowczych nadal działają też te podziemne przejścia, przez które z Egiptu transportowane jest zaopatrzenie do Strefy Gazy.
Rzecznik Izraelskich Sił Obronnych (IDF) kontradmirał Daniel Hagari oznajmił podczas piątkowej konferencji prasowej, że bojownicy Hamasu "prowadzą wojnę ze szpitali", w których przemieszczają się bez ograniczeń. Hamas przekształcił szpitale w centra kontroli i dowodzenia oraz kryjówki dla terrorystów i dowódców, a jedna z najważniejszych baz operacyjnych organizacji znajduje się pod szpitalem Szifa w mieście Gaza - dodał Hagari.
Członek biura politycznego Hamasu Izzat al-Riszk, cytowany przez portal Times of Israel, nazwał wypowiedź Hagariego kłamstwem i "preludium do następnej masakry" mieszkańców Strefy Gazy.
Hagari zapewnił jednak podczas konferencji prasowej, że informacje o wykorzystywaniu szpitali przez Hamas zostały oparte na wielu danych wywiadowczych zebranych przez różne służby, a informacje te udostępniono już sojusznikom Izraela. Podkreślił też, że jeśli "obiekty medyczne są wykorzystywane do działań terrorystycznych, to w świetle prawa międzynarodowego tracą status chroniony".
Prowadzimy rozmowy z Izraelem na temat "pauzy humanitarnej" w działaniach zbrojnych, by pozwolić na uwolnienie zakładników i uważamy, że Izrael powinien to poprzeć - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Przedstawiciel Białego Domu stwierdził jednocześnie, że USA nie wyznaczyły Izraelowi żadnych "czerwonych linii" dla jego operacji wojskowych.
Administracja USA prowadzi rozmowy z Izraelem na temat przerwy w walkach. Uważamy, że jeśli pauza - lub pauzy - mogą pozwolić na uwolnienie zakładników, to jest to coś, co absolutnie byśmy wsparli i uważamy, że Izrael też powinien to poprzeć" - powiedział Kirby. Zaznaczył jednocześnie, że im mniej mówi się na temat negocjacji dotyczących zakładników, tym lepiej dla porwanych.
Przedstawiciel Białego Domu odmówił jakichkolwiek komentarzy na temat operacji Sił Obronnych Izraela i potwierdzenia, że izraelskie wojska wkroczyły do Strefy Gazy.
Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w piątek rezolucję, zainicjowaną przez państwa arabskie, wzywającą do "humanitarnego rozejmu" w konflikcie między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Jest to pierwszy dokument przyjęty przez ONZ w reakcji na konflikt.
Za rezolucją opowiedziało się 120 państw, przeciwko było 14. Polska i 44 inne państwa wstrzymały się od głosu. Wśród głosujących przeciw były m.in. Stany Zjednoczone, Izrael, Węgry, Austria i Czechy.
Przegłosowany przez Zgromadzenie niewiążący dokument jest pierwszym przyjętym przez ONZ po tym, gdy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zablokowano dwie rezolucje zgłoszone przez Rosję i USA.
Tekst wzywa do "natychmiastowego, trwałego i podtrzymanego rozejmu humanitarnego, prowadzącego do przerwania walk", a także do szanowania zasad prawa międzynarodowego przez wszystkie strony, w tym do ochrony cywilów, szkół i szpitali. Państwa wezwały też do pozwolenia na dostarczenie pomocy humanitarnej.
W tekście rezolucji nie znalazło się potępienie zamachów Hamasu z 7 października. Poprawkę dodającą słowa o potępieniu i wzywającą do uwolnienia zakładników zgłosiła Kanada, ale choć poparła je większość państw, nie zyskała ona wymaganych 2/3 głosów (przeciwko były m.in. państwa arabskie, Chiny, Rosja i Turcja).
To czarny dzień dla ONZ i ludzkości - mówił ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan w reakcji na uchwalenie rezolucji. Zapewnił, że jego kraj będzie w dalszym ciągu używać "wszelkich środków", którymi dysponuje, aby "uwolnić świat od zła, które reprezentuje Hamas" i "sprowadzić zakładników do domu".
Zdaniem izraelskiego dyplomaty głosowanie pokazało, że większość społeczności międzynarodowej "woli wspierać nazi terrorystów zamiast Izraela".
Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski wystąpił w piątek na forum Zgromadzenia Ogólnego, uzasadniając wstrzymanie się przez Polskę od głosu w sprawie rezolucji. Podkreślił, że zgadza się z wieloma zapisami dokumentu, w tym do konieczności "ustania działań wojennych i powrotu na dyplomatyczną ścieżkę" oraz do natychmiastowego zniesienia oblężenia Strefy Gazy.
Jesteśmy głęboko przekonani, że należy chronić życie cywilów po obu stronach, zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. Niemal całkowita blokada Strefy Gazy, która utrudnia import żywności, wody, leków i elektryczności musi się natychmiast zakończyć. Strategia zbiorowej kary, która naraża ludność cywilną na ryzyko, jest błędna - powiedział.
Szczerski tłumaczył, że Polska nie mogła poprzeć dokumentu ze względu na brak wyraźnego potępienia ataku Hamasu z 7 października, który nie może być w żaden sposób usprawiedliwiony. Skrytykował też brak zapisów o prawie Izraela do samoobrony oraz jednoznacznego wezwania do uwolnienia zakładników.
Wśród nich jest jeden obywatel Polski, wybitny historyk pracujący dla Yad Vashem. Oczekujemy, że pan Alex Dancyg wróci do domu cały i zdrowy - oświadczył w piątek ambasador RP przy ONZ.