32-letnia lekarka trafiła na oddział intensywnej terapii z podejrzeniem zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego pół godziny po tym, jak otrzymała szczepionkę przeciwko Covid-19 firm Pfizer i BioNTech - poinformowało meksykańskie ministerstwo zdrowia.

REKLAMA

Do zdarzenia doszło w stanie Nuevo Leon na północy Meksyku.

Według piątkowego oświadczenia resortu zdrowia, lekarka dostała konwulsji, miała trudności z oddychaniem, na jej ciele stwierdzono wysypkę. Stan kobiety oceniany jest jako stabilny.

Wstępną diagnozą jest zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Kobieta miała w przeszłości reakcje alergiczne na antybiotyki - sulfametoksazol i trimetoprim. Ministerstwo zdrowia podało, że trwają badania przyczyny choroby 32-latki. Została ona poddana obserwacji.

Resort dodał, że podczas badań klinicznych nad szczepionką nie wykazano dotąd ani jednego przypadku zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego w wyniku szczepienia.

Pfizer i BioNTech do tej pory nie skomentowały sprawy - pisze Reutes.

Meksyk pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który otrzymał szczepionkę przeciwko Covid-19

Szczepienia z użyciem szczepionki Pfizer/BioNTech trwają w Meksyku od 24 grudnia. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostali pracownicy służby zdrowia.

Hoy, 24 de diciembre, inicia la vacunacin contra #COVID19 en Mxico y cambia el manejo de la epidemia con una luz de esperanza; ya tenemos un instrumento de proteccin efectivo. 1/2 pic.twitter.com/nfQIxAHIRz

HLGatellDecember 24, 2020

"Dzisiaj, 24 grudnia, szczepienie przeciwko Covid-19 w Meksyku z nadzieją na zmianę sposobu zarządzania epidemią. Mamy już skuteczny instrument ochrony" - napisał na Twitterze meksykański podsekretarz ds. Prewencji i Promocji Zdrowia Hugo López-Gatell Ramírez.

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zapowiedział natomiast, że większość Meksykanów zostanie zaszczepiona przeciwko Covid-19 do kwietnia.

Meksyk, który zmaga się z kryzysem gospodarczym w szczycie pandemii koronawirusa, jako pierwszy kraj Ameryki Łacińskiej otrzymał szczepionkę na Covid-19 firm Pfizer i BioNTech, ale zamówił ją też w innych koncernach farmaceutycznych.

Minister spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrard poinformował na Twitterze, że rozmawiał ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi oraz, że w trakcie tej rozmowy ustalono pogłębienie wzajemnej współpracy w walce z pandemią.

Meksyk jest czwartym krajem w świecie z największą liczbą zgonów wywołanych zakażeniem SARS-CoV-2, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Indiach. Pod względem całkowitej liczby zakażeń, zajmuje 13 miejsce na świecie.

Zobacz, jak rozwijała się pandemia koronawirusa na przestrzeni ostatnich miesięcy w Meksyku, ale także i innych państwach na świecie.