W niedzielnym finale mistrzostw świata w Katarze Argentyńczycy pokonali po rzutach karnych Francję. To długo wyczekiwany triumf przede wszystkim przez Leo Messiego, który wreszcie mógł podnieść upragniony Puchar Świata. Podczas ceremonii wręczenia trofeum doszło jednak do zaskakującego wydarzenia, które wywołało niemałe poruszenie. Kapitan reprezentacji Argentyny został bowiem ubrany w biszt, czyli tradycyjny męski płaszcz popularny w krajach arabskich.
Finał mistrzostw świata w Katarze był kapitalnym widowiskiem. Najpierw Argentyńczycy prowadzili 2:0 po golach Leo Messiego i Angela Di Marii, by pod koniec drugiej połowy - w przeciągu zaledwie dwóch minut - stracić dwa gole. Oba zdobył Kylian Mbappé.
Remis po 90 minutach oznaczał dogrywkę, w której padły dwa gole - po jednej dla każdej z drużyn. Najpierw piłkę do siatki wpakował Messi, a tym samym odpowiedział Mbappe. Zwycięzcę wyłoniły dopiero rzuty karne, które lepiej wykonywali piłkarze z Ameryki Południowej.
Triumf w mistrzostwach świata był obsesją Argentyńczyków, którzy na taki sukces czekali 36 lat. Był to także cel samego Messiego. Puchar Świata to jedyne trofeum, którego brakowało w gablocie wybitnego piłkarza.
Podczas ceremonii wręczenia pucharu doszło do zaskakującego wydarzenia. Kiedy Argentyńczycy czekali z zawieszonymi medalami na szyjach na Messiego, emir Kataru Tamim ibn Hamad Al San nałożył piłkarzowi Paris Saint-Germain biszt, czyli tradycyjny męski płaszcz popularny w krajach arabskich.
Kapitan reprezentacji Argentyny na wszystkich zdjęciach z podniesienia pucharu ubrany jest właśnie w tę szatę. Nie spodobało się to wielu osobom i spotkało się ze sporą krytyką.
Komentatorzy zarzucają Katarowi przede wszystkim próbę przywłaszczenia sobie historycznego momentu w karierze Messiego. Podkreśla się także interesy Adidasa, sponsora technicznego "Albicelestes", które mogły ucierpieć, gdy szata zasłoniła logo marki.
"To powinien być moment dla piłkarza, a nie gospodarzy" - napisał na Twitterze dziennikarz The Athletic Laurie Withwell.
Qatar obviously wanted to be present in the World Cup trophy pictures, hence putting that black bisht on Messi. But just made for an weird, unnecessary look amid a sea of blue + white sporting shirts.It should be a moment for the players, not the host. Grossly indulgent.
lauriewhitwellDecember 18, 2022
Podobnego zdania jest Miguel Delaney z "The Independent", który stwierdził, że biszt może pasować gospodarzom, ale jest nietypowy w przypadku finału mistrzostw świata. "Można go uczciwie opisać jako ostatni element sportwashingu" - napisał dziennikarz.
As he lifted the trophy, Messi was wearing a bisht - something that dignitaries wear over a thawb on very formal occasionsMight fit the hosts, but unusual for a World Cup final, and can fairly be described as one last piece of sportswashig.
MiguelDelaneyDecember 18, 2022
"Jest coś dziwnego w tym, że Messi miał na sobie biszt, w który ubrał go emir Kataru przed wzniesieniem Pucharu Świata. Katar chce, aby to był jego moment tak samo, jak Messiego i Argentyny" - zauważyła Tariq Panja z "New York Times".
Something a little strange about Messi being dressed in Bisht, that black cloak that the emir of Qatar dressed him in before lifting the World Cup. Qatar wants this to be its moment as much as it is Messis and Argentinas. pic.twitter.com/S4Jk6zGRZv
tariqpanjaDecember 18, 2022
Założenie bisztu Messiemu wytłumaczył sekretarz generalny komitetu organizacyjnego Hassan Al Thawadi. Jak stwierdził, "to strój na oficjalne okazje i noszony na specjalne uroczystości, a było to święto Messiego".
Mundial miał okazję pokazać światu naszą arabską kulturę. W przypadku bisztu nie chodziło o Katar, a o regionalny sposób celebracji. Ludzie z różnych środowisk mogli przyjść i doświadczyć tego, co się tutaj działo oraz zrozumieć, że możemy nie zgadzać się w wielu sprawach, ale nadal możemy świętować razem - wytłumaczył Al Thawadi.