Zyskać na czasie, przygotować siły, uzupełnić sprzęt i zaatakować ponownie na początku 2023 roku - tak niezależny portal Meduza tłumaczy dążenia Rosji do zawieszenia broni z Ukrainą. Zaznacza przy tym, że Kijów nie planuje rozmawiać z Władimirem Putinem.

REKLAMA

Przedstawiciele rosyjskich władz coraz częściej mówią, że Moskwa jest gotowa do powrotu do stołu negocjacyjnego z Ukrainą albo z krajami Zachodu - podkreśla Meduza. Strona ukraińska wyklucza zaś możliwość prowadzenia rozmów z Putinem.

Zawieszenie broni, a nie traktat pokojowy

Źródła zbliżone do rosyjskich władz przekazały Meduzie, że Kreml chciałby w ramach takich negocjacji uzgodnić zaprowadzenie zawieszenia broni, a nie podpisać traktat pokojowy. Zgodnie z planem Kremla wstrzymanie ognia mogliby ustalić rosyjscy i ukraińscy wojskowi - bez angażowania głów obu państw.

Zbliżone do Kremla źródła twierdzą, że rosyjskie władze są gotowe do wycofania wojsk co najmniej z części okupowanego terytorium obwodu chersońskiego, by doprowadzić do wstrzymania ognia.

Utrzymanie Chersonia jest teraz bardzo trudne, a wycofanie wojsk z obwodu można zrobić gestem dobrej woli i gestem pod adresem Ukrainy - podkreślił rozmówca serwisu.

Przekonać Ukrainę

Jak czytamy, Kreml próbuje "wpłynąć na zachodnich liderów" i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, by "przekonali" oni Ukrainę do powrotu do negocjacji. W ramach tych rozmów przedstawiciele Rosji mówią, że "trzeba zapobiec ofiarom wśród cywilów". Meduza zaznacza, że odbywa się to na tle niedawnych zmasowanych ostrzałów rakietowych ukraińskich miast.

Putin nie zamierza jednak zrezygnować z kontynuowania wojny - przekazują źródła. Władze rosyjskie mają nadzieję, że możliwe zawieszenie broni mogłoby zostać wykorzystane do przygotowania do nowej ofensywy. Putin uważa, że w tym czasie rosyjska armia zdołałaby przygotować zmobilizowanych Rosjan i choć częściowo uzupełnić straty sprzętowe.

Źródła Meduzy podają, że zgodnie z planem Kremla "nowy pełnowymiarowy atak" mógłby zacząć się w okolicach lutego-marca 2023 r.

Kijów mówi "nie"

Jak zaznacza portal, stanowisko Kijowa w sprawie braku możliwości powrotu do negocjacji z Putinem pozostaje niezmienne. "Co w ogóle daje zawieszenie broni Ukrainie według rosyjskiego scenariusza? Zatwierdzenie de facto nowej linii rozgraniczenia i pospieszne okopywanie się przez Rosjan na tymczasowo okupowanych terytoriach? Naprawdę ktoś uważa, że się na to zgodzimy? W szczególności na tle kontrofensywy..." - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy.

Jeśli ktoś chce negocjacji, to czegoś takiego nie robi. A jeśli jest terrorystą, to robi właśnie to - mówił w minioną niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rosyjskich atakach rakietowych na Zaporoże. Terrorystów, jak powiedział, trzeba unieszkodliwiać.

Zełenski wielokrotnie podkreślał, że może rozmawiać z Rosją, ale nie pod przywództwem Putina.