Ponad 300 tysięcy maturzystów zmierzyło się we wtorek z królową nauk, a dokładniej: obowiązkowym na poziomie podstawowym egzaminem z matematyki. Publikujemy arkusze zadań dla liceów i techników wraz z propozycjami odpowiedzi! Opracowali je dla Was eksperci RMF FM i portalu Interia.pl.

REKLAMA

Matura 2015: Zobacz arkusz zadań z matematyki [liceum]

Matura 2015: Zobacz propozycje rozwiązań zadań z matematyki [liceum]

Matura 2015: Zobacz arkusz zadań z matematyki [technikum]

Matura 2015: Zobacz propozycje rozwiązań zadań z matematyki [technikum]


Czy tegoroczna matura z matematyki, której uczniowie tradycyjnie obawiają się najbardziej, faktycznie była trudna? Opinie w tej sprawie są mocno podzielone. Aleksander ocenił w mailu wysłanym na fakty@, że "była wyjątkowo prosta, prostsza niż zeszłoroczna". Moim zdaniem, bardzo ciężko jest jej nie zdać - stwierdził. Innego zdania był Łukasz: To jedna wielka porażka. Poziom trudności ponad skalę. Niech fakt mówi sam za siebie: większość uczniów siedziała do końca czasu, a po wyjściu najpopularniejszym hasłem był: "sierpień"!.

Poproszony przez nas o komentarz nauczyciel matematyki z liceum w warmińsko-mazurskim Węgorzewie przyznał, że arkusze zawierały zarówno zadania, za którymi uczniowie nie przepadają, jak i takie, które można by nazwać maturalnym "prezentem". Uczniowie nie lubią zadań na dowód geometryczny, to zadanie 28. Natomiast na przykład zadanie 33 - ciekawe zadanie, na pomyślenie, ja nazywam to nawet "prezentem dla uczniów", bo nawet słabi uczniowie wychodzą i mówią, że zadanie zrobili za 4 punkty, co im się bardzo rzadko zdarzało - podkreślił w rozmowie z nami Tomasz Wierzchowski. Centralna Komisja Egzaminacyjna popracowała i wypracowała całkiem ciekawy arkusz - podsumował.

A jak Wy oceniacie tegoroczną maturę z matematyki? Jak poradziliście sobie z zadaniami? Zapraszamy do głosowania w sondzie i komentowania pod artykułem!

W środę matura z angielskiego

W trzecim dniu maturalnych zmagań abiturienci zmierzą się z egzaminami z języka angielskiego. Rano planowany jest egzamin na poziomie podstawowym, zaś po południu - na poziomie rozszerzonym.

Na naszych stronach tradycyjnie już opublikujemy arkusze zadań z angielskiego dla obu poziomów oraz propozycje odpowiedzi, które opracują dla Was eksperci RMF FM i Interii.

W poniedziałek - po otwierającym maturalną sesję egzaminie z języka polskiego - również opublikowaliśmy arkusze zadań i propozycje odpowiedzi do nich. Zobaczcie:

Matura z języka polskiego: Zobacz arkusz zadań dla liceum!

Matura z języka polskiego: Zobacz propozycje rozwiązań dla liceum!


Matura z języka polskiego: Zobacz arkusz zadań dla technikum!

Matura z języka polskiego: Zobacz propozycje rozwiązań dla technikum!

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Są one obowiązkowe na poziomie podstawowym, a chętni mogą zdawać je także na poziomie rozszerzonym.

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru, a chętni nawet do pięciu takich egzaminów - zdaje się je wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Z kolei tegoroczni absolwenci techników mogą - ale nie muszą - przystąpić do pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru, zaś maksymalnie mogą zdecydować się na sześć takich egzaminów.

Niezależnie od typu szkoły maturzyści muszą przystąpić również do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.