Katar wysłał pierwsze 350, z zadeklarowanych 10 tysięcy, kontenerowych kabin mieszkalnych w formie pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. W trakcie piłkarskich mistrzostw świata korzystali z nich kibice.

REKLAMA

W czasie mundialu kontenery noclegowe było lokalizowane na pustych połaciach pustyni, otaczających stolicę Kataru - Dauhę, aby uniknąć potencjalnego niedoboru bazy noclegowej podczas trwającego miesiąc turnieju. Fani za miejsce płacili 200 dolarów dziennie.

Qatar said it will donate 10,000 mobile homes, originally used to house soccer fans during the 2022 World Cup, to quake-hit areas in Turkey and Syria pic.twitter.com/RR2EMuBj2O

ReutersFebruary 13, 2023

Wczesnym rankiem 6 lutego pierwsze wstrząsy o sile 7,7 w skali Richtera nawiedziły pogranicze turecko-syryjskie. Od tego czasu doliczono się ponad 2400 wstrząsów wtórnych.

#__ pic.twitter.com/tuVoccOBua

qatar_fundFebruary 12, 2023

Kataklizm pochłonął niemal 40 tys. ofiar, a 80 tys. osób jest rannych. Tysiące mieszkańców tego regionu wciąż jest uznawanych za zaginionych.

Qatar plans to send 10,000 cabins and caravans from last year's World Cup to provide shelter for survivors of the Turkish earthquakes (via AP) https://t.co/RttpjBEPQd

businessFebruary 14, 2023

W niektórych miejscach w Turcji ratowników na gruzowiskach zastąpił już ciężki sprzęt. Podobnie jest w Syrii, gdzie, jak przekazał tamtejszy przedstawiciel ONZ, faza ratunkowa akcji dobiega już końca. Sytuacja humanitarna na północy tego wyniszczonego wojną kraju jest fatalna. Dopiero we wtorek 14 lutego prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się na otwarcie kolejnych dwóch przejść granicznych z Turcją, by ułatwić dostawy pomocy.

Dziś do Polski wraca grupa ratownicza HUSAR, która już w noc po trzęsieniu ziemi dotarła do Turcji, aby na miejscu szukać ludzi uwięzionych w rumowiskach. Polskim strażakom udało się wydobyć z gruzów 12 żywych osób.