Niemcy nie staną na drodze, jeśli Polska będzie chciał przekazać wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard Ukrainie - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. "Zanim zaczną strzelać czołgi, w ruch pójdą trujące gazy informacyjne, złożone z kłamstw, manipulacji, fake newsów i dezinformacji, aktywizacji agentów frontu informacyjnego" - powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony. Francja i Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne" i "będziemy niezachwiani" przeciwko rosyjskiej agresji - zapewnili kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron. Najważniejsze informacje związane z 333. dniem wojny zebraliśmy dla Was w naszej relacji z 22.01.2023 r.

REKLAMA

22:23

Polska jest rozczarowana poziomem ambicji Komisji Europejskiej w sprawie 10. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazał RMF FM ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś. KE po raz pierwszy konsultowała z krajami członkowskimi UE propozycje restrykcji zarówno wobec Rosji jak i Białorusi.

22:17

Odpowiednie decyzje w ramach walki z korupcją zapowiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski po doniesieniach o korupcji w ukraińskich władzach. Prezydent chciałby, by były premier Boris Johnson pomagał w pozyskiwaniu pomocy dla Ukrainy.

Chcę, żeby to było naszym sygnałem dla wszystkich, którzy swoimi działaniami łamią zasady sprawiedliwości - powiedział w wieczornym wystąpieniu Zełenski, komentując odwołanie wiceministra infrastruktury Wasyla Łozynskiego w związku z informacjami o przyjęciu przez niego łapówki.

Teraz główna uwaga jest skupiona na obronie, na polityce zagranicznej, na wojnie. Ale to nie oznacza, że nie widzę i nie słyszę, co mówi społeczeństwo na różnych szczeblach - dodał Zełenski, zapowiadając "sprawiedliwe decyzje" w nadchodzącym tygodniu.

W każdej sytuacji będziemy dokładnie wyjaśniać. W tym, co dotyczy energetyki i zakupów, relacji między władzami centralnymi i regionami, zakupów dla wojska. Społeczeństwo otrzyma pełną informację, a państwo wykona mocne, niezbędne kroki - zapowiedział prezydent Ukrainy. Podziękował służbom oraz dziennikarzom, którzy dążą do ustalenia faktów. Jak dodał: "Chcę, żeby to było jasne - nie będzie powrotu do tego, co było kiedyś". Jak przywykli żyć niektórzy ludzie, zbliżeni do instytucji państwowych bądź ci, którzy poświęcili swoje życie na gonitwę za posadami - oświadczył.

21:41

W Ramstein podczas rozmów o czołgach dla Ukrainy doszło do ostrej kłótni między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza - informują niemieckie media.

Portal pisze w niedzielę o otwartym sporze między USA a Niemcami, jaki wywiązał się podczas spotkania w Ramstein, powołując się na informacje z amerykańskich kręgów rządowych, które z kolei mają źródło w wewnętrznym raporcie Austina o rozmowach w Niemczech.

Według tych doniesień, miało dość do "ostrej kłótni" między Austinem a Wolfgangiem Schmidtem - jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza, a spotkanie obydwu polityków było "napięte". Austin przebywał w Kancelarii dłużej niż pierwotnie planowano, a także zwrócił uwagę, że transport i eksploatacja Abramsa (na Ukrainie - PAP) byłaby zbyt kosztowna i uciążliwa - dodaje "Bild".

Odmowa dostarczenia czołgów Leopard na Ukrainę przez kanclerza Olafa Scholza wywołała poważną irytację w rządzie USA. Amerykanie byli szczególnie zdenerwowani faktem, że rząd federalny wysuwał swoje żądania publicznie - podkreśla w niedzielę portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

21:02

Niemcy nie staną na drodze, jeśli Polska będzie chciał przekazać wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard Ukrainie - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w niedzielnym wywiadzie udzielonym francuskiej telewizji LCI cytowana przez agencję Reutera.

Została zapyta o to, co stanie się, jeśli Polska wyśle czołgi bez niemieckiej zgody. Na ten moment pytanie nie zostało zadane, ale jeśli zostaniemy zapytani, nie będzie stawać na drodze - stwierdziła minister.

20:34

Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu. Podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w niedzielę wieczorem.

Na kierunkach kupiańskim, nowopawliwskim i chersońskim siły przeciwnika są w obronie - podano w komunikacie sztabu generalnego, opublikowanym na Facebooku.

20:11

Stany Zjednoczone ostro zareagowały na niemieckie stanowisko w sprawie Leopardów.

Według Suddeutsche Zeitung, niechęć Berlina wobec propozycji przekazania Ukrainie niemieckich czołgów, spotkała się z niezwykle szorstką odpowiedzią Waszyngtonu.

Gazeta pisze, że sekretarz obrony Lloyd Austin w tej sprawie odbył bardzo napięte rozmowy z szefem urzędu kanclerskiego Wolfgangiem Schmidtem. Szczególną irytację Amerykanów miało wzbudzić ujawnienie przez niemieckie władze warunku: zgodzimy się na przekazanie Leopardów, jeśli również Stany Zjednoczone wyślą Ukraińcom swoje czołgi Abrams.

Doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa Jake Sulllivan miał odbyć na ten temat ostrą rozmowę przez telefon ze swoim niemieckim odpowiednikiem Jensem Plötnerem - pisze dziennik z Monachium.

19:40

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Paryżu, że nie wyklucza wysłania czołgów Leclerc na Ukrainę - podała agencja Reutera.

Francuski prezydent Emmanuel Macron gości w niedzielę w Paryżu kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Obydwaj przywódcy świętują rocznicę francusko-niemieckiego paktu pokojowego, podpisanego w 1963 roku przez Charles’a de Gaulle’a i Konrada Adenauera.

19:27

W globalnym okręcie jest dziura, trzeba wspólnie walczyć o jego uratowanie - napisał na Twitterze doradca prezydenta Mychajło Podolak, apelując do zagranicznych partnerów o wspólne działania i zwiększenie pomocy.

Nasi partnerzy muszą uświadomić sobie prawdę: w globalnym okręcie jest dziura i ukraińska część załogi walczy o jego przetrwanie - napisał Podolak na Twitterze w niedzielę.

Przeczekać się nie da. By ocalić okręt, wszyscy muszą działać wspólnie. A to oznacza - czołgi, rakiety, broń, pieniądze i więcej (wsparcia) dla Ukrainy - zaznaczył.

19:08

Władze Ukrainy planują zmiany w systemie emerytalnym umożliwiające spadkobiercom dziedziczenie po zmarłej osobie kwot z konta emerytalnego - podał w niedzielę portal ZN.UA, powołując się na wypowiedzi wiceminister polityki społecznej Darii Marczak.

Możliwość dziedziczenia, o której mówiła wiceminister, dotyczy środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych, które Ukraińcy będą mogli za pewien czas wybierać samodzielnie. Obecnie emerytury oparte są na systemie solidarnościowym. W przyszłości środki w funduszach emerytalnych będą odprowadzane w przypadku wszystkich zatrudnionych osób w wieku od 18 do 55 lat. Marczak podkreśliła, że środki te staną się własnością prywatną - czyli możliwą do przekazywania spadkobiercom.

18:30

Zanim zaczną strzelać czołgi, w ruch pójdą trujące gazy informacyjne, złożone z kłamstw, manipulacji, fake newsów i dezinformacji, aktywizacji agentów frontu informacyjnego - napisał Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony w komentarzu opublikowanym na portalu Ukraińska Prawda.

Gdy ktoś zacznie opowiadać o niezmierzonej ilości super przeszkolonych i uzbrojonych po zęby zmobilizowanych, najnowocześniejszym sprzęcie wojskowym, najnowszych pokoleniach rakiet, które zniszczą ośrodki decyzyjne, nowych projektach, armii dronów i o tym, że "teraz Putin zaczyna walczyć naprawdę" i dlatego armia Ukrainy nie ma żadnych szans - wiedzcie, że to wróg działa przez swoje różne anonimowe kanały i swoich agentów wpływu - pisze Daniłow.

18:09

Rząd Ukrainy odwołał Wasyla Łozyńskiego, wiceministra ds. Wspólnot, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy, który został w sobotę wieczorem zatrzymany, kiedy odbierał łapówkę wysokości 400 tys. dolarów. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało, że Łozyński i jego wspólnicy chcieli zgarnąć część z 46 mln dolarów, które państwo przeznaczyło na zakup generatorów.

W niedzielę z inicjatywy premiera Denysa Szmyhala odbyło się nadzwyczajne posiedzenie gabinetu, na którym rząd przyjął projekt uchwały o odwołaniu 36-letniego Wasyla Łozyńskiego ze stanowiska wiceministra Wspólnot, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy - podano w oficjalnym komunikacie ukraińskich władz.

Rząd Ukrainy kieruje się zasadą zerowej tolerancji dla korupcji i kontynuuje budowę infrastruktury antykorupcyjnej - głosi oświadczenie gabinetu.

17:50

Rosyjski ostrzał w obwodzie charkowskim. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna.

Russian shelling of Kharkiv Oblast kills 1, wounds 1.Kharkiv Oblast Governor Oleh Syniehubov reported on Jan. 22 that Russian shelling had killed an elderly woman in a village close to the Russian border at around 2:30 p.m.Photo: Oleh Syniehubov. pic.twitter.com/xT02Y8z0Ya

KyivIndependentJanuary 22, 2023

17:23

Władimir Putin marzy o paradzie zwycięstwa i tytule generalissimusa wszech czasów, a także o własnym Gułagu - ocenił Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.

W komentarzu opublikowanym na łamach portalu Ukraińska Prawda Daniłow pisze w niedzielę, że Putin potrzebuje "ukraińskiego Stalingradu, a przynajmniej powtórzenia na ogromną skalę Debalcewe-2 (w Donbasie, gdzie w 2015 r. siły prorosyjskie i rosyjskie otoczyły broniące się wojska ukraińskie, zadając im ogromne straty i ostatecznie zmuszając do wycofania)".

By osiągnąć swoje cele Putin chce zadać Ukrainie ogromną porażkę o charakterze strategicznym i z ogromnymi stratami - napisał Daniłow. Jak dodał, "Putin pragnie nokautu, ale takich Putinów było wielu w naszej historii...".

Człowiek, który żyje obrazami z przeszłości, w których lawiny bombowców minuta po minucie ścierają z powierzchni ziemi miasta i wsie, kolumny czołgów przerywają fronty i otaczają armie, a po ulicach zdobytych miast kroczą "żelazne" szeregi błękitnookich nadludzi z "narodu zwycięzców" - ocenił Daniłow.

17:04

Denys Kiriejew, ukraiński bankier, współpracownik wywiadu wojskowego (HUR) i uczestnik rozmów z Rosją został w marcu zabity w samochodzie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział Kiryło Budanow, szef HUR. Jego zdaniem stoją za tym osoby, które nie chciały, by Ukraina zwyciężyła w wojnie z Rosją.

Według publikacji "WSJ" sprzed kilku dni biznesmen Denys Kiriejew, człowiek posiadający szerokie kontakty w Rosji i na Ukrainie, miał zostać w marcu zabity przez funkcjonariuszy jako osoba podejrzana o zdradę. Później jednak został pochowany z honorami - jako bohater.

W przeddzień rozpoczęcia rosyjskiej szerokoskalowej inwazji Kiriejew szczegółowo poinformował ukraińskie służby o planowanym ataku - pisał "WSJ", powołując się na szefa Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony (HUR) Kyryły Budanowa.

Budanow, który w niedzielę skomentował sprawę w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Radia Swoboda, oświadczył, że Kiriejew, mający na jego polecenie wypełnić podczas kolejnej rundy rozmów z Rosją zadanie "grania na zwłokę", został wezwany do SBU i zabity w samochodzie tej służby.

Ok. 200 m przed siedzibą SBU z naprzeciwka wyjechał busik, wyskoczyli z niego funkcjonariusze Alfy (oddziałów specjalnych) z krzykiem: to SBU! (...) Potem zaprowadzili go do busa, który skierował się nie do SBU, a kilka ulic dalej (...). Jego ciało wypadło z samochodu - powiedział Budanow.

Budanow zapewnił w wywiadzie, że Kiriejew na pewno nie był zdrajcą, był etatowym współpracownikiem HUR. On sam znał biznesmena od 2009 r.

Szef HUR ocenił również, że za zabójstwem Kiriejewa w marcu ub. roku stał krąg osób, które były zainteresowane tym, "by Ukraina nie wygrała".

Po publikacji "WSJ" doradca prezydenta Mychajło Podolak oświadczył, że do zabicia Kiriejewa doszło z powodu braku koordynacji pomiędzy HUR i SBU.

16:32

Ukraina zaatakowała dawny szpital rosyjskich żołnierzy w obwodzie ługańskim.

Ukraine reportedly launched strike on former hospital housing Russian soldiers in occupied Luhansk Oblast.The Directorate said, citing its sources, that the former hospital was housing Russian soldiers, particularly those affiliated with Ramzan Kadyrov of Chechnya.

KyivIndependentJanuary 22, 2023

15:56

Instytut Studiów nad Wojną opublikował na Twitterze mapę prezentującą najnowszą sytuację z frontu walk w Ukrainie:

Eastern #Ukraine Update:Russian forces continued to conduct ground attacks around #Bakhmut and west of #Donetsk City. Russian forces are likely making incremental gains around Bakhmut. https://t.co/whxNXAhYka pic.twitter.com/b56U1dq5pW

TheStudyofWarJanuary 22, 2023

15:19

Nexta opublikowała okładkę najnowszego wydania czasopisma "Wprost".

Actual cover of the Polish magazine Wprost. pic.twitter.com/PVJIFMqJcT

nexta_tvJanuary 22, 2023

14:57

Nagranie ukraińskich sił zbrojnych z obrony Ukrainy przed rosyjskimi żołnierzami:

14:38

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że spotkał się z byłym premierem W. Brytanii Borisem Johnsonem podczas jego wizyty w Kijowie. Zełenski nazwał Johnsona "prawdziwym przyjacielem Ukrainy".

Ex-British PM Boris Johnson visits Kyiv suburbs, meets with Zelensky.Johnson, who's been out of office since September, made an unannounced visit to two war-torn cities outside of Kyiv, Bucha and Borodianka, on Jan. 21.(Video by President's Office) pic.twitter.com/Z8iZng8gsQ

KyivIndependentJanuary 22, 2023

Witam w Kijowie prawdziwego przyjaciela Ukrainy Borisa Johnsona. Dziękuję za poparcie, Borisie! - napisał Zełenski na serwisie Telegram.

14:25

Kijów Independent: Ukraińska armia odpiera rosyjskie ataki w obwodzie zaporoskim.

Southern Command: Ukraine repels limited Russian offensives in Zaporizhzhia Oblast.

KyivIndependentJanuary 22, 2023

14:09

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozpoczął wizytę w Ukrainie, w trakcie której odwiedził Buczę pod Kijowem - podał portal Ukraińska Prawda. To pierwsza wizyta Johnsona na Ukrainie od czasu, gdy odszedł ze stanowiska szefa rządu.

Ukraińska Prawda podała na serwisie Telegram, że Johnson odwiedził Buczę i Borodziankę w obwodzie kijowskim i opublikowała zdjęcia autorstwa korespondentów agencji Reutera.

Bucza i Borodzianka to miejscowości pod Kijowem, które w pierwszych miesiącach inwazji rosyjskiej stały się symbolem zbrodni na ludności cywilnej, których dopuszczali się wojskowi Rosji.

Media reports that former British Prime Minister Boris Johnson visited #Bucha today. pic.twitter.com/joHfKpKUfE

nexta_tvJanuary 22, 2023

Johnson, który kierował rządem brytyjskim w lutym 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, opowiedział się jednoznacznie za wspieraniem zaatakowanego kraju. Już w trakcie wojny odwiedzał Kijów. Cieszy się sporą popularnością na Ukrainie - ulice na jego cześć nazwało kilka miast, a Kijów i Odessa mianowały go swym honorowym obywatelem. Urząd premiera W. Brytanii Johnson piastował od lipca 2019 roku do września 2022 roku.

13:45

Politycy różnych opcji generalnie krytycznie ocenili politykę niemiecką w sprawie przekazania Ukrainie nowoczesnych czołgów Leopard. Jak zapewnił prezydencki doradca Łukasz Rzepecki, nasz kraj cały czas rozmawia w tej sprawie z partnerami niemieckimi, namawia do przekazania czołgów.

Kwestia przekazania Ukrainie czołgów - m.in. Leopard - przez różne państwa europejskie i stosunku Niemiec do tej kwestii była jednym z tematów niedzielnej dyskusji polityków w Polsat News. Podczas piątkowego spotkania grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy w Ramstein nie zapadła decyzja o dostarczeniu jej produkowanych przez Niemcy czołgów Leopard 2. Minister obrony Niemiec Boris Pistorius informował, że kwestia zezwolenia na eksport tych maszyn była omawiana, ale nie ma decyzji.

W opublikowanym w niedzielę w PAP wywiadzie premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jeśli "nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, będziemy budować 'mniejszą koalicję' państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącej Ukrainy".

13:19

Papież Franciszek ponownie wezwał wiernych, by nie zapominali o cierpiącym narodzie udręczonej Ukrainy. Niech Pan Bóg pocieszy i wspiera ten naród, który bardzo cierpi, cierpi bardzo - mówił Franciszek.

13:08

Francja i Niemcy będą wspierać Ukrainę "tak długo, jak będzie to konieczne" i "będziemy niezachwiani" przeciwko rosyjskiej agresji - zapewnili kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas uroczystości na paryskiej Sorbonie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego.

Będziemy nadal udzielać Ukrainie, tak długo, jak będzie to konieczne, wszelkiej potrzebnej jej pomocy - powiedział Scholz podczas uroczystości.

Z kolei Macron potwierdził "niezachwiane wsparcie" obu krajów dla narodu ukraińskiego "we wszystkich dziedzinach". Po 24 lutego nasz sojusz nie uchylał się od swoich obowiązków - dodał francuskie prezydent.

"Przyszłość, podobnie jak przeszłość, zależy od współpracy naszych dwóch krajów, jako lokomotywy zjednoczonej Europy" - zadeklarował kanclerz Niemiec, określając "francusko-niemiecki mechanizm" jako "maszynę kompromisu", "pozwalającą przekształcać kontrowersje i rozbieżne interesy w zbieżne działania".

12:44

Wielka Brytania nadal popiera międzynarodowe porozumienie, którego efektem byłoby przekazanie Ukrainie czołgów niemieckiej produkcji - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

Będę nadal prowadził rozmowy z naszymi sojusznikami z NATO i przyjaciółmi, aby ułatwić przekazanie Ukrainie najlepszego sprzętu wojskowego, który pomógłby im bronić się przed tą brutalną inwazją - powiedział Cleverly w rozmowie ze stacją Sky News.

12:43

W siłach zbrojnych Ukrainy tworzone są nowe jednostki w związku z oczekiwaniem na przekazanie Ukrainie czołgów zachodnich - powiedział telewizji CNN dowódca Połączonych Sił Zbrojnych gen. Serhij Najew. Podkreślił, że Kijów potrzebuje "dużej liczby" tych maszyn.

Generał dodał, że najskuteczniejsze jest tworzenie osobnych oddziałów wyposażonych w nowoczesne uzbrojenie, wyszkolenie żołnierzy, a następnie integrowanie tych oddziałów do istniejących już grup w siłach zbrojnych. Nasze dalsze działania zależą od zdolności bojowej (nowych jednostek), tak więc, wsparcie Zachodu jest bardzo ważne - powiedział Najew.

11:50

Po raz pierwszy od wielu miesięcy ma pojawić się propozycja unijnych sankcji wobec Białorusi. Komisja Europejska rozpoczyna dzisiaj o godz. 14 konsultacje z ambasadorami UE nie tylko 10 pakietu sankcji wobec Rosji, ale także sankcji wobec Białorusi.

11:35

Włochy udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej o wartości około miliarda euro i przygotowują szósty pakiet pomocowy, w którym będą systemy obrony przeciwlotniczej - powiedział szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".

W rozmowie z gazetą szef dyplomacji podkreślił: Włochy "popierają każdą możliwą ścieżkę, by osiągnąć sprawiedliwy pokój na Ukrainie, który oznacza jej niepodległość i integralność terytorialną".

10:28

Finlandia zamroziła aktywa rosyjskie o wartości 187 mln euro w ramach sankcji nałożonych na Rosję za napaść na Ukrainę; wśród tego majątku są m.in. jachty, nieruchomości i samoloty - podała niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta.Jewropa".

Gazeta powołuje się na dane ogłoszone przez MSZ Finlandii, które oświadczyło, że chodzi o "bardzo rozmaite mienie, przedstawiające wartość".

Wśród rosyjskich oligarchów z otoczenia Władimira Putina mających aktywa w Finlandii, media fińskie wymieniały: braci Borisa i Arkadija Rotenbergów i Giennadija Timczenkę. Wiosną 2022 roku komornicy zajęli należący do Borisa Rotenberga jacht i nieruchomość w Laponii.

09:17

Obrona Bachmutu w obwodzie donieckim ma sens pod względem strategicznym; siły ukraińskie przetrzymują tam wojska rosyjskie, ale efekt jest osłabiany z powodu zwłoki Zachodu w dostarczaniu broni potrzebnej do kontrofensywy - ocenia Instytut Studiów nad Wojną.

Amerykański ośrodek w najnowszej analizie podkreśla, że mimo kosztów, jakie ponoszą Ukraińcy broniąc Bachmutu, wysiłek ten jest "strategicznie rozsądny". Samo miasto "nie jest znaczące pod względem operacyjnym czy strategicznym", ale gdyby Rosjanie zajęli je szybko, mogliby myśleć o rozszerzeniu swoich operacji. "Siły ukraińskie już wcześniej stosowały podobny model wyniszczania" - zauważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przypominając, że Rosjanie tracili miesiącami ludzi i sprzęt oblegając Siewierodonieck czy Lisiczańsk.

08:55

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius planuje wkrótce odwiedzić Ukrainę, ponieważ Berlin jest pod presją, by wyraził zgodę na wysyłkę niemieckich czołgów na Ukrainę - informuje "Bild am Sonntag".

Pewne jest, że szybko pojadę na Ukrainę. Prawdopodobnie nawet w ciągu najbliższych czterech tygodni - powiedział Pistorius w wywiadzie dla "Bilda".

Zapytany o czołgi dla Ukrainy, Pistorius powiedział: "Prowadzimy w tej sprawie bardzo ścisły dialog z naszymi międzynarodowymi partnerami, przede wszystkim z USA".

Pistorius powiedział także "Bildowi", że będzie dążył do tego, aby armia niemiecka przejęła wiodącą rolę w Unii Europejskiej. Niemcy są największą gospodarką w Europie, więc naszym celem powinno być również posiadanie najsilniejszej i najlepiej wyposażonej armii w UE - stwierdził.

08:50

Ogłoszone przez Rosję plany poważnych zmian w strukturze sił zbrojnych sygnalizują, że jej przywódcy oceniają, iż zwiększone zagrożenie konwencjonalne potrwa jeszcze wiele lat - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że 17 stycznia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ogłosił plany poważnych zmian w strukturze sił zbrojnych, które mają być wprowadzone w życie w latach 2023-2026, a obejmować mają zwiększenie liczebności wojska do 1,5 mln - co stanowiłoby wzrost o 11 proc. w stosunku do zapowiadanego wcześniej zwiększenia do 1,35 mln.

Szojgu zapowiedział również przywrócenie okręgów wojskowych moskiewskiego i leningradzkiego, co stanowi częściowy powrót do organizacji sił w zachodniej Rosji z czasów sowieckich, a nowy korpus wojskowy ma powstać w Karelii, w pobliżu granicy z Finlandią.

08:49

Jeśli nie będzie zgody Niemiec w sprawie Leopardów, będziemy budować "mniejszą koalicję" państw gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącej Ukrainy. Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę - z Niemcami czy bez - powiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki.