Wstęga przecięta, a to oznacza, że supernowoczesna pracownia biologiczno-chemiczno-geograficzna w szkole podstawowej w Prawiednikach na Lubelszczyźnie została oficjalnie otwarta. Od dziś uczniowie mogą korzystać z wyposażonej w pomoce naukowe sali, a wszystko dzięki naszej akcji charytatywnej Lepsze Jutro w RMF FM.

REKLAMA

/ Joanna Kocot / RMF FM
/ Joanna Kocot / RMF FM
/ Monika Kamińska / RMF FM
/ Monika Kamińska / RMF FM
/ Monika Kamińska / RMF FM

Doświadczenia chemiczne widzieli tylko na filmach, a o modelach naukowych mogli tylko pomarzyć. Mowa o uczniach szkoły podstawowej w Prawiednikach na Lubelszczyźnie. To już jednak przeszłość, bo w ramach akcji Lepsze Jutro w RMF FM stworzyliśmy dla nich innowacyjną pracownie biologiczno-chemiczno-geograficzną. Od dziś pod okiem pełnych pasji nauczycieli będą mogli sami sprawdzać wyniki reakcji chemicznych, studiować tajemnice ludzkiej anatomii na specjalnych modelach czy badać budowę komórek pod mikroskopem.


Uczniowie mają do dyspozycji m.in. zestaw map, mikroskopy, specjalny mikroskop podłączony do tablicy multimedialnej, szkielet ludzki i szkielety zwierząt, modele organów wewnętrznych, model kodu DNA, próbki, menzurki, probówki, kolby stożkowe, moździerz porcelanowy. Sprzęt pomógł nam skompletować partner akcji firma Nowa Szkoła.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Elżbieta Sobaszek o nowej pracowni: Jest to zmiana jakościowa i ilościowa

Odczynników chemicznych starczy nam na kolejne 20 lat - komentuje nauczycielka chemii, pani Katarzyna.

Pracownia bardzo nam się podoba. Tutaj będziemy mieli lekcje chemii, biologii, geografii. Z pewnością dzięki takiemu wyposażeniu będą ciekawsze - mówili uczniowie placówki reporterowi RMF FM Krzysztofowi Kotowi.


Zastanawiamy się, jak będą wyglądały lekcje w tej sali. Mamy nadzieję, że pani Kasia sprosta naszym oczekiwaniom i spełnimy nasze marzenia o doświadczeniach - powiedziała jedna z uczennic.


Jest to zmiana jakościowa i ilościowa. Cała sala cieszy: nowe meble, nowe odczynniki, profesjonalny stół laboratoryjny. Wszystko nas cieszy - przyznała Elżbieta Sobaszek, dyrektor szkoły. W rozmowie z reporterem RMF FM dodała, że dzięki wyposażeniu sali szkoła za zaoszczędzone pieniądze będzie mogła kupić kolejne pomoce naukowe. Zdradziła też, że od tej pory rady pedagogiczne będą się odbywały właśnie w nowej pracowni. Bo jest tu tak miło, tak nowocześnie!

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Katarzyna Michotka o nowej pracowni: Było wyobraźcie sobie, teraz będę mówić do uczniów zobaczcie, poczujcie


O tym, jak wielkim świętem dla społeczności Prawiednik było otwarcie pracowni, świadczy oprawa tego wydarzenia. Oficjalne przecięcie wstęgi miało miejsce o godzinie 11. Towarzyszyły mu gromkie brawa i okrzyki. Później przyszedł czas na tort. Pierwszy kawałek przypadł naszemu reporterowi. Był też apel, podczas którego nauczyciele mówili o wielkiej szansie, którą dostali uczniowie wraz z otwarciem nowej pracowni.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Lepsze Jutro w Prawiednikach. Nowa pracownia otwarta

Każdy chciał zobaczyć nową salę. Od momentu jej otwarcia nieustannie odwiedzali ją uczniowie, nauczyciele i... rodzice uczniów.

Ciekawość wzięła górę. Bardzo się cieszymy, że będziemy mieli taką wspaniałą pracownię. Dziękujemy bardzo! - podkreśliła mama jednego z uczniów.

/ Joanna Kocot / RMF FM
/ Joanna Kocot / RMF FM

Poprosił o pracownię ze względu na... młodszego brata

Placówkę do naszego projektu zgłosił jeden z uczniów, który napisał, że robi to też w imieniu swojego brata. Podobnie jak wielu moich kolegów mocno zainteresowaliśmy się tymi przedmiotami za sprawą pani, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób potrafi zainteresować. Lekcje byłyby jeszcze ciekawsze, gdybyśmy mogli zobaczyć w pełni wyposażoną, profesjonalną pracownię, o której tylko marzymy. Niestety, naszej szkoły nie stać na nią. Chciałbym, aby mój młodszy brat dzięki państwa pomocy mógł już z niej korzystać - napisał.

Jak zwracała uwagę w rozmowie z naszym dziennikarzem pani Katarzyna, w szkole brakowało też pomocy dydaktycznych do nauki biologii, dzięki którym uczniowie mogliby z łatwością wyobrazić sobie np. strukturę DNA człowieka.


Pięć nowoczesnych pracowni w pięciu szkołach

Poza Prawiednikami, w ramach naszej akcji supernowoczesne pracownie powstaną także w Zajączkach Drugich (woj. lubelskie), gdzie urządzamy salę humanistyczno-historyczną, w Janczowej w Małopolsce, gdzie zorganizujemy pracownię matematyczną, w Czernikowie w Łódzkiem, gdzie pomożemy zmodernizować pracownię informatyczną i w wielkopolskim Wapnie, gdzie wyposażymy pracownię językową.

W tym roku naszej akcji przyświeca hasło: "Nowoczesna szkoła to lepszy start w przyszłość". Przez nasze działanie chcemy zapewnić dzieciom lepszy start w przyszłość.

Wszystko zaczęło się w Szydłowcu

Ten rok to już piąta odsłona naszej charytatywnej akcji, w której spełniamy marzenia i dajemy nadzieję na lepsze jutro! W 2018 roku w Wieliczce pod Krakowem przygotowaliśmy ogród sensoryczny przy przedszkolu dla niepełnosprawnych dzieci.

Wyremontowaliśmy też remizę OSP w małopolskiej Bogdanówce, gdzie wyposażyliśmy trzy sale szkoleniowo-edukacyjne. Zorganizowaliśmy też pakiet edukacyjno-rozrywkowy, który dla podopiecznych placówki wychowawczo-opiekuńczej z Inowrocławia. W jego ramach dzieci wzięły udział w 12 wycieczkach połączonych ze spotkaniami z ciekawymi ludźmi, czy wyjściami na koncert, do teatru, czy do opery. Młodzież odwiedziła m.in. Warszawę, Kraków, Gdańsk, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Biskupin. Byli także w Sierpcu, Gnieźnie i Solcu Kujawskim. [RELACJE Z NASZYCH WSPÓLNYCH WYJAZDÓW ZNAJDZIECIE TUTAJ>>>]

W 2017 roku wyremontowaliśmy sale lekcyjne w Kluczborku na Opolszczyźnie, Raciechowicach w Małopolsce, Bukowinie na Lubelszczyźnie, w Morągu na Warmii i w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku. Dzięki RMF FM szkoły otrzymały profesjonalnie wyposażone supernowoczesne pracownie przedmiotowe. [WIĘCEJ O EDYCJI NASZEJ AKCJI Z 2017 PRZECZYTACIE TUTAJ>>>]

Pomogliśmy też panu Zbigniewowi w Dębowcu, budując dla niego i jego syna warsztat stolarski.

W 2016 roku odmieniliśmy życie setek dzieci w Polsce: w czterech miejscach dzięki RMF FM powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia. Inwestycje z naszym logo znajdziecie w Dobroszycach, Zagórzu, Olsztynie i Krzczonowicach. [TUTAJ PRZECZYTACIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>]

Projekt naszej corocznej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM powstał w 2015 roku. Wtedy to w Szydłowcu radio wybudowało dom dla rodziny pana Grzegorza, ojca samotnie opiekującego się piątką dzieci.

Nasza inicjatywa wzbudziła wówczas mnóstwo pozytywnych reakcji! Do naszej redakcji napłynęło wiele listów i sygnałów z prośbą, by nie poprzestawać na jednorazowej akcji. Dlatego też stworzyliśmy charytatywny projekt "Lepsze Jutro z RMF FM".

Projekt Lepsze jutro z RMF FM będziemy kontynuować także w następnych latach, bo wciąż jest wiele osób, które potrzebują naszego wsparcia. Jeśli chcecie zaangażować się w naszą charytatywną akcję - wypełnijcie formatkę i wskażcie osobę, instytucję, placówkę, która waszym zdaniem zasługuje na lepsze jutro.